Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

................VIP Club.........................


marimag

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • marimag

    10298

  • bogumil

    2217

  • bionda

    1933

  • Bastki

    1507

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Biondziu a ciebie co napadło ? :lol2::lol2::lol2:

 

Mamiku, Ja mam przepisy i na żur i na zurek i na barszcz biały ale nawet jesli teraz nastawisz to nie zdązy się ukwasić na niedzielę :(

Ta paciaja potrzebuje od 5 do 7 dni kwitnięcia.

Proces mozna trochę przyspieszyc dodając wode z ogórków kiszonych lub skórkę z PRAWDZIWEGO CHLEBA na PRAWDZIWYM ZAKWASIE ale obawiam sie, ze i na te sztuczki jest za późno.

Jesli chcesz spróbować i zobaczyc co i jak to proszę.

Przepis na żurek

 

 

Składniki

 

• 5 łyżek mąki żytniej 2000

• 500-700 ml wody

• 4 ząbki czosnku

• 3 listki laurowe

• 5 ziaren ziela angielskiego

 

Przygotowanie

 

1. Do słoika wsypuję mąkę, dodaję wodę i przekrojone na pół ząbki czosnku.

2. Mieszam dokładnie, dostaję listki i ziele. Słoik przykrywam gazą lub lnianą ściereczką i pozostawiam na blacie przez kilka dni.

3. Jeśli chcę przyśpieszyć fermentację dodaję łyżkę zakwasu na chleb lub łyżkę soku z kiszonych ogórków.

4. Zakwas mieszam codziennie. Gdy pachnie i smakuje kwaskowo to znak, że jest już gotowy. Zakwas przelewam do butelki i trzymam w lodówce.

Przepis na żur owsiany

 

Składniki

 

• 6 czubatych łyżek płatków owsianych

• 5 ząbków czosnku

• 4 listki laurowe

• 10 ziaren ziela angielskiego

• 2 łyżki soku z kapusty lub kiszonych ogórków niepasteryzowanych (celem zaszczepienia kwasu mlekowego, wtedy zakwas szybciej dojrzewa) Można pominąć ale musi dłużej stać aby skwaśnieć.

• 700 ml letniej wody

 

 

Przygotowanie

 

1. Płatki owsiane mielę w młynku do kawy na mąkę.

2. Ząbki czosnku przekrawam na pół.

3. W dużym słoju lub kamionce mieszam wodę z mąką, przyprawami, czosnkiem i sokiem z kapusty lub ogórków. Jeśli go nie mam pomijam ten etap.

4. Przykrywam gazą i zostawiam na minimum 5 dób, mieszając codziennie minimum 1 raz drewnianą czystą łyżką.

5. Gdy zakwas pachnie kwaśno i słodko to znak, że jest gotowy do użycia.

 

Przepis na żur gryczany

 

 

Składniki

 

• 5 czubatych łyżek maki gryczanej

• 5 ząbków czosnku

• 4 listki laurowe

• 10 ziaren ziela angielskiego

• 2 łyżki soku z kapusty lub kiszonych ogórków niepasteryzowanych (celem zaszczepienia kwasu mlekowego, wtedy zakwas szybciej dojrzewa) Można pominąć ale musi dłużej stać aby skwaśnieć.

• 700 ml letniej wody

 

 

Przygotowanie

 

1. Ząbki czosnku przekrawam na pół.

2. W dużym słoju lub kamionce mieszam wodę z mąką, przyprawami, czosnkiem i sokiem z kapusty lub ogórków. Jeśli go nie mam pomijam ten etap.

3. Przykrywam gazą i zostawiam na minimum 5 dób, mieszając codziennie minimum 1 raz drewnianą czystą łyżką.

4. Gdy zakwas pachnie kwaśno i słodko to znak, że jest gotowy do użycia.

Edytowane przez marimag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W marketach bym nie kupowała.

Na bazarach czy targowiskach jest w sprzedaży taki zakwas który na etykiecie ma napisy czcionką nazistowską.

Jest dobry i kiedyś go używałam.

Nie wiem czy u mamiku ta firma jest dostępna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwabacha, taki niemiecki gotyk, Pusiu.

Ja mam targ pod bokiem i tam kupuję butelkowany. Ale kiedyś robiłam na marketowych. Powiem, że ja jakiejś różnicy nie wyczuwam. W końcu najwięcej zależy od samego kucharzenia, trzeba smak na zupę dobry ugotować, dodać wszystkie specjały i przyprawy. Zakwas, to tylko zakwas. Ale to moje zdanie, a ja jestem taka sobie kucharka. Pocieszam się, moje gotowanie ludziom smakuje.

 

Mam bażanta w garze właśnie. Dostałam ptaka :) , a on nie może czekać i wkleił mi się jako dodatkowa robota. Będzie pyszny rosół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ja już się wypowiedziałam. Zostaw łobuza jeśli tylko nie stanowi zagrożenia dla kotów.

Trzeba przyznać, że przebiłaś mojego łosia :rotfl: A ja wczoraj pracowałam w ogrodzei i byłam obserwowana zza drogi :) 8 m ode mnie stała sobie z godzinę parka sarenka z koziołkiem i trochę na mnie patrzyli, a troche jedli zieleninkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...