Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zwrot roznicy 22%-7% Vatu?


jawrob

Recommended Posts

hm.. coś tam mówili, że pracują nad ustawą i nawet jeśli jej nie uchwalą (a nie uchwalą) do 1.V to miało prawo działać wstecz do tego I.V. Ale ostanio cisza, zamieszanie jest spore, zmiana minstra (z Pol'a) się szykuje a jak wybiorą nowego ministra, to kto wie czy nadal ten planowany zwrot będzie aktualny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowane są projekty zwrotu VAT ( różnicy ) ale przy odpowiednich warunkach tzn. jeżeli wcześniej nie korzystało się z ulgi budowlanej, jeżeli rozpocznie się budowę w ciągu trzech lat ( tego terminu dokładnie nie pamiętam - do sprawdzenia!!!). Być może są jeszcze jakieś inne warunki których nie zapamiętałam. zwrot VAT będzie za pośrednictwem US i będą go odliczać od Podatku z zeznaniu rocznym ( podobnie jak odsetki od zaciągniętych kredytów).

Pozdrawiam

makabu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowane są projekty zwrotu VAT ( różnicy ) ale przy odpowiednich warunkach tzn. jeżeli wcześniej nie korzystało się z ulgi budowlanej, jeżeli rozpocznie się budowę w ciągu trzech lat ( tego terminu dokładnie nie pamiętam - do sprawdzenia!!!). Być może są jeszcze jakieś inne warunki których nie zapamiętałam. zwrot VAT będzie za pośrednictwem US i będą go odliczać od Podatku z zeznaniu rocznym ( podobnie jak odsetki od zaciągniętych kredytów).

Pozdrawiam

makabu

 

Niezupełnie tak. Zwrot Vat-u ma dotyczyć osób spelniających warunki, wymagane również przy uldze odsetkowej (nie korzystanie wcześniej z innych ulg budowlanych w tym odsetkowej, zakończenie budowy w ciągu trzech lat od otrzymania zezwolenia na budowę...). Ponadto odsetki od kredytów odlicza się od dochodu, a o różnice VAt-u będą pomniejszane należności podatkowe.

Tak czy inaczej to są to jeszcze plany i tak na prawdę jeszcze nic nie wiadomo :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 5 weeks później...

Pozytywne informacje. szkoda tylko, że nie stworzono konstrukcji prawnej umożliwiającej skorzystanie jednocześnie z ulgi remontowej (ew. budowlanej) oraz tej nowej VATowskiej

 

gdyż: Rodzaje remontów objęte zwrotem VAT mają być określone w załączniku do ustawy. W praktyce ich zakres będzie taki sam, jak w przypadku podatkowej ulgi remontowej, która - przypomnijmy - ma obowiązywać jeszcze do końca 2005 r. Nie będzie można równocześnie odliczać tych samych wydatków na materiały budowlane w ramach tej ulgi i domagać się zwrotu VAT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

I jeszcze z innego źródła.

Mnie zastanawia czy ustawą objęci zostaną inwestorzy, którzy rozpoczęli budowę przed 1 maja 2004, ale nie załapali się na żadną ulgę budowlaną?

 

"Tańsze budowanie

 

Posłowie skończyli przygotowywać ustawę o zwrocie części podatku VAT

 

(INF. WŁ.) Czy już wkrótce stanieje budowa lub odnowienie własnego mieszkania? Posłowie skończyli przygotowywać ustawę o zwrocie części podatku VAT za materiały budowlane i prace związane z budową albo remontem domu lub mieszkania.

 

Sezon budowlany w pełni, ale inwestorzy indywidualni, którzy rozpoczęli budowę lub remonty domów już po wejściu Polski do Unii Europejskiej, nie są zadowoleni. W magazynach materiałów budowlanych można usłyszeć narzekania na ceny. Po 1 maja wzrósł podatek VAT na materiały budowlane z 7 do 22 proc. - Gdybym miał wcześniej pieniądze, zaoszczędziłbym grubo ponad 10 tys. zł. Wszystko przez podwyżkę podatku - narzekał właściciel budowanego od kilku tygodni domu. Zarówno on, jak i inni inwestorzy indywidualni mają jednak szanse "odzyskać" pieniądze. Warto odkładać rachunki za kupione już materiały budowlane. Posłowie widząc, że kolejne rządy mimo licznych obietnic nie przygotowały ustawy o zwrocie różnicy podatku VAT z poziomu 22 do 7 proc., wzięli sprawę we własne ręce.

 

- Jeśli będzie wola polityczna, ta ustawa może trafić na biurko prezydenta nawet we wrześniu - ocenia Barbara Marianowska, przewodnicząca nadzwyczajnej komisji sejmowej przygotowującej projekt ustawy o kompensacie podatku VAT na materiały budowlane.

 

Posłowie tuż przed wakacjami skończyli opracowywać wspólny projekt ustawy oparty na wcześniejszych propozycjach złożonych przez PiS oraz SLD. - W tej sprawie opozycja z koalicją pracowały bardzo zgodnie. To było porozumienie ponad podziałami - opowiada Marianowska. Teraz ustawa może trafić do drugiego czytania nawet jeszcze podczas sierpniowego posiedzenia Sejmu.

 

Posłowie różnią się tylko w jednej, ale za to zasadniczej sprawie. - W przyjętym przez nas projekcie nie ma ograniczenia kompensaty przysługującej inwestorowi - mówi Marianowska. To oznacza, że do kompensaty liczyłyby się wszystkie materiały kupione podczas budowy domu. SLD chce wprowadzić jednak pewne ograniczenia. Poprawki w tej sprawie na razie jednak nie ma.

 

Ustawa ma dotyczyć wszystkich inwestycji rozpoczętych po 1 maja 2004 roku. Inwestorzy przedstawialiby faktury VAT i na ich podstawie otrzymywaliby kompensatę wynikającą z różnicy wysokości stawek podatku VAT."

Dziennik Polski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

"PB": Rząd nie zwróci budowlanego VAT

(Puls Biznesu, pr/24.02.2005)

Komisja finansów rekomendowała uchwalenie ustawy o zwrocie VAT na materiały budowlane, ale rząd zrobi wszystko, by ją storpedować. Czy posłowie przed wyborami zrobią mu psikusa? Bardzo możliwe - czytamy w dzisiejszym "Pulsie Biznesu".

 

Zwrot VAT w budownictwie doprowadzi do wyłudzeń i grozi katastrofą budżetu - alarmuje rząd. Ustawa ma jednak duże szanse na uchwalenie - informuje "PB".

 

Rząd nie chce dopuścić do wejścia przepisów umożliwiających uzyskiwanie zwrotu podatku VAT osobom budującym mieszkania, tzw. systemem gospodarczym. Dlatego dąży do storpedowania opozycyjnego projektu ustawy rekompensującej wzrost podatku VAT na materiały budowlane. Przepisy są już przed drugim czytaniem w Sejmie, a szanse na ich uchwalenie są duże.

 

To niepokoi rząd, który na wtorkowym posiedzeniu, wręcz zmiażdżył sprawozdanie sejmowej Komisji Finansów Publicznych, rekomendującej Sejmowi uchwalenie przepisów. Jarosław Neneman, wiceminister finansów, tłumaczy, że rządu nie stać na rozdawanie ludziom około 1,5 mld zł rocznie. Tyle każdego roku miałoby kosztować budżet wejście w życie ustawy. Ponadto rząd obawia się, że spowoduje ona m.in. handel fakturami. Łącznie wydatki budżetowe mogłyby przekroczyć wpływy z podwyżki stawek VAT, co równałoby się jego katastrofie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeczytałem to w Onecie. Jak zwykle rząd się wyżywi...

 

Prawdę mówiąc szansa jak widać jest w kiełbasie wyborczej, posłowie będą chcieli zasiąść w ławach na nową kadencję, więc być może zdecydują się na uchwalenie tej ustawy... