Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak działa rozdzielacz


ponds79

Recommended Posts

Witajcie,

 

W domu na każdym poziomie mamy po jednym rozdzielaczu, takim jak na zdjęciu w załączniku. W górnej części możemy ściągnąć czerwone kapturki i wówczas możemy skręcić lub odkręcić zawór. Mam parę pytań o działanie:

 

1. Jak zakręce jeden z górnych zaworów, to rurka z czerwonym peszlem stygnie (czyli odcinamy na daną pętle ciepłą wodę). Jaki ma sens "regulacja" tym zaworem? Czasami mamy odkręcony o 2 pełne obroty, a czasami na 5 obrotów? Wydaje mi się, że jak jest mniej odkręcony, to po prostu jest większy opórpodczas przepływu wody ale chyba temperatura wody w każdej rurce i tak jest taka sama jeśli jest wogóle odkręcona.

 

2. Do czego służy ta dolna listwa w rozdzielaczu i czy można tym coś regulować?

rozdzielacz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na górze masz zawory odcinające, na dole regulacyjne (dławiące). górnymi załączasz petle, dolnymi regulujesz w niej przepływ (bez rotametrów ciężko)

 

O matko chciałabym to zrozumieć :)

Do tej poru "regulowaliśy" właśnie górnymi, czy zatem powinniśmy dolnymi? Jeśli dobrz czytam nazwę, to na tych dolnych jest napis "giacomini". Czym jest rotametr?

To nie ignorancja - to prawdziwe pytania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tymi górnymi robi się nastawę wstępną przy pierwszym uruchomieniu, reguluje się opory hydrauliczne poszczególnych obwodów do wartości z projektu, i zapomina o tej belce, tymi dolnymi pokrętłami robi się nastawy korygujące w trakcie eksploatacji gdy pojawi się jakaś zachcianka

 

jeżeli samodzielnie sobie poprzestawiałaś ustawienia na górnej belce to automatem pozmieniało się kompletnie wszystko i ciepło może zasuwać wyłącznie najkrótsza pętlą a pozostałe obwody będą chłodne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu masz rotametr, poniżej zdjęcia z zastosowania w rozdzielaczach

http://allegro.pl/przeplywomierz-rotametr-do-rozdzielacza-z-pex-i2898119614.html

 

taki pływak który pokazuje jak duży przepływ jest w obwodzie.

 

nie chcę wchodzic w dyskusje z mpoplaw, żeby nie trzepać niepotrzebnie piany, ale wydaje mi się, że wszelkie regulacje robi się na dolnej belce. górna służy do odcinania (można montowac zawory z czujnikami temperatury w pomieszczeniach). co nie znaczy, że się nie da regulować na górnej belce. da się, ale nie do tego służy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki ma sens "regulacja" tym zaworem? [...] chyba temperatura wody w każdej rurce i tak jest taka sama jeśli jest wogóle odkręcona.

 

Moc oddawana przez grzejnik / pętlę jest proporcjonalna do różnicy temperatur zasilanie - powrót pomnożonej przez przepływ. Przymykając zawór obniżasz i przepływ i temperaturę powrotną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie bardzo dziękuję, właśnie nie pasowało mi to, że regulacji dokonywaliśmy na tej górnej części i faktycznie po zmianach dziwnie zachowywał się cały układ na danym poziomie. Ale czy zatem przywrócić te nastawy na górnej części rozdzielacza, czy może zawory te powinny być w pełni otwarte (skoro regulacja jest na dolnych)?

 

Wydaje mi się, że zgodnie z Waszą sugesią, górne nastawy powinny być (póki co) takie, jak zaleciła firma robiąca obliczenia tych nastawów, a nastway (korekcję temperatury w pomieszczeniu) robić dolnym tak?

 

Zaczniemy kręcić zatem "dołem" - czy tu normanie kręcąc w lewo zwiększamy ciepło na daną pętle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli miałaś rozstawy podłogówki dobrane pod OZC to możesz wszystko otworzyć na maksa i będzie prawie idealnie, ale jeśli miałaś podłogówkę robiona przez amatorów z rozstawem wszędzie co 10cm bo się potem rozdzielaczem wyreguluje to masz odpowiedź

 

Znów jakiś skrót :) OZC czyli co?

Mamy chyba dobrą dokumentację położonych rurek w każdym pomieszczeniu ale nie wiem jak powiedzieć czy byli to amatorzy czy nie :)

Nie rozumiem również tego, gdzie "mam tą odpowiedź".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli skrót OZC ci nic nie mówi to aż boję się zapytać jak ci dobierali PCi

Typowo polska uszczypliwość :)

Nie łatwiej było napisać co to znaczy?

Po to wynajmuje się firmę uznanej pozycji na rynku aby taki dobór wykonała, nie każdy musi być zaznajomiony z tematem. Twoja żona jest?

 

PS na górnej belce wróć do ustawień z projektu, i zapomnij o niej, dolną belką rób sobie ewentualne delikatne korekty

Dziękuję, zastosuję się do rady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...

desmear - mija się z prawdą

mpoplaw - dobrze mówi

 

Zawory regulacyjne ręczne na górnej belce są zaworami precyzyjnej nastawy - równoważy się nimi opory hydrauliczne w poszczególnych pętlach. Jeżeli masz instrukcję do rozdzielacza oraz projekt - z instrukcji odczytasz wartości przepływów do odpowiedniej ilości obrotów (otwarcia zaworu) a z projektu pożądane nastawy - przywrócisz w ten sposób równowagę hydrauliczną.

 

Zawory dolne są przede wszystkim do korekty temperatury lub zamknięcia obwodu - a zazwyczaj montuje się na nich siłowniki do sterowania podłogówką za pomocą termostatów

 

Tak na pomyślenie dla desmear - jak niby wyregulujesz podłogówkę za pomocą tych dolnych zaworów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...