Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

 

Jak w temacie - poszukuję sprawdzonego instalatora z doświadczeniem w temacie kotłowni na ekogroszk. Mam instalację już wykonaną i działającą - natomiast mam wątpliwości co do prawidłowości doboru pewnych rozwiązań, ustawień pieca i możliwości/niemożliwości zrobienia pewnych rzeczy które mi się wydają do realizacji.

 

Jeśli ktoś zna i może szczerze polecić sprawdzonego fachowca w tym temacie - będę wdzięczny. Ja w temacie jestem nowicjuszem, uczę się i mam znikomą wiedzę póki co na ten temat. Myślę że spojrzenie innego specjalisty w temacie może być przydatne w prawidłowej konstrukcji i eksploatacji takiego pieca.

 

Pozdrawiam!

Ewentualnie wklej jeszcze fotki i opisz co Twoim zdaniem jest ok a do czego masz zastrzeżenia,.

 

Na forum jest kilka osób, które moga w tym zakresie pomóc.

No jasne, zapomniałem o lokalizacji - okolice Poznania.

 

Co do wątpliwości i sprzętu który mam - piec 19kW + sterownik Multi-Ster. Pierwszy raz mam do czynienia z piecem na ekogroszek, nie mam doświadczenia i miałem chyba inne wyobrażenie na ten temat - może zbyt optymistyczne. Wydawało mi się że taki piec ze sterownikiem elektronicznym funkcjonuje w trybie automatyczym (czasy poboru paliwa, podtrzymania na palenisku, utrzymania temperatury, itp) a moim zadaniem w zasadzie jest wsypywanie węgla do podajnika i odpowiednia eksploatacja kotła - czyli regularne czyszczenie, przeglądy kominiarskie itp. Mój instalator sam przyznał że za dużego doświadczenia w takich kotłach nie ma i wydaje mi się że wiele moich pytań (laika w temacie) sprawiał mu sporo problemów z odpowiedzią, dzisiaj usłyszałem poradę żeby piec czyścić co tydzień.... Miałem też problemy z tzw. cofką i kilka razy zadymiło mi się z zasobnika.

Jeśli ktoś z moich okolic byłby chętny na rzut okiem na instalację i krótką rozmowę na ten temat - byłoby super. Na pewno wyprowadziłoby mnie to pewnie z błędnych moich wyobrażeń na temat funkcjonowania takiego pieca i wiele by mi to dało na przyszłość jak taki piec obsługiwać i czego się spodziewać.

No ze sterownikiem Multi-Ster nie jest tak jak sobie wyobrażałeś.

Grzebałem w nim chyba z rok temu, z tego co pamiętam to przerwa czasu między podawaniem jest tylko w minutach i do tego trzeba dobrać Xs podawania no i siłę nadmuchu.

Oprócz tego jak prawie w każdym sterowniku parametry podtrzymania.

Co do tej cofki to być może wtedy jak otwierasz zasobnik przy pracującej dmuchawie na dłużej ?

W każdym kotle ci się to przydarzy.

Może odezwie się ktoś z twoich stron, ja mam za daleko

Multi-ster jest w kilku wersjach, nie pamiętam, ale coś mi w nim nie pasowało

 

Ma strefy czasowe, jak ktoś chce się pobawić.

Nie mniej jest to sterownik dwustanowy i trzeba ustawic parametry spalania i tryb podtrzymania

 

Ja może skorzystałem z 2-3sztuk, bo wolałem w tamtym czasie kupować Titanica, który był w/g mnie lepiej rozwiązany

Edytowane przez Jarecki79

 

Ja może skorzystałem z 2-3sztuk, bo wolałem w tamtym czasie kupować Titanica, który był w/g mnie lepiej rozwiązany

 

Tamtym? Jaki czas przeszły masz na myśli? Ja miałem piec ze sterownikiem montowany we wrześniu, ale rozumiem że nie jest to najnowszy produkt?

Mam na myśli rok ok. 2007

 

Multi-Ster czy Titanic sa sprzedawane do dzisiaj, ale są lepsze modele sterowań.

 

Z tego samego producenta masz Skorpiona Plus, Cobrą, czy Pumę z algorytmem PID-II i doborem podawania i siły nadmuchu.

Tutaj ze spokojem musisz sobie dopasować podawanie i pauzę.

 

Podaj tutaj na forum jaki masz zakres ustawiana czasu podawania

Jaki masz zakres pauzy podawania

Jakie są wartości nadmuchu do wyboru

Jak ustawione podtrzymanie

 

Jaką masz dmuchawę - producent/model

Jaki typ palnika zamontowano

 

Coś doradzimy i jakoś do ładu dojdziemy

Wentylator WPA 06

Palnik retortowy z podajnikiem ślimakowym

Zakresy czasu podawania ślimakowego: przerwa od 1 do 15 minut, czas podawania od 1 do 90 sekund, limit obrotów dmuchawy od 30% do 100%

 

Wracając do sterowników automatycznych i do pierwszego mojego postu - na moje pytanie do instalatora czy piec może działać w trybie automatycznym - ja ustawiam temperaturę termostatem pokojowym np. 21 st. C i wtedy piec sam dobiera sobie czasy pauzy i podawania opału tak żeby utrzymać zadaną temperaturę w pomieszczeniach, żeby piec nie wygasł, nie zrobiła się cofka itp. i inne zdarzenia (zużycie CWU, otwarcie grzejników w innych pomieszczeniach, odpalenie kominka itp) - odpowiedział mi że się nie da.

Teraz już wiem że chyba nie za bardzo ma doświadczenie w tego typu piecach, no ale zostałem teraz ze sterownikiem, który mnie nie zadowala. Zawierzyłem że jest fachowcem i zrobi całą instalację prawidłowo i nowocześnie, niestety okazuje się że się pomyliłem. Po przeczytaniu wątku mareckiego o przeglądzie sterowników, wiem że są właśnie automatyczne, które pozwalają wiele rzeczy uprościć i zautomatyzować. I pewnie się na tym skończy - że zmienię sterownik na automatyczny - kwestia tylko doboru odpowiedniego urządzenia do pieca który mam. Który polecacie?

  • 4 weeks później...
Podbijam temat, tym bardziej że od paru dni już mieszkamy w domku i zdecydowanie chcę mieć sterownik w automacie niż dwustanowy. Przy zmianach temperatury zewnętrznej i częstym włączaniu/wyłączaniu grzejników temperatura nie piecu mocno się waha i nie zawsze jestem w domu żeby zmieniać czasy pracy i podtrzymania.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...