Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pierwsze moje malowanie


namore

Recommended Posts

Witam,

Chcę przystąpić do prac wykończeniowych w nowo wybudowanym domu. Z uwagi na to, że oszczędności kończą się w ogromnym tempie część robót muszę wykonać sam. Jako laik mam kilka pytań odnośnie malowania na biało:

1) Wiadomo jakie warstwy idą na nowy tynk - grunt, pierwsza farba, druga farba. Teraz pytanie: czy pierwszą warstwę malować tańszą farbą np. Jedynką (30zł/L) a dopiero drugą dobrą farbą lateksową np Tikkurilla (100zł/L)? Czy od razu malować dobrą droższą farbą (tzn. obie warstwy)?

2) Czy w moim wypadku naprawdę wałek ma znaczenie? Niby Tikkurilla zaleca wałki Anza ale bardzo drogie. Pytanie, czy ja laik docenię lepszą jakość wałka?

Dzięki za wszelkie rady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jako amator musisz kupić dobrej jakości wałek -malowanie na gładko to wałek z krótkim włosiem. Także na akurat to narzedzie nie żałuj i kij też weź tej firmy ale lekki i elastyczny. Chyba, że jesteś wysportowany to waga kija obojętna :) Do gruntowania to lepszej jakości ławkowiec czyli taki z którego wlosie nie wypada.

Następnie pamiętaj o kolejnych narzędziach jak kuweta szeroka jak wałek i tasmy malarskie w kolorze niebieskim ( najlepsze ) + folia do zabezpieczenia okien. Kupisz tanie taśmy bedziesz cierpiał. Do tego pędzelek do kaloryferów i pędzelek do narożników tez lepszy czyli taki z których włosie nie wypada :) Z tych najtańszych właśnie wypada a wyobrażasz sobie jaki będzie zonk jak goscie sierść na ścianie zauważą.

Lampa halogenowa na stojaku by się przydała z żarówką 500W - widać wszystko. Najlepiej pożycz jak masz od kogo.

Najpierw przemierz wszystkie powierzchnie do malowania i dopiero wtedy idź na zakupy. Kupisz najtańszą farbę lateksową będziesz ze 4 razy malował. Najdroższa czyli najlepsza tylko 2 razy.

Co tam jeszcze - tynki dobre ? bez dziurek ? obejrzyj. Jak nie to szpachla + szpachelka i papier ścierny gradacja 180. Po wyschnięciu szpachli trzemy papierkiem i odpylamy

Acha, jakaś drabina by się przydała.

Jak masz podłoge juz zrobioną to trzeba jakoś zabezpieczyć - folia, gazety bo zachlapiesz.

 

Masz pełne ręce roboty - aż do zwycięstwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam odpowiedz na 1 pytanie :

Po 1 nowe tynki malujemy po co najmniej 4 tyg więc musi być widać ze są w pełni suche. Ja zawsze wykonuję prace w tej kolejności. 1 uni grunt 2 ewentualne wyprawki szlifowanie ponowne zagruntowanie tylko wyprawek . 3 Maluję ścianę farbą PODKŁADOWĄ ja stosuję śnieżkę grunt. maluję do uzyskania bieli. 4 farba docelowa czyli kolor. Po malowaniu farbą podkładową mamy pewność że 2krotne malowanie kolorem daje pożądany efekt.

 

Jeżeli chcemy uniknąć wielokrotnego malowania podkładem nie kupujmy najtańszych farb! Co również ma przełożenie na farby z pigmentem .

 

odpowiedz na 2pytanie.

