Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nawiew do kominka MUSI BY?!!!!!!!!!!!!!!!!


Ryszard Szymik

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 117
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

KaiM.To nie ja pisałem o kratce w drzwiach,ale to nieistotne.Po Twoim ostatnim poście wiem już trochę wiecej na temat Twojej kotłowni.Ale wiem nadal niewiele bo potrzeba byłaby wizja lokalna.Każdy otwór-to swego rodzaju czerpnia powietrza dla danego pomieszczenia. W przypadku kotłowni także dla kotła.Powietrze jest płynem.Zgodnie z wszelkimi prawami hydrauliki płynów powietrze z zewnątrz jako cięższe bedzie napływać otworem wlotowym do kotłowni i wypierać bedzie lżejsze powietrze(ogrzane) z kotłowni.Wypychać je bedzie do kratki wylotowej i do kotła, a oto nam chodzi.W kotle proces spalania bedzie przebiegał prawidłowo,nie bedzie dymienia(warunek-prawidłowy komin),z kolei zanieczyszczone (kurz,tlenek wegla itp)powietrze z samego pomieszczenia kotłowni bedzie wypychane do kratki wywiewnej. (Sorki,że tak pokrętnie piszę, ale nie jestem literatem) .Dlatego zmieniłem zdanie pisząc ,że rura doprowadzajaca powietrze w pobliże kotła jest sztuką dla sztuki.Powietrze do spalania dostarczy nam nawiew w ścianie.Dajac ten nawiew w pobliżu podłogi unikniemy przykrego odczuwania przeciagu.Powietrze zewnętrzne jako zimniejsze a co z tym się wiąże cięższe bedzie snuło się w pobliżu podłogi.Najlepiej to wziąć kartkę i rozrysować sobie ten ruch powietrza.Teraz wiem,że nie masz kotłowni zagłębionej w gruncie. Nic nie stoi wiec na przeszkodzie,zeby tę dodatkową rurę umieścić pod posadzką z wylotem w pobliżu kotła.Ale czy ma to jakikolwiek sens ? Najważniejsze,to tak wykonać wentylację kotłowni,aby nie było w niej podciśnienia.Można byłoby dać wentylator nadmuchowy,ale istnieje niebezpieczeństwo przenikania powietrza z kotłowni do pomieszczeń mieszkalnych.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wydawalo mi się, ze powietrze jest gazem :o

 

Bio, to nie jest tak do konca. Kociol zuzywa do spalania całą masę powietrza, jak kotlownia jest niewielka i posiada tylko kratke wentylacyjna w drzwiach, szybko "wyssie" powietrze równiez z reszty naszego super szczelnego mieszkania /domku/.

A wtedy

- gazy spalinowe mogą sie cofnąc - zatrucie gotowe

- powietrze zostanie pobierane z kanalu wentylacyjnego /częsty przypadek/

- kocioł automatycznie sie wyłączy.

 

Dla waszego bezpieczeństwa doprowadzajcie powietrze do kotlowni i do kominków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wydawalo mi się, ze powietrze jest gazem :o

 

Bio, to nie jest tak do konca. Kociol zuzywa do spalania całą masę powietrza, jak kotlownia jest niewielka i posiada tylko kratke wentylacyjna w drzwiach, szybko "wyssie" powietrze równiez z reszty naszego super szczelnego mieszkania /domku/.

A wtedy

- gazy spalinowe mogą sie cofnąc - zatrucie gotowe

- powietrze zostanie pobierane z kanalu wentylacyjnego /częsty przypadek/

- kocioł automatycznie sie wyłączy.

 

Dla waszego bezpieczeństwa doprowadzajcie powietrze do kotlowni i do kominków.

Majko! Nie przeczytałaś dokładnie tego co napisałem.Ale od poczatku.Powietrze tak jak woda jest płynem.Powietrze jest gazem,a woda cieczą :)

Nic nie pisałem Droga Majko o kratce w drzwiach.Sorki-pisałem,że to nie ja pisałem :) Masz rację,że kocioł wysysa powietrze,dlatego niezbedna jest odpowiednia czerpnia powietrza o której przecież napisałem. Dlatego należy stosować sie do przepisów dotyczących budowy kotłowni :) Żeby nie było już żadnych wątpliwości :do kotłowni musimy dostarczyć więcej powietrza niż potrzebuje kocioł.Jeżeli zastosujemy się do przepisów mówiących jakim wymagoniom ma sprostać kotłownia,wszystko bedzie oki.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisz proszę bardzo wyraźnie, tak aby wszyscy zrozumieli.

