Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja to się w ogóle dziwię, że już tak dużo zrobiliśmy, patrząc na zdjęcia z kwietnia, gdzie była wielka dziura w ziemi i zrobienie poprawnie ław i zbrojenia nas onieśmielało i przerażało. A teraz już dach.

Zamówiliśmy dziś więźbę i dachówkę. Będzie Roben Piemont (jeśli wcześniej nie pisałam już) w kolorze miedź.

Mam pytanie, jakie macie okna dachowe? Tzn rozmiar (bo pan nam dziś powiedział w hurtowni, że te są jakieś małe i niestandardowe) i jakiej firmy - Velux, Fakro czy inne? No i jeśli zwiększaliście okna, to czy bez problemu zmieściły się między krokwiami?

Gregor, dobrze widzę, że w kominie masz 2 ciągi wentylacyjne tylko? Chyba że z drugiej strony komina więcej?

 

PS. Coraz bardziej zaczyna mi się ten mój domek podobać. Dziś powstała część ściany odgradzającej sypialnię od reszty.... Super :) Taka głupia rzecz a cieszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 203
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

hehe elmagra, tez wczoraj porównywaliśmy stan dzisiejszy ze stanem kwietniowym;) serce rośnie...

co do komina -tak, jedna sztuka, reszta "grzybki" ;)

 

co do okien, nie wiem jakie macie w projekcie... my wstawiliśmy fakro 78x140cm

jak sie nie zmieszczą pomiedzy krokwiami, to trzeba zrobić wymian, i sie zmieszczą;)

co do wyboru firm, to kręciliśmy się pomiędzy fakro-velux-roto, (i z tego, co nie wybierzesz, bedzie ok;) )

Edytowane przez sm77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, jakie macie okna dachowe? Tzn rozmiar

 

Roto Designo R4 z termo-blokiem WD i szybami BlueLine Plus:

- w garderobie 74x98

- w łazience 74x140

- w korytarzu 2 x 74x118 z kołnierzem zespolonym

- wyłaz dachowy Roto Lucarno

 

U mnie jak kładli krokwie to tak wyliczyli aby wszystko się zmieściło.

 

Gregor, dobrze widzę, że w kominie masz 2 ciągi wentylacyjne tylko? Chyba że z drugiej strony komina więcej?

 

W kominie mam 3 ciągi wentylacyjne z dwóch stron otwory w kominie wyglądają identycznie, jeden otwór jest dla 2 kanałów wentylacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale super buduje się z ekipą. tak szybko. Zazdroszczę :rolleyes:

Ja nastawiłem się na blachę, ale jeszcze nie wiem jaką (może na rąbek) mam czas do wiosny :cool:. Ostatnio praca bardzo mi się skomplikowała we wrześniu nie miałem ani jednego dnia wolnego łącznie z sobotami. Na budowie praca idzie bardzo mozolnie wręcz prawie nic się nie zmieniło.

 

Jakie kominy kupiliście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łosiu (dziwnie brzmi ten zwrot :) ) - piękny dom ci wyjdzie, wygląda na strasznie duży a pow. użytkową ma mniejszą od mojego :) Czapkę pieniędzy musiałbym mieć żeby coś takiego postawić, najlepiej bez dna jeszcze :) Fajnie jak się ma ekipę budowlańców, która ci wystawi parter w 3 dni, my niestety albo i stety od podstaw własnymi rękoma stawiamy chaberka z drobną pomocą znajomych fachowców. Każdy orze jak może, byle do przodu żeby się wprowadzić :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj skończyliśmy ściany szczytowe. :) Tzn murarz z moim mężem skończyli. My niestety (albo stety) nie robimy wszystkiego sami, tzn do tej pory mieliśmy ekipę do zrobienia stropu i murarza do murowania. Wszystkie pozostałe rzeczy robimy sami. :) Na szczęście finansowo nie jest tak strasznie w takiej opcji budowania, biorąc pod uwagę, że się na wielu rzeczach nie znamy (i nie chce nam się tego uczyć, bo nie ma czasu), chcemy szybko w miarę się wprowadzić no i tak to będzie o wiele taniej niż np 60tys, które dali nasi znajomi 2lata temu za podobny dom.

