Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

posadzka pod ogrzewanie podłogowe


sham4n

Recommended Posts

  • 7 months później...

Witaj,

Masz płytę fundamentową więc dom ma być ciepły i energooszczędny. Ja polecam podkład anhydrytowy (tj. 7cm styropianu i 5-6cm anhydrytu ).

Ja mam tak u siebie od ubiegłego roku. Ogrzewanie bardzo łatwo wysterować i stąd mam największe oszczędności. Grzeję rano ok. 2 godziny a po południu ok. 5-6 godzin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

nurtuje mnie sprawa posadzki pod ogrzewanie podłogowe.

Będę miał płytę fundamentową (25cm styro + 25cm beton) i co na to? 5cm styropian + 7-8 jastrych? Czy może rurki na foli, zalane bezpośrednio na płycie bez styropianu?

Co myślicie?

 

Witam.

 

Zdecydowanie ze styropianem lub nawet styrodurem (lepsze parametry izolacyjne). Generalnie polecam na spód folię przeciwwilgociową (czarna polietylenowa), na to styrodur np 7cm, na to folia aluminiowa do odbijania promieniowania cieplnego (srebrna z podziałką) - trzeba ją skleić przy pomocy taśmy i kłaść na małą zakładkę. Na to najlepiej wylewka anhydrytowa 55mm.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja ze styropianem bardziej mnie przekonuje, bo przy okazji można w dodatkowej warstwie ukryć*instalacje itp.

 

Robus99 powiedz czy masz indywidualne sterowanie strefami? Po jakim czasie temperatura osiąga zadaną powiedzmy z 19o do 21o?

 

Aha jest jeszcze opcja płyty na 10cm XPS i na to 10cm styro, rurki i dalej posadzka. Taniej i też ciepło :)

Edytowane przez sham4n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Cześć,

nurtuje mnie sprawa posadzki pod ogrzewanie podłogowe.

Będę miał płytę fundamentową (25cm styro + 25cm beton) i co na to? 5cm styropian + 7-8 jastrych? Czy może rurki na foli, zalane bezpośrednio na płycie bez styropianu?

Co myślicie?

Zależy czego oczekujesz od płyty,jeśli akumulacji ciepła to rurki bezpośrednio na płycie i wylewka,jeśli akumulacja nie jest konieczna to pod wylewke daj styro.

Ja mam rurki bezpośrednio na płycie i na to 8-9cm wylewki,nie narzekam na takie rozwiązanie a wręcz zachwalam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy czego oczekujesz od płyty,jeśli akumulacji ciepła to rurki bezpośrednio na płycie i wylewka,jeśli akumulacja nie jest konieczna to pod wylewke daj styro.

Ja mam rurki bezpośrednio na płycie i na to 8-9cm wylewki,nie narzekam na takie rozwiązanie a wręcz zachwalam :)

 

Czy te 8-9 cm to wnikało z czego konkretnego czy tak samo z siebie wyszło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem także żeby wylewka akumulowala i tak wyszło.

 

Witam.

 

Z ciekawości zapytam jaki jest mniej więcej czas reakcji w Twoim przypadku, kiedy przykładowo otworzysz okna i temperatura spadnie do 16oC w salonie. Ile czasu potrzebujesz do uzyskania 22oC? Jakie jest pokrycie podłogi w salonie i jaka wysokość pomieszczenia?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam.

 

Z ciekawości zapytam jaki jest mniej więcej czas reakcji w Twoim przypadku, kiedy przykładowo otworzysz okna i temperatura spadnie do 16oC w salonie. Ile czasu potrzebujesz do uzyskania 22oC? Jakie jest pokrycie podłogi w salonie i jaka wysokość pomieszczenia?

 

Pozdrawiam.

W zimie nie otwieram okien,wentylacja mechaniczna z rekuperatorem całkowicie wystarczy :)

W salonie są panele,wys.2,7m,moc podłogówki wyliczona dla temp.zasilania 35st.C dla II taryfy(10h) czyli z dużym zapasem.

Przy -16st.C na zewnątrz i wyłączeniu grzania z temperaturą w domu +22st.C,po 24h bez załączonego ogrzewania temperatura w domu spada do 21,1st.C.

Zródło ciepła o mocy 9kW pracowało przy tej temperaturze 5-7h tylko w porze nocnej taryfy czyli 22-6.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...