Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nawiew do kominka MUSI BY?!!!!!!!!!!!!!!!!


Ryszard Szymik

Recommended Posts

Okej, to tera trochę praktyki.

 

Rura spiro powinna być określona w instrukcji kominka, jest wyliczone ile powietrza jaki kominek pobiera, zresztą samo doprowadzenie już przy kominku (zazwyczaj rura spiro) odpowie nam na to pytanie. Jeśli będziemy mieli róznicę pomiędzy średnicami rury doprowadzającej powietrze z zewnątrz i technologicznej rury kominkowej, to oczywiście redukcja. Ja mam dwie rury spiro fi 80 każda, które dochodzą z obydwu stron od góry w kominku, na dole w jedno łączy je trójnik. Z zewnątrz do trójnika dochodzi rura, bodajże 100 (już dokładnie nie pamiętam), na pewno nie jest większa niż 120. Pamiętajmy, że taka wielkość jest i tak spora, a zasysanie powietrza przez taką rurę nie powoduje wielkiego tarcia. Zresztą jeśli czopuch i komin są dobrze dobrane, to wytworzy się taki ciąg który spokojnie zassa odpowiednią ilość powietrza. Ja u siebie zauważam bardzo pozytywne zjawisko - im kominek jest bardziej gorący, tym ciąg lepszy. Więc jak jest ostro nabuzowany, to nawet jak wkładam mokre drewno - minuta osiem i już się pali.

A co do kratki, jest dozwolona, ale jeśli kominek ma możliwość podłączenia się do powietrza z zewnątrz, to po co? Kratka ma sens jedynie wóczas, jeśli kominek nie ma poboru powietrza z zewnątrz, jedynie wlot (najczęściej z przodu, pod szybą). Wtedy usytuowana dość blisko poboru powietrza zapoda kominkowi to co mu najbardziej do palenia potrzebne - świeżutkie powietrze. Ach, no i jeszcze jedna ważna sprawa - jesli kominek ma dostarczanie powietrza z zewnątrz, to możliwe, że to pozwala dopalić tzw. holzgas, (gaz drzewny) który w dużych ilościach wytwarza się podczas ogrzewania drewna. To powoduje zwiększenie sprawności kominka i lepsze zużycie paliwa. Tak mają na przykład Jotule. No i poza tym takie spalanie gazu wygląda bajecznie i pod "sufitem" kominka leniwie przewalają się błękitne obłoki ognia, kto to widział, wie o czym mówię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 117
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Niestety nie mamy wyboru. Przed chwilą był u mnie KOMINIARZ i powołując się na jakąś tam ustawę z XII2003 stwierdził iż do kominka musi być nawiew powietrza z zewnątrz. To że mam normalną wentylację w pokoju nie wystarczy.

nie martw się to się przydaje kiedy jest zgnila pogoda i tworzy się tzw przyducha kominek jak by sie zatrzymuje i nie pali. natomiast mozna to po wyjsciu kominiaza zaopatrzyc w kratkę z zaluzją i zatkac gdyby pokoj sie za bardzo wychladzal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, o co te pytania???

Wentylacja ma za zadanie wyprowadzać zużyte powietrze poza budynek.

WYPROWADZAĆ!!!

I tak jak stwierdził Tomasz W. jak coś ma wyjść to najpierw musi wejść, a jeżeli każdy chce mieć w domku cieplutko i zakłada superszczelną stolarkę okienną i szczelne drzwi to ja się pytam, którędy powietrze do spalania drewna w kominku ma wejść?

A co do ocieplania komina steropianem to jestem ciekaw kto wpadł na taki pomysł? Budowlańca i kierownika budowy i inspektora nadzoru obowiązują takie same przepisy jak nas więc dlaczego oni wcześniej nie zwrócili na to uwagi? Przewody kominowe (nieważne czy dymowe, spalinowe czy wentylacyjne) muszą być oddzielone od materiałów palnych

A poza tym, to przecież nie on (kominiarz) tam będzie mieszkał tylko Wy, i to na Waszym bezpieczeństwie nam zależy przeprowadzając kontrole budynków

Szacunek dla innych = szacunek dla siebie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi ośrednicę to kominarz powiedział mi że nawet 100 może być.

Ja ogólnie nie mam nic przeciwko bo mam możliwości podłącznia , ale firma która zakładała kominek (przedstawiciel firmy jotul) poinformował mnie właśnie że NIE TRZEBA tegoż nawiewu -i stąd moje zacietrzewienie.

Pozdrawiam kominkarzy i .... kominiarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od trzech lat na różnych targach i wystawach zadaję pytanie o średnice rury napowietrzającej kominek.

Odpowiedzi były różne - w miare upływu czasu średnice co raz większe.

Nabrałem przekonania, że :

- powietrze obiegu DGP nie musi być pobierane z zewnątrz

- powietrze zasilające palenisko w pierwszej, krótkiej, fazie rozpalania, też częściowo może być pobierane z pomieszczenia

- powietrze zasilające palenisko podtrzymujące żar powinno być doprowadzane z zewnątrz, aby uniknąć zagrożenia i niespodzianek.

Do tego ostatniego celu wystarczy rura o średnicy 50mm.

Taka rura zabezpieczy nam prawidłowe ciśnienie wewnątrz domu nawet przy hermetycznych oknach i zapewni prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy powietrze do spalania musi być koniecznie z zewnątrz ??? Planowałem pobierać je z garażu /w podpiwniczeniu/. Budowę zacząłem przed lipcem 2003 /wtedy były chyba te zmiany w przepisach.../

A przy okazji - wczoraj kupiłem podstawę pod wkład Tarnawy ze sprytnym doprowadzeniem powietrza do spalania. A już miałem kombinować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarnawa 18 KW. Podstawa jak podstawa - pospawać każdy może :D ale nie każdy ma czas i chęci. W nóżkach śruby - możliwość regulacji (poziomowania). Wkład stoi na standardowej wysokości 40 cm nad podłogą a nawiew - to wyprofilowane, pospawane blachy - tak aby po postawieniu wkłądu powietrze trafiało bezpośrednio do tych prostokątnych otworów. Robi to ktoś z Gdańska (?) a kupiłem to w... Białymstoku (FLAMMA, 0856536144). I dobrze, bo Tarnawa do tej pory nie zniżyła się do robienia tak prostej rzeczy a takiej przydatnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nadmieniam iż Tarnava produkuje od pewnego czasu szczelne podłączenie czerpni powietrza do swoich wkładów.

Trzeba tylko się tylko zniżyć i spytać "u źródła" czyli producenta.

:wink:

Pozdrawiam.

A to musi byc rzeczywiscie niedawno. Pytalem bezposrednio przed sezonemm zeszlego roku i odpowiedziano mi, ze nie ma mozliwosci doprowadzic szczelnie powietrze do spalania.

 

Karol N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...