Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KAFLE jako obudowa pieca/kominka


michalba

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 54
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

każdy ma taki nastrój na jaki zasłużył, przykro mi że akurat go Nie Masz

1.ps. informacje uzyskane od Daniela-w zupełności mi wystarczą,

jest fachowcem,wiec co mówi a co robi widać po jego pracach

2.ps.wrócę tu za jakiś czasi pokaże jak mi wyszedł mój kaflowy kominek

nie jest to takie straszne, jak to niekorzy malują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

o -wątek który przez chwile sobie zawłaszczyłem został podbity,,,,nie gilgam bo nadał mało mam do powiedzenia,a nie chce się narzucać,

zresztą lepiej milczeć i wydawać się głupcem - niż coś powiedzieć i rozwiać wszelkie wątpliwości :)

przez te 3 miechy,czytam,czytam,czytam- to i inne fora, moja wiedza jest ciut większa,ale tylko ciut

piec postawie, jednak mam juz inne wymagania,

zrezygnowałem z wkładu , na rzecz paleniska zduńskiego,

niższe koszty, mniejsza szyba-co zapobiegnie przegrzaniu pokoju w którym najczęściej przebywam

i duuuuuuuża ilość akumulacji, wszystkie zdobycze techniki i elektroniki wewnątrz pieca

chciałbym żeby mój ,,piec,, był bardzo ekonomiczny i bardzo ładny

zdaje sobie sprawę że nie ma innego wyjścia, i że musi byc drogi, tzn,dla mnie drogi

bo nie kwestionuje samej wartości pieca tzn,kosztów matewriałów,robocizny i patentu

ostatnio rozważam możłiwść ,budowania pieca na dwie tury

wynajęcie firmy do budowy paleniska i obudowy np.z płyt szamotowych

z zamontowaniem masy,a jak dozbieram kasy ,obuduje całość kaflami

-zalety-możłiwość szybszego użytkowania pieca,i wykończenia pokoju w ktorym planuje remont

-wady-przed rozpoczęciem budowy,musiałbym zdecydować się na rodzaj kafli i podac dokładne wymiary,

pomyłka byłaby tragedią,

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
.............

ostatnio rozważam możłiwść ,budowania pieca na dwie tury

wynajęcie firmy do budowy paleniska i obudowy np.z płyt szamotowych

z zamontowaniem masy,a jak dozbieram kasy ,obuduje całość kaflami

-zalety-możłiwość szybszego użytkowania pieca,i wykończenia pokoju w ktorym planuje remont

-wady-przed rozpoczęciem budowy,musiałbym zdecydować się na rodzaj kafli i podac dokładne wymiary,

pomyłka byłaby tragedią,

pozdrawiam

 

Ja równierz rozważam taką opcję , czyli najlepiej przed rozpoczęciem zabudowy zorientować sie jakie chcemy kafle by móc sie w pełni wymiarach zmieścic hmm znowu problem widzę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mój post został zacytowany,to wypada mi coś odpisać,chociaż zaznaczam że jest to wypowiedz jedynie teoreetyczna,nie mająca żadnego mojego doświadczalnego odzwierciedlenia, a jest możliwe, że jest ona sprzeczna nie tylko z powszechnie panującą praktyką, ale także ze zdrowym rozsądkiem :)

wg.moich przemyśleń budowanie kominka ,,od środka,, ,jest możliwe, tak jak jest możliwe wybudowanie domu, a późniejsze jego ocieplenie,

wymiar kafli-teoretycznie są normy 22x22 , ale rózne kaflarnie produkują kafle o róznych wymiarach, w szczeólnośći gdy chciałbyś zastosować jakies nietypowe, kafle mają wystające elementy na tylnej ściance - a te już bywają róznej wielkośći, wiec dlatego uważam, że decyzja o wyborze kafli musi być przmyślana, i juz na począku stanie się ona ostateczną, kolejną trudnością będzie niewątpiliwie samo łączenie kafli , z uwagi na ograniczony dostęp od ,,tyłu,, i jest b,prawdopodobne że trzeba będzie scalać kafle w moduły, a dopiero potem ich zestawianie,z gotowych elementów do sciany wcześniej obudowanego kominka, pwenie istotnym tez jest że mamy przy jednej budowie dwa razy sajgon w domu -co może spotykać się z calkiem zresztą nieuzasadanionym :) sprzeciwem naszych Pań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To może od razu pozbawię Was złudzeń ...