Ale nieustannie i szczerze podziwiam tych, co np dach robią sami :) hardcore. :)

Edytowane przez elmagra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tam chaberkowicze planujecie jeszcze coś zakupić w tym roku? Będzie można odliczyć część VATu tylko z faktur wystawionych do 31 grudnia tego roku. Poniżej przytaczam najważniejsze zapisy zmian (artykuł dostępny np na: http://www.pit.pl/budowlana-vat/ oraz na innych portalach podatkowych)

 

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane od 1 stycznia 2014 r. obejmować będzie wyłącznie materiały nabyte przed tą datą. Nie będzie zatem możliwości występowania o zwrot VAT w stosunku do towarów kupionych po 31 grudnia 2013 r. Wyjątkiem będą jednak osoby do ukończenia 36 roku życia, w przypadku których przedłużone zostanie prawo do korzystania ze zwrotu VAT na kolejne lata.

 

W przypadku osób, które mają możliwość kontynuacji ulgi, prawo to przysługuje pod warunkiem, że:

 

- przedsięwzięcie, o którym mowa w pkt 1, było realizowane na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po dniu 1 stycznia 2014 r.;

 

- powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, o których mowa w pkt 1, nie przekracza odpowiednio:

 

75 m2 i 100 m2,

85 m2 i 110 m2 – w przypadku gdy osoba fizyczna w dniu wydania pozwolenia na budowę, wychowywała przynajmniej troje dzieci

 

Ja planuję zakupić jeszcze wełnę do ocieplenia poddasza, styropian na podłogi oraz płytki do kotłowni i garażu. Zawsze coś tam wróci z tych wydanych pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, a u nas od dziś robią panowie dach! No i oczywiście tysiące nowych dylematów mamy, niby wszystko już postanowione w projekcie było, ale myśleliśmy nad zmianą wielkości okien dachowych, bo widzę, że gregor też zmienił wielkość od podstawowego projektu. My chcemy dać 78x118 ale cieśla boi się ze się nie zmieścimy do sufitu poddasza, bo podnieślismy kolankowa o 25cm. jak u was bylo? (bo widzę, ze jedno to macie nawet 140...

 

Poza tym w tym "korytarzowym miejscu" na pietrze, które jest nad wejściowymi drzwiami, my planujemy postawić ścianę i zrobić mini-gabinet. To miejsce jest od wschodu, wychodzi nam ok. 2.5x3,25m wymiary no i zastanawiamy się czy potrzebne sa az 2 okna dachowe. W ogole przyszedl nam dzis pomysl, zeby zamienic lazienkę z tym miejscem, bo tamto od zachodu i ciut większe, ale potem się okazalo, ze to by byla walka o jakieś 30cm. To chyba nei warto, co? Za to zrobimy przesunięcie ścian działowych w pokojach i lazience i jakoś to ustawimy praktycznie. :)

 

Też chcemy kupić co nieco w tym roku, do tego co pisał gregor jeszcze może kabel elektryczny i rurki do podlogowki (pod warunkiem, ze sa zwroty z nich)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chcemy kupić co nieco w tym roku, do tego co pisał gregor jeszcze może kabel elektryczny i rurki do podlogowki (pod warunkiem, ze sa zwroty z nich)

 

Niestety niczego co związane jest z elektryką nie odliczysz.

 

Jeśli chodzi o okna dachowe obok schodów to nie wyobrażam sobie, żeby u mnie było jedno. One są tam po to aby doświetlić korytarz do łazienki i pokojów jak i same schody. Wiem jak to wygląda jak nie ma tam tych okien - jednym słowem ciemnogród i zabić się idzie schodząc ze schodów. U mnie spokojnie weszły 2 x 78x118 przy ściance kolankowej 112cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w takim razie nie kupimy kabelków w tym roku, a co z podłogówką? Też się nie odlicza? A piec na ekogroszek? Rozumiem, że kafelki i panele tak? a biała ceramika do łazienek? Może sobie kupię geberity i umywalki? (choć to trochę głupie jak jeszcze nie ma gotowych pomieszczeń...)

 

A z innej beczki, wczoraj nam panowie skończyli dach, tak więc mamy już naszą stodołkę gotową. Już widzę koniec prac na ten rok... Nie mogę się doczekać. Ale czeka nas teraz kolejna trudna decyzja - okna. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówkę oraz piec proponuję jako usługa, 8% VATu tym bardziej, że ktoś to będzie i tak musiał zamontować. Płytki można odliczyć panele podłogowe również.

