Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zaślepka gąsiora i kilka innych


grzegorzmm

Recommended Posts

Witam

 

Dachowka ktora wybrałem to Creaton Harmonica. Zakupilem do kompletu gasiory i zaslepki. Zaslepki wygladaja ok z jednej strony a jakos niespecjalnie z drugiej strony gasiora. Wyglada to tak z ladniejszej strony

gasior i zaslepka 2.jpg

 

a tak z drugiej

 

gasior i zaslepka 1.jpg

 

Wykonawca spodziewal sie raczej wiekszej zaslepki ktora naszlaby na gasior. Myslalem ze przez przypadek dostalem jedna niewlasciwa zaslepke, ale w hurtowni dowiedzialem sie ze obecnie do tego modelu producent przewiduje jedna, uniwersalna zaslepke na obie strony. Co prawda zapewne niewiele bedzie widac, ale wg mnie wyglada to jakby tam nie pasowalo. Czy takie elementy maja w miare jednolite wymiary?moze znalazlbym inna zaslepke ktora bedzie zblizona ksztaltem i kolorem i da sie nalozyc na gasior. Ma ktos moze inna propozycje? Czy moze niepotrzebnie szukam dziury w calym - w innych modelach tez tak jest?

 

 

Przy okazji tego postu, chcialbym zasiegnos jeszcze kilku opinii:

Czy ostatni (dolny) rzad dachowek powinien byc lekko uniesoiny? Lukarna nad wejsciem wyglada tak

lewy front .jpg

Co prawda teraz opiera sie na przymrozonej ( i sztywnej) wroblowce ktora nieco unosi dachowke, ale nawet po jej docisnieciu ostatnia dachowke jest lekko uniesiona wzgledem wyzszych rzedow.

 

I jeszcze wrzuce kilka zdjec, jesli sznowni Forumowicze macie jakies uwagi czy opinie, to chetnei je poznam Na chwile obecna, dach wyglada tak:

Lukarna z tylu domu

dachowki lukarny tyl.jpg

 

Lewa strona polaci od frontu

lewy front.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denko nie jest na doklejkę tylko pod gąsiora. To przypadek aby długość kalenicy była idealnie wielokrotnością długości gąsiora. Spytaj w hurtowni czy w systemie nie ma łącznika gąsiorów? Jak nie ma to w dwóch gąsiorach można końcówki obciąć i gąsiory skleić. Rząd dachówek okapowych nie powinie piać. Dachówki powinny tworzyć jedną płaszczyznę. Masz chyba za krótką filię. Gdzie spływają skropliny? Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju, o ile pamietam to denko nie zmiesci sie pod gasior, przynajmniej nie w calosci bo dol denka jest za szeroki.

[edit..]

zrobilem zdjecia, gosiar z denkami i jeden z nich juz zamontowany na lukarnie:

 

2 gasior.jpg11 - gasior.jpgIMG_1535.jpgIMG_1536.jpg

 

[...edit]

Czy nalezaloby to denko jeszcze dociac zeby sie zmiescilo? Dowiem sie tez o laczniki.

Folia siega do laty postawionej na sztorc. Skropliny splyna chyba do rynny? Z drugiej strony domu tez tak jest - tzn lata na sztorc, na niej blacha siegajaca do rynny, na to nachodzi membrana,wroblowka i dachowka.

Edytowane przez grzegorzmm
dodane zdjecia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka kolejnych zdjec - tak zmienil sie dach od wczoraj - jest troche wiecej dachowek na polaci od strony ogrodu, przybylo okno dachowe:

 

IMG_1550.jpgIMG_1552.jpg

 

No i jeszcze rynna:

IMG_1541.jpgIMG_1542.jpg

 

czy nie jest ona za waska w stosunku do szerokosci dachu? dachowki po lewej sa lekko po skosie, ale i tak po wyrownaniu czesc wody nie trafi do rynny. No i po prawej tez, czesc wody ma szanse nie trafic do rynny. Jest ok czy warto poszerzyc o kilka cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak polejesz wodę na folie to zobaczysz gdzie spłynie. Z tego co widać to nie doleci nawet do deski okapowej, będzie zatem ściekać na podbitkę. Oczywiście okap jak i rynna są za krótkie. Tak się dzieje jak więźba i pokrycie nie są w jednych rękach. Dekarz powinien przynajmniej zamontować dłuższą rynnę. Co to za denko, które nie mieści pod gąsior? No ale może to taki system? Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopcy za wysoko podnieśli pierwszą łatę. Przy okapie zrobi się kieszeń i tak jak Andrzej mówi woda będzie zasuwała na deskę czołową. Trzeba to przerobić dając pas podrynnowy i na niego folię. Podszlifuj denka żeby weszły do środka. A jak nie to je oddaj i zrób z blachy na klej. Od przodu lukarny ocieplenie wejdzie na dachówkę- przeróbka. Jan.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzilem w hurtowni - nie ma lacznikow gosiarow do tego modelu i denko podobno producent przewiduje przed gasiorem.. Zobacze, moze pokusze sie o pilowanie denka i klejenie gasiorow .