To o czym piszecie i na co liczycie jest albo niewykonalne albo skończy się znalezieniem wykonawcy - obiecywacza, który zrobi "wszystko i za wszelką cenę" byle tylko coś zrobić ...

Kafle piecowe i kominkowe nie są materiałem okładzinowym montowanym na wewnętrznej podbudowie tak jak się to robi w przypadku płytek ściennych czy podłogowych (poza nielicznymi wyjątkami, potwierdzającymi jak to zwykle bywa tylko pewną regułę).

Zaprojektowanie współczesnego pieca, pieco-kominka czy kominka kaflowego wymaga solidnego projektu oraz wymiarowania projektowego i wykonawczego często na poziomie 0-3 mm, zarówno przy samym posadowieniu paleniska, mas akumulacyjnych, izolacji, jak i elementów konstrukcyjnych samej zabudowy. To wszystko należy jeszcze skonfrontować z samym miejscem posadowienia urządzenia grzewczego.

No i najważniejsza sprawa - taki piec czy kominek kaflowy działa i pełni swoje funkcje prawidłowo i w całości tylko jak jest kompletny - niezabudowany w całości nie będzie uzyskiwał ani takich osiągów ani takich efektów grzewczych jak w momencie gdy już będzie wykonany do końca. Często też nie jest w ogóle możliwe jego całościowe lub częściowe użytkowanie (np. w przypadku gdy łączymy konstrukcje ogrzewające w sposób radiacyjny z konwekcyjnym).

Same kafle to nie tylko kafle środkowe, o typowym wymiarze. One są często w zdecydowanej mniejszości. Oprócz nich są narożniki, gzymsy, półki zwykłe i płaskie, profile przyścienne, dolne, górne, filarki, wywiewki, wyczystki, korki i rewizje. Same kafle są produkowane w kilkudziesięciu różnych wymiarach, promieniach (przy kaflach łukowych) oraz kilkuset w sumie wariantach kolorystycznych szkliwa. Każda kaflarnia oprócz kształtów typowych, produkuje także tylko swoje kształty kafli, nie powtarzane w innych kaflarniach. Od tego jak ma wyglądać całość zabudowy pieca czy kominka, uzależnione jest także zastosowanie kafli z tej czy innej kaflarni.

Ale ... podchodząc do tematu od strony ekonomicznej ... kafle mogą być tylko częścią takiej zabudowy i stanowić jej akcenty ozdobne - reszta może być wykonana z szamotu pokrytego tynkiem, także nie zawsze te koszty muszą być aż tak duże. Można także zrobić taką zabudowę tylko i wyłącznie z tynkowanego szamotu, cegły, kamienia oraz innych materiałów.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i sprawa się rypła :) dzięki Forest, pomomo że zgłosiłeś votum separatum - trzeba będzie coś innego kombinować, wiem że może być tylko cześciowo z kafli i wykończony na100 róznych sposobów, cóz z tego - jak mi się marzy właśnie taki cały kafłowy, móze sprzedam nerkę - bardzo zdrowy jestem jakby co :) coś wymyślę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam

Metoda 1-sza jest jak najbardziej trafna. (wiem z doświadczenia)

Trzeba pamiętać też o jakości kafli, Kafle wykonywane metodą odlewniczą do takiej obudowy praktycznie się nie nadają ponieważ nie mają dużej wytrzymałości cieplnej w stosunku do kafli robionych z mas plastycznych.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Nie palcem a młotkiem.

Namoczenie w wodzie nic nie daje laikowi, dobry zdun przez namoczenie rozpozna czy to dobry czy zły kafel.

Harys : i tu zaczyna się zabawa. Tak naprawdę harys to najprościej źle dopasowane szkliwo do czerepu kafla, ale są dwa rodzaje szkliw transparentne i tzw. kryjące. na transparentnych nie ma możliwości nie pojawienia się harysu, natomiast na tzw. kryjących jest to tak naprawdę niedopuszczalne.

Poza tym na jakość szkliwa i jakość samego kafla wpływa bardzo dużo czynników, na które trzeba by się dużo rozpisywać.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...