Dach skończony a gdzie fotki? :)

 

Co do okien to u mnie nie był to zbyt trudny wybór - przeliczyłem, że zwrot inwestycji przy oknach 3-szybowych zwróci się po ok 18 latach plus nie mam domu przy ruchliwej drodze więc od razu takie okna skreśliłem (wyszłyby 30% drożej niż 2-szybowe). Zamówiłem okna na profilu Veka s-line (70mm) a że wyszły dużo taniej niż 3 szybowe to dodatkowo wzięliśmy poszerzenia od spodu dla drzwi balkonowych i tarasowych+niski próg, wszystkie okna uchylno rozwierane(polecam bo nieduża dopłata a wygoda straszna), klamki secustik w kolorze tytan, okna dodatkowo wzmocnione grubszą stalą. Do tego parapety w kolorze antracytowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pieca to się zgadzam, a co do podłogówki, to nawet tu na forum widziałam zdjęcia pracy "fachowców" i szczerze mówiąc myśleliśmy, żeby to zrobić samemu.

Jeśli chodzi o okna, to tak samo myślimy, 3-szybowe się nam nie opłacają po prostu, kupimy chyba na profilu Ideal 4000, taką dostaliśmy najkorzystniejszą ofertę, choć w ostatniej chwili wysłałam jeszcze jedno zapytanie. Zobaczymy. Tak, mamy uchylne wszędzie jedno skrzydło, w tarasowych też. A co to są te poszerzenia i niski próg w tarasowych? Czy to jest jakiś ekstra bajer? Po co to ma być? No i czy bez tego da się żyć? :) Bo domyślam się, że trzeba dopłacić. A ile wyszło ci za okna i rolety? (Możesz na priv ) Masz rolety wszędzie, tzn w garażu i kotłowni też? My wezmiemy parapety brązowe, tzn te standardowe chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas są uchylne wszystkie skrzydła w każdym oknie :)

Poszerzenie od spodu w drzwiach tarasowych - dochodzi ci coś ala profil od spodu drzwi (zalane w wylewce), ma na celu usztywnienie ramy i powiedziano mi że jest to obowiązkowe przy obniżonym progu. Dodatkowo ma jeszcze jedną ważną zaletę - izoluje ci wylewkę w domu od tej od strony tarasu/balkonu - nie ciągnie przez to zimna przy drzwiach. Ludzie stosują w tym miejscu jako zamiennik twardy styropian. Obniżony próg to nic innego jak "idziesz i nie potykasz się o próg przy wychodzeniu na taras". Oczywiście da się żyć bez poszerzeń ale jakbyś usłyszała mojego montera od okien to nie miałabyś dylematu :)

Okna wyszły mnie niecałe 11tyś z parapetami i montażem (niektóre okna mam większe niż te które są wrysowane w projekcie)

Jeśli masz na myśli rolety zewnętrzne to nie zakładamy takowych. Mam je zamontowane w domu w którym teraz mieszkam i uważam to za zbędny bajer który oprócz jakiejś tam dodatkowej izolacji termicznej nie wnosi nic pożytecznego. Dobre rolety antywłamaniowe to wydatek parudziesięciu tys zł. Te które wszyscy montują można otworzyć z zewnątrz zwykłym śrubokrętem ale oczywiście w nazwie maja "antywłamaniowe" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas są uchylne wszystkie skrzydła w każdym oknie :)

Poszerzenie od spodu w drzwiach tarasowych - dochodzi ci coś ala profil od spodu drzwi (zalane w wylewce), ma na celu usztywnienie ramy i powiedziano mi że jest to obowiązkowe przy obniżonym progu. Dodatkowo ma jeszcze jedną ważną zaletę - izoluje ci wylewkę w domu od tej od strony tarasu/balkonu - nie ciągnie przez to zimna przy drzwiach. Ludzie stosują w tym miejscu jako zamiennik twardy styropian. Obniżony próg to nic innego jak "idziesz i nie potykasz się o próg przy wychodzeniu na taras". Oczywiście da się żyć bez poszerzeń ale jakbyś usłyszała mojego montera od okien to nie miałabyś dylematu :)

Okna wyszły mnie niecałe 11tyś z parapetami i montażem (niektóre okna mam większe niż te które są wrysowane w projekcie)

Jeśli masz na myśli rolety zewnętrzne to nie zakładamy takowych. Mam je zamontowane w domu w którym teraz mieszkam i uważam to za zbędny bajer który oprócz jakiejś tam dodatkowej izolacji termicznej nie wnosi nic pożytecznego. Dobre rolety antywłamaniowe to wydatek parudziesięciu tys zł. Te które wszyscy montują można otworzyć z zewnątrz zwykłym śrubokrętem ale oczywiście w nazwie maja "antywłamaniowe" :)

 

No to sporo drożej macie okna. My też mamy trochę inne rozmiary i inną liczbę okien niż w projekcie. Wyszło nam ok 8tys. No i rolety chcemy jednak zamontować. Wydaje mi się, że jakieś tam zalety te rolety posiadają :) Zapewne drożej masz okna przez te bajery przy tarasowym. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...