Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Płyta fundamentowa "denna", czy typowa na trudnym terenie


replay

Jaki wybrał(wybrała)byś fundament na szkody górnicze?  

2 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrał(wybrała)byś fundament na szkody górnicze?

    • Płyta fundamentowa "denna"
      1
    • Typowa płyta fundamentowa
      1


Recommended Posts

Jaki rodzaj fundamentu jest najlepszy na trudne warunki gruntowe typu szkody górnicze: płyta "denna" na 1m głębokości (załącznik), czy płyta typowa (na powierzchni)? Chodzi mi o wytrzymałość (odporność) budowli (piętrowy dom jednorodzinny).

 

W moim przypadku 2 kategoria szkód górniczych, nieciągłość geologiczna 3 m od projektowanego domu, okresowo podwyższony poziom wód gruntowych, pod warstwą humusu piasek do głębokości ok. 1,6 m, poniżej warstwa nieprzepuszczająca wodę. Będzie zrobiony drenaż.

Edytowane przez replay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepsza i tańsza będzie zwykła płyta fundamentowa,po co wchodzić w ziemię. Sam miałem pierwszy projekt płyty dennej i z niej zdecydowanie zrezygnowałem.Dużo większe koszta,a na zwykłej płycie wystarczy dać grubsze zbrojenie i po sprawie.Polska to taki kraj, że dużo konstruktorów, kierowników budowy ma utarte stare schematy. Mi nawet jeden konstruktor powiedział, że w Polsce zabronione jest wykonywanie płyt fundamentowych....śmiech.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Dżozew za odpowiedź. Mój projektant mam wrażenie, że ma właśnie takie utarte schematy. Twierdzi, że przy podwyższonym poziomie wód gruntowych, piasek może mieć właściwości wysadzinowe i zagrażać takiej płycie na powierzchni. Jednocześnie zgodził się na przeprojektowanie płyty pod warunkiem, że będzie na tłuczniu i granulacie szkła piankowego. Nie zgodził się (nie uznaje) pod płytą znacznie tańszego od szkła styropianu. Jestem jednak skłonny spełnić te warunki jeśli faktycznie woda nie będzie zagrażać takiej płycie na powierzchni, bo mam mętlik w głowie po rozmowach z nim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...