Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

trzon kominowy wydzielony lub oddylatowany od konstrukcji budynku


Recommended Posts

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mówi:

Trzonów kominowych wydzielonych lub oddylatowanych od konstrukcji budynku nie można obciążać stropami ani też uwzględniać ich w obliczeniach jako części tej konstrukcji.

Czy dobrze rozumiem, że nie dotyczy to komina, który postawiony jest na tym samym fundamencie i jest w jednym ciągu ze ścianą nośną? Chodzi mi tylko o interpretację przepisów a nie o zalecane rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kominiarzu czyli jeśli belki stropowe są oparte na pustaku komina systemowego (w nieużywanym przewodzie wentylacyjnym) to taki komin może nie przejść odbioru kominiarskiego? W takim razie odbiór musi się odbyć przed tynkowaniem, w przeciwnym razie w ogóle by tego nie widział, prawda? Z góry wyjaśniam, że nie chodzi mi o mataczenie z odbiorem, tylko właśnie o to by było wszystko cycuś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domach jednorodzinnych rzadko praktykuje się odbiory przewodów kominowych w stanie surowym tzw. elementów zanikających.

 

Jak można opierać strop o pustak wentylacyjny? Przecie ściany nośne niosą ciężar dachu czy poddasza na fundament, chcesz żeby ten komin się złożył?

 

Zanim jednak coś zrobisz skonsultuj z kierbudem, no właśnie... gdzie był kierbud jak stawiałeś strop na pustaku wentylacyjnym?

 

Jak ja bym miał taką zastaną sytuację kanału wentylacyjnego w dodatku nieużytkowanego to bym go zalał betonem i zrobił z niego słup, ale to tylko moje zdanie,

 

czy jest tu jakiś konstruktor !?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak można opierać strop o pustak wentylacyjny? Przecie ściany nośne niosą ciężar dachu czy poddasza na fundament, chcesz żeby ten komin się złożył?

Nie znam się na budowaniu i jesteśmy z żoną tylko inwestorami. Dopiero po przeczytaniu instrukcji montażu komina i porównaniu z tym co mam na budowie okazało się, że poza mną chyba nikt tej instrukcji na oczy nie widział.

 

Jak ja bym miał taką zastaną sytuację kanału wentylacyjnego w dodatku nieużytkowanego to bym go zalał betonem i zrobił z niego słup, ale to tylko moje zdanie

Taką samą poradę uzyskałem od innych forumowiczów więc musi to być niegłupi pomysł. Czekam teraz na spotkanie z projektantem. A jako ciekawostkę dodam tylko, że problem ten dotyczy w sumie 3 kominów (systemowy, z cegły, wentylacyjny) :( z jakiegoś powodu całkowicie pominęli wymiany, które w projekcie stropu oczywiście były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...