Majko!Nie jestem literatem,jak zaznaczyłem. Trudno opisać coś w kilkunastu zdaniach,na co fachowe podreczniki poswiecaja całe rozdziały.KaiM zwrócił sie do mnie i do Tomka o wyjasnienie sprawy.Może Tomek zrobi to lepiej,czego z całego serca mu życzę.Widzę,ze jako nauczyciel nie zarobiłbym na łyżkę soli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robimy kotłownię sami. To znaczy z panem Jankiem hydraulikiem. Jak wcześniej pisałam w innym temacie przenosimy piec do pomieszczenia poniżej. I dlatego nie ma projektanta a chcelibyśmy sprawdzić pana Janka czy robi własciwie (człowiek raczej starszej daty).

Wy sprawdzicie Pana Janka, a Pan Janek podzeluje mi oczy :( Nie wchodzę w to :).O prawidłowej wentylacji kotłowni napisano juz tutaj sporo.Teoria teorią,a praktyka praktyką. Chcesz mieć wszystko oki ?Odżałuj parę złotych na mistrza kominiarskiego.Mistrza kominiarskiego,a nie mistrza szewca.Jak ja, czy ktokolwiek inny moze Ci pomóc na odległość nie widząc konkretnego obiektu? Tutaj na forum mozna najwyżej w takiej sprawie zasygnalizować problem. Podpowiedzieć coś o co należałoby ewentualnie zapytać kominarza. Uwierz mi.Fachowcy z wieloletnim doswiadczeniem czesto spotykaja się na jakiejs budowie ,żeby wspólnie rozwiazać jakiś problem.Na budowie,nie przez telefon,chociaż czasami drobny problem mozna tez tak rozwiazać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała 28 napisała

To jak obliczyc ile tego powietrza trzeba dostarczyć więcej??

 

 

 

Suma powietrza wysysanego przez przewody kominowe (wentylacja, kocioł grzewczy, i inne odbiorniki pobierające tlen) musi się, co najmniej równać wlotowi(napływowi). Zrób pomiary tych przewodów a będziesz wiedzieć, jaki ma być nawiew. Bez konkretnych danych tyle mogę powiedzieć.

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To ja też dorzucę swoje 3 grosze.

Widzę z ostatnich postów rozwiązała się dyskusja a po co nawiew, a na co, bo ten powiedział tak a tamten inaczej.

NAWIEW DO KOTŁOWNI (bez względu jakiej) MUSI BYĆ!!!!

To powinien wiedzieć i wyliczyć pan projektant a mistrz kominiarski jest od tego żeby sprawdzić czy projekt i wykonanie jest zgodne z obowiązującymi przepisami!!!

Tak jak powiedział Bio - bez wizji lokalnej na sucho nikt Wam 100 % rady nie da. Lepiej dla Was - skontaktujcie się z UPRAWNIONYM mistrzem kominiarskim (np. członkiem Korporacji Kominiarzy Polskich lub z jakiejś spółdzielni kominiarskiej). On przyjedzie na miejsce i wtedy będzie Wam w stanie udzielić fachowej porady.

A to jest tylko i wyłącznie dla Waszego bezpieczeństwa!

Ludzie, Wy tam będziecie żyli, spali i dokładali do kociołka więc zróbcie wszystko tak, żeby miało ręce i nogi. Z całego serca tego Wam życzę :)

Adam, nie wiem czy dostałeś mojego maila?

A, jeszcze sobie pożyczę panów projektantów, a co.

