Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zawory zwrotne do C. O.


joda555

Recommended Posts

Witam.

 

Czy dwa zawory zwrotne, które narysowane są na schemacie będą przepuszczały wodę, gdy zawór zostanie otwarty?

Teraz tych zaworów jeszcze tam nie ma, ale muszę coś zainstalować bo po zamknięciu zaworu który ma zamknąć powrót wody z grzejników do kotła, woda dalej krąży przez grzejniki. Jak myślicie, czy te oba zawory zwrotne gdy zostaną zainstalowane w tym zestawie, nie spowodują że grzejniki na parterze lub na piętrze przestaną grzać? Czy sprężyny w tych zaworach są na tyle słabe że nie wpłyną zbytnio na przepływ wody?

 

Pozdrawiam

 

instalacja c. o..jpg

instalacja c. o..jpg

Edytowane przez joda555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wężownica w zbiorniku W. U. jest 10 mm. Co powoduje znacznie różnice ciśnienia wody w układzie. Wtedy woda krąży pomiędzy grzejnikami, nawet jak zawór kulowy jest zamknięty.

Tak naprawdę chodzi mi o to, czy jak zamontuje te zawory zwrotne czy w podobnej ilości będą przepuszczać wodę. Jak wiadomo każdy z nich ma sprężynę na pewno nie taką samą i czy jest taka możliwość że przykładowo grzejniki na parterze lub na piętrze nie będą grzały?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorysuj na schemacie ten zawór, o którym piszesz, i dodatkową przerywaną linią nanieś pętlę, w której, według Ciebie, krąży woda po jego zamknięciu.

Napisz jeszcze: jakie są objawy tego ruchu wody, tzn., dlaczego sądzisz, że tak jest i dlaczego jest to niepożądane. Zawory zwrotne na pewno zakłócą nieco natężenie przepływu.

 

Pozdrawiam

 

P.S.

W tym schemacie jest coś nie tak - chodzi mi konkretnie o umiejscowienie pompy. Za dużo tutaj wymaga się od wody - w sensie inteligencji. Za pompą jest trójnik ...

Układ jest chyba źle zrobiony. Jak jest ładowany zbiornik CWU? Wychodzi na to, że w trochę przypadkowy sposób. Chyba, że w schemacie czegoś brakuje.

Edytowane przez Wojtek_796
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, nieporozumienie polegało na tym, że na schemacie, zaznaczając zawór, użyłeś symbolu pompy. Dlatego nie za bardzo można było zrozumieć Twój problem.

Zawory zwrotne mogą pomóc, ale lepiej byłoby rozdzielić ciepłą wodę na grzejniki i na bojler i dopiero za rozdzielaczem zamontować zawór kulowy odcinający grzejniki.

Fizycznie wystarczyłoby "sprowadzić" rurę zasilającą bojler bliżej kotła (patrząc na schemat) i włączyć ją przed trójnikiem, który rozdziela zasilanie górnych i dolnych grzejników. Pomiędzy trójnikami (tym, co jest i nowym) zawór kulowy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze rozumiem, problem polega na tym, że po zamknięciu powrotu do grzejników, woda krąży w zamkniętej pętli pomiędzy grzejnikami. Wtedy wystarczyłoby tę pętlę zamknąć, a więc umieścić tylko jeden dodatkowy zawór na zasilaniu (czerwonej kresce) górnego grzejnika. Po prostu za trójnikiem, który rozdziela zasilanie bojlera i grzejnika. Zamykanie pętli w dwóch miejscach chyba nie ma sensu. Oczywiście dołożenie zaworów to najmniej roboty, tylko potem trzeba biegać i to zamykać-otwierać, ale może przesadzam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...