 

Wałek oczywiście ma znaczenie i to ogromne. W zależności jaką fakturę chcemy uzyskać stosujemy wałki z krótkim lub długim włosiem (kwestia gustu jedni wolo tak drudzy inaczej) Szczerze mówiąc napisałeś ze jesteś laikiem więc odradzam Tobie kupno wałków anza ponieważ jako laik możesz sobie nie poradzić malując nimi. Nie sugeruj sie tym co pisze producent. Kup wałek raczej z średnim włosiem np. Hardy model gepard coś w ten deseń. Pamiętaj żeby przy malowaniu zwracać uwagę czy nie powstają tzw. smugi jeżeli dobrze nie rozprowadzisz farby powstaną "smugi" których po wyschnięciu juz. nie usuniesz. Nie należy malować przy słabym świetle kup halogen przynajmniej 250W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat, chociaż pytanie nieco z innej beczki. Musiałem przekuć kabel elektryczny na już pomalowanej docelowo ściane, by przenieść kinkiet kilkanaście centymetrów dalej. Operacja zakończyła się sukcesem, kinkiet przeniesiony, bruzda po kablu ładnie i gładziutko wyszpachlowana. Ten fragment ściany na którym przeprowadziłem cały zabieg pomalowałem jeszcze raz. Pomimo, że użyłem dokładnie tej samej farby, co za pierwszym razem (ta sama firma, ten sam kod farby), to jednak widać różnicę w odcieniu. Doszedłem więc do wniosku, że należy ponownie pomalować całą ścianę i dopiero wtedy w pełni uda się ukryć miejsce, w którym przekuwałem kabel. Wtedy zapewne ściana będzie wyglądać tak jakby nic na niej nie było robione. Tu jednak pojawia się problem. Zacząłem się zastanawiać jak to zrobić? Reszta ścian w tym pokoju była malowana tą samą farbą dwukrotnie. Jednym słowem, na ścianach leżą dwie warstwy farby. Jeżeli zatem przemaluję całą tą moją problematyczną ścianę - położę na niej kolejne dwie warstwy farby, to wtedy na tejże ścianie będą już miał łącznie cztery warstwy, a na pozostałych tylko dwie. Wystąpi zapewne różnica odcieni w stosunku do reszty pokoju? Może ktoś mi podpowie, czy w tej sytuacji może zrobić tak, że pomaluję tę ścianę w całości na biało, a dopiero potem dwie warstwy farby docelowej? Dzięki temu białemu podkładowi dotychczasowe malowanie będzie tak jakby zniwelowane przez biały kolor i jeśli teraz pomaluję to dwukrotnie na kolor docelowy, to wtedy nie będzie różnic w stosunku do reszty ścian. Tak to się robi fachowo? Sorki za pytanie, ale dopiero wszystkiego się uczę :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli w jakis sposób moge ułatwić Ci remont to zobacz :spam::spam::spam::spam:.

To ósma reklama tego samego serwisu (BTW wklejona całkiem bez sensu), autorstwa użytkownika który dorobił się raptem 14 postów. Pozostałe to wielce merytoryczne wpisy typu "super", "świetny pomysł!" "dzięki" itp walnięte tak ot, nie na temat i bez sensu, byle nie mieć 100 % postów reklam.

Jak administracji nie uda się czegoś zrobić z tym zalewem spamerstwa to FM całkiem straci użyteczność

 

EDIT jak widzę już pożegnaliśmy Ewelinę :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Szanowny Panie,

 

zastosowanie dobrej jakości wyrobu gruntującego zapewni właściwe przygotowanie powierzchni przed malowaniem farbą nawierzchniową. Najlepiej więc używać sprawdzonych rozwiązań, które wcale nie muszą być najdroższe. Proponuję zastosować jako podkład pod malowanie farbę Śnieżka Grunt http://www.przemaluj.pl/1131_320.htm która wyrówna chłonność podłoża i zwiększy wydajność farby nawierzchniowej. Jeśli chodzi o narzędzia do malowania, to najlepiej wykorzystywać te zalecane przez producenta. Można jednak również znaleźć dobrej jakości „zamienniki”, które umożliwią uzyskanie satysfakcjonującego efektu końcowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
ja też mam pytanie korzystając z okazji, czy poprawne będzie pomalowanie ściany na biało farbą akrylową a na to końcową warstwę farbą lateksową ?

 

Szanowny Panie,

Przed malowaniem farbą lateksową, najlepiej zagruntować ścianę wysokiej jakości preparatem gruntującym, np. lateksową emulsją podkładową Śnieżka Grunt http://www.przemaluj.pl/1131_320.htm Wykorzystanie gruntu zwiększa wydajność farby nawierzchniowej, poprawia jej krycie i wyrównuje chłonność podłoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...