Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocena wykonania - pęknięcie płyty kominkowej


hol02

Recommended Posts

Witam,

 

zwracam się do Was o opinię dotyczącą wykonanej usługi montażu "kamienia" wokół kominka. Kamień ten pękł, wg mnie przyczyna pęknięcie to wysoka temperatura. W czasie palenia w kominku, temperatura jaką osiąga kamień jest dość wysoka (czasami trudno wytrzymać kilka sekund z przyłożoną ręką).

 

Gdzie identyfikuje problem - chodzi o górną dylatację. Z informacji jakie znalazłem w internecie, dylatacja powinna mieć ok 3-4 cm, w moim przypadku jest to grubość fugi. Ciepło w kamieniu, rozchodzi się właśnie od oprawy kominka.

 

W załączniku przesyłam zdjęcia z prośbą o komentarz

 

20130202_071625.jpg róg - dylatacja boczna jest znaczna (boczna płyta się nie nagrzewa)

 

20130202_071722.jpg - góra - tutaj temperatura rozchodzi się od krawędzie kominka

 

1.jpg - widoczne pęknięcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek był na wyposażeniu domu, który niedawno zakupiłem. Robiąc remont, zmieniliśmy kamień, zdejmując stary i osadzając nowy. Z tego co rozumiem, chodzi o kit, który jest widoczny po bokach.

 

Pytanie czy w takiej "konstrukcji" jest szansa na prawidłowy montaż kamienia ? Czy tak jak pisałem zachowanie większej dylatacji górnej płyty kamienia od wsadu, jest właściwym kierunkiem działania ?

 

Wg kamieniarza montującego "kamień" takich dylatacji od góry się nie robi. - czy facet ma rację ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po chwili zastanowienia, przepraszam za bałagan w poście. Wychodzi, ze nie da się w takiej konstrukcji kamień zawsze będzie pękał. Trzeba po prostu zdjąć płyty. Wydłubać ten kit tak, by cała konstrukcja nie rozszerzała się wraz z rosnącą temperaturą pieca.

 

Pytanie czym przestrzeń po "kicie" wypełnić jakąś elastyczną izolacją, czy zostawić pustą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pusta musi być, od góry 5 mm a po bokach i na dole 2-3 mm.

Inną sprawą jest to co znajduje się pomiędzy kamieniem a górną częścią wkładu, która nagrzewa się najbardziej z całego korpusu i największym ciepłem promieniuje ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...