 

Ponizej zamieszczam zdjecie czesci gdzie nie jest jeszcze skonczone - polalem troche wody i leci z folii na blache i dalej do rynny - wiec chyba ok? Folia nachodzi na blache kilka centymetrow. ale tu nie jest jeszcze zamocowana, wiec naciagnalem ja lekko na potrzebe testu.

IMG_1557.jpg

Jednak widze ze w wielu miejscach jest taka kieszen - ze czesc wody przeleci do rynny, a reszta po porostu zostanie, w tym zaglebieniu. Upomne sie o poprawke.

 

A przy po bokach rynny - oczywiscie za krotko - nawet jak przysunalem dachowke maksymalnie ile sie da, to i tak braklo tych 2 cm zeby cala woda trafila do rynny - po polaniu dachowek powyzej, czesc ucieka obok rynny:

IMG_1559.jpg

Tu chyba nie powinno byc problemu aby to skorygowac i wysunac rynne w bok o 2-3 cm.

 

Zauwazylem jeszcze jedna rzecz - wykonawca wyrownal obie polowki tej polaci (przedzielonej lukarna) wiec ostatnie rzedy dachowk beda na tym samym poziomie - prosze zwrocic uwage jak wysoko podniesione sa ostatnie laty. Czy to prawidlowe rozwiazanie?

IMG_1558.jpg

 

 

I jeszcze jedno - czy te uniesione dachowki po bokach okna mozna wyrownac? Spilowac czy cos innego?

Bez nazwy 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tragedia!

Wykonanie okapu to jakas radosna tworczosc,brak wentylacji polaci.Okno osadzona za wysoko.Prosze zwrucic uwage na lukarne jak zamocowane sa krokwie do murlaty,czy to sie czasem nie rozjedzie?Strach pomyslec jak wykonane jest krycie wstepne w koszach nie wspominajac o obrobce komina.Czy wykonawca jest napewno dekarz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dokładnie widać, że okap jest źle wykonany. Tak jak wspomniał Jan będą zastoiny i folia zacznie przeciekać a po kilku latach ulegnie degeneracji. Pierwsza łata nie powinna być na sztorc. W tym miejscu powinna być kratka z grzebieniem co w znacznym stopniu poprawiłoby wentylację i o 2 cm zmniejszyłoby próg. Jest to kolejny dowód na to, że większość wykonawców nie potrafi profesjonalnie wykonać okapu i nie rozumie funkcji dachu.

Dachówki przy oknie można podszlifować. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janie co do tylu okna sie zgodze jest na latach ale przod juz nie koniecznie.Zwruc uwage na przednie opierzenie z ktorego wychodzi kolnierz olowiany powinien byc ponizej gory garba dachowki a jest na rowno z nim.W dachowce pod oknem zawsze szlifujemy garby zeby to przejscie bylo delikatniejsze.Poprawialem ostatnio takie okno i to wyglada bardzo podobnie.Wystarczy sprawdzic od srodka czy rama okna idzie rownolegle do krokwi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak jak szanowni przedmówcy zauważyli. natomiast pozostawione zamki i sztywna uszczelka klinowa mogą też unosić boczne dachówki. Ja wyrzucam uszczelki klinowe i stosuję w ich miejsce uszczelki puchnące. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rynny poprawione, teraz woda powinna do nich w calosci trafiac.

Dekarz przecial dwa gasiory i je skleil. Teraz obie strony kalenicy zaczynaja sie od szerszej czesci gasiora i denka pasuja z kazdej strony. Laczenie na kalenicy wyglada raczej ok (ten laczony gasior jest troche dluzszy od pozostalych) , od drogi nie widac go wcale (jest za kominem).

Mam nadzieje ze dadza rade z dachowkami przy oknie. Jak nie to wynajme kogos kto im pomoze :)

A jak sprawdzic szczelnosc i jakosc obrobki okna, wylazu, komina, koszy jak juz beda zrobione? Kilku znajomych mialo przeboje z przeciekami to przy oknie, to przy kominie, gdy zaczely sie ulewy a ekipa juz dawno zakonczyla prace. Moj plan to wstawic na dach waz z woda, moze ze zraszaczem i przez np pol godzinki symulowac deszcz. Czy moze jakis inny sposob? Albo na co po prostu zwrocic uwage?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za szczelność dachu odpowiada krycie wstępne i to ono powinno być sprawdzone. Oczywiście komin można polać wodą z węża i powinno być wszystko OK. Natomiast szczelność okna można sprawdzić wlewając wodę pod dachówki nad oknem podobnie można sprawdzić kosz wlewając wodę pod dachówki nad koszem. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy wodne kosz czy okno odroczone, tak samo jak reszta prac na dachu - zasypalo nas sniegiem i ma sypac jeszcze przez pared dni. A wentylacja 200cm na metr okapu - na pewno tyle nie bedzie. Czy takie wroblowki z wywietrznikiem to standard? Zrobilem wywiad wsrod kilku znajomych i maja wroblowki bez kratki. Czy to jest jakas nowosc na rynku ze wykonawcy ( i moj tez) tego nie znaja? Wszedzie tylko lata na sztorc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...