Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

................VIP Club.........................


marimag

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • marimag

    10298

  • bogumil

    2217

  • bionda

    1933

  • Bastki

    1507

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pusiu, problem jest.

Bo chodzi o to, że ta ustawa za działki rolne uznaje WSZYSTKIE działki, które w MPZP nie są wpisane pod zabudowę. Niezależnie od ich faktycznej kwalifikacji.

 

Ależ oczywiście, że problem jest, zgadzam się.

Zwróciłam tylko uwagę na nierzetelności w artykule, bo pisanie, że większość gmin w Polce - "czyli prawie wszystkie" nie ma MPZP, bez podania źródła takich danych, jest lekko na wyrost i sieje niepotrzebnie złe emocje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pusiu a Ty masz dokładne dane ile jest wsi z MPZP.... ?

 

Jestem zdziwiona, że autor tego nie podaje skoro wg niego dane są tak druzgoczące - a jego obowiązuje rzetelność dziennikarska.

 

Ale sobie podzwoniłam w kilka miejsc i np. powiat w którym pracuję oraz następny powiat w którym mieszkam - 100% gmin ma MPZP.

Net podaje, że ok. 30% powierzchni Polski na MPZP, ale to dane z 2008-2012 r.

Po wejściu do UE napływ funduszy spowodował, że gminy zaczęły uchwalać MPZP.

 

 

Problem to raczej jest ze wszystkim za co się pis bierze, ale to inna inszość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przeleciałam" prawie wszystkie powiaty dawnego województwa jeleniogórskiego - w zasadzie wszędzie MPZP.

Jeśli chodzi o obecne dolnośląskie to rejony (nie sprawdzałam powiatów bo już mi się nie chce) Legnicy, Jawora, Głogowa mają MPZP.

Nie chce mi się wierzyć, żeby Wrocław miał inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli 3 lata temu tylko 30% miało mpzp to wąptie, żeby tak szybko gminy uchwaliły żeby teraz 100% kraju je miało. Wiadomo przecież jak długo potrafi to się mielić :rolleyes:

 

100% na pewno nie ma, ale skoro 30% ma to nie można powiedzieć że prawie wszystkie nie mają.

 

Tak jak mówię.

MPZP uchwala gmina, tak więc w obrębie powiatu mogą być gminy, które MPZP nie mają, ale żeby w obrębie gminy któraś miejscowość nie miała to raczej mało prawdopodobne.

Pytałam jeszcze w Szczecinie i Poznaniu - tam też mają (nie wiem czy wszystkie).

 

 

Przyznanie niektórych funduszy unijnych było uwarunkowane konkretnymi zapisami w MPZP, więc gminy je uchwalały. Gorzej jest ze zmianami w MPZP bo to trwa w nieskończoność - nie ma terminów ustawowych. Wiem bo sama czekam, na przekwalifikowanie naszej drugiej działki na budowlaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy czytamy ten sam artykół?

 

„W związku z końcem zakazu wykupu ziemi rolniczej przez obcokrajowców 1 maja tego roku, politycy chcą zamrozić obrót ziemią rolniczą w ogóle.” […] (według:)nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego autorstwa PSL […] uchwalonej niemal jednogłośnie przez Sejm poprzedniej kadencji (PO, PiS, PSL, SLD, przeciw głosowało tylko 2 posłów niezrzeszonych) i podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę w grudniu:

1. Nabywcy ziemi będą ją musieli osobiście uprawiać i od 5 lat posiadać meldunek w gminie lub gminie sąsiedniej;

2. Nabywcy nie będą mogli posiadać gruntów o łącznej powierzchni powyżej 300 ha;

3. 10-letni zakaz odsprzedaży ziemi zakupionej od skarbu państwa;

4. Konieczność uzyskania zgody na sprzedaż, zamianę lub darowiznę nieruchomości rolnej od terenowego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych.

23 lutego rząd przyjął projekt ustawy dodatkowo zaostrzającej te ograniczenia:

 

 

  1. Nabywcami nieruchomości rolnych będą mogli być jedynie rolnicy indywidualni, a więc posiadający kwalifikacje rolnicze, gospodarstwo o powierzchni do 300ha i zamieszkali w danej gminie od co najmniej 5 lat;
  2. Skarb państwa zawiesi sprzedaż własności rolnej na okres 5 lat, a ziemia rolna Agencji Nieruchomości Rolnych będzie mogła być jedynie dzierżawiona przez rolników;
  3. Nabyta nieruchomość rolna nie będzie mogła być sprzedana przez 10 lat oraz konieczne będzie osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego.”
     
    co Wam się nie podoba w tym, że ziemia rolna ma służyć rolnictwu i uprawie?
    cały tekst jest pełen epitetów, daleko mu do rzetelnej analizy zagrożeń
     
    czy znacie osobiście jakiegoś rolnika? czy macie świadomość ile to jest 300ha?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamiku czyli nie podoba CI się żeby np.taka Iscra sobie uprawiała owies na swoim własnym polu, mimo, że nie jest rolnikiem z uprawnieniami???

mi też chodziło po głowie, żeby za kilka lat kupić kawałek pola i uprawiać np całkowicie ekologiczną grykę, albo nie wiem borówkę amerykańską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iscra właśnie kupiła ziemię na drugim końcu Polski. Takich ludzi jest wiecej - wystarczy obejrzeć np program "ucieczka na wies" czy jakoś tak - chyba na domo+ ja zresztą tez myślę o

wyprowadzeniu się za x lat gdzieś w dzicz daleko od mojej kochanej rodzinki.

 

nie wiem o co Ci chodzi z tymi 300 ha. bo to jest max ile ziemi jeden rolnik może mieć.

Edytowane przez Emila3000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież temu maniakowi z nowogrodzkiej chodzi tylko o to, żeby zagraniczny (odpukać germański ) kapitał polskiej ziemi nie wykupił, a że przy okazji ogranicza to wolność pozostałych obywateli europy to trudno.Są cele nadrzędne dla chorych umysłów.

 

Cieszę się,że nie mam wolnych kilku baniek i mnie nie kusi, żeby zostać osadnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emila, przeczytaj np. to

http://www.arimr.gov.pl/pytania-i-wnioski-do-arimr/arimr-przypomina-mlodym-rolnikom-o-uzupelnieniu-wyksztalcenia.html

 

ani ty ani Isca nie będzie kupowć ziemii na drugim końcu Polski, a przy nowych przepisach jest większa szansa na to, że Was na te 300ha będzie stać :-)

 

No akurat ten zalinkowany artykuł mówi jedynie o wymaganym wykształceniu . No nie wiem, ktoś kto buduje sobie przysłowiową "fabrykę gwoździ' nie jest pytany o wykształcenie. A czemu mnie ktoś chce pytać o wykształcenie, gdy zechcę być rolnikiem? Poza tym w tym wykupywaniu ziemi przez obcokrajowców ( w domyśle Niemców) więcej jest opowieści niż faktów. to jest trochę jak z Żydami w Polsce większość ich nie lubi, a na pytanie czy znasz jakiegoś Żyda odpowiada nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...