Ja się dziwię jednemu, jeżeli istnieje i obowiązuje w Polsce pewne prawo - czytaj Budowlane ;) - do którego stosujemy się my (kominiarze - wiem, wiem, nie wszyscy) do dlaczego w dużym odsetku projektów i wykonań panowie projektanci, architekci i budowlańcy ZAPOMINAJĄ o tymże Prawie Budowlanym. Tylko zapomnieniem można nazwać takie rzeczy..np niedawno spotkaliśmy z sytuacją, gdzie pan projektant (mgr inż) wyrysował w piwnicy piec CO a na I p. kominek....do jednego przewodu kominowego... no i co wtedy taki kominiarz może zrobić? ręce załamać, powiedzieć prawdę a wtedy wykonawca razem z projektantem pokażą mu drzwi a inwestor nie zareaguje bo z wykonawcą jest przez całą budowę a kominiarza widzi pierwszy raz. No i co?

Pozdrawiam

Szacunek dla innych = szacunek dla siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Ryszarda,który założył ten wątek: Dziś był czat ze specjalistą Muratora od systemów grzewczych i wentylacji. Dowiedzialam sie tam, że według przepisów nie ma wymogu doprowadzania powietrza do kominka osobną rurą. Powietrze może być pobierane z pomieszczenia, w którym jest kominek. W niektórych kominkach nie ma nawet rozwiązań pozwalających zastosować taką rurę. Powietrze do ogrzania mieszałoby się z powietrzem do palenia. Powinien istnieć jakiś nawiew powietrza do pokoju z kominkiem,np. nawiewnik okienny lub ścienny. Nawiew powinien byc co najmniej taki jak wywiew( kratką wentylacyjną wywiewową).

Pogoń tego kominiarza, no chyba,że nie masz żadnego nawiewu.

U nas będzie właśnie tak: kominek+ nawiewnik(i) w oknie +wylot wentylacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak brzmi Dziennik ustaw nr 75

Wnioski prosze wyciągnać samemu

-----------------------------------------------------------------------------

Instalacje ogrzewcze

§ 132. 1

3. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach:

1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej niż 30 m3,

2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9,

3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1,

4) w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w ilości:

a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka - dla kominków o obudowie zamkniętej,

b) zapewniającej nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s - dla kominków o obudowie otwartej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ale się zdenerwowałem

Dz.U.Nr 75 poz. 690 - Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Rozdział 4

Instalacje ogrzewcze

Paragraf 132 ustęp 3

"Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz nieskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach:

...3) posiadających przewody kominowe określone w par 140 ust. 1 i2 oraz par 145 ust 1 (dla zainteresowanych - przyp. Karmanquk)

4) w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w ilości:

a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka - dla kominków o obudowie zamkniętej,

b) zapewniającej nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s - dla kominków o obudowie otwartej"

 

Dziękuję, i niech mi nikt nie mówi, że nie trzeba!!!

A, i mam jeszcze jeden wątek, dla niektórych osób znany:

(ten sam Dz.U)

paragraf 133 ust. 7

Zabrania się zasilania z kotła na paliwo stałe instalacji ogrzewczych wodnych systemu zamkniętego, wyposażonych w przeponowe naczynia wzbiorcze.

 

No, to zapraszam do dyskusji. Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś obiekcje.

I tylko bez tekstów typu: przepisy są po to żeby je łamać, ponieważ jeżeli ktoś ma takie poglądy to ja się pytam co on ogóle robi na forum??

 

Pozdrawiam

Szacunek dla innych = szacunek dla siebie

 

PS PRZEPRASZAM że powtórzyłem słowa Adama, ale tak długo pisałem tego posta, że on był szybszy;) a poza tym widać że mamy takie samo podejście

Pozdrawiam jeszcze raz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rozporzadzeniu nr 75 nie jest napisane, że musi być dopływ powietrza bezpośrednio z zewnątrz do paleniska kominka.

Tam jest napisane, że w pomieszczeniu powinien być możliwy dopływ powietrza do paleniska.

Zatem, jeśli zapewnimy dopływ do całego pomieszczenia przez nawiewniki podokienne, zetownice lub w inny sposób (n.p. przez kratke z innego pomieszczenia), zaś palenisko pobiera powietrze z pomieszczenia, to też spełnimy wymagania.

Oczywiście w tej sytuacji najpraktyczniej jest doprowadzić rure z zewnątrz pod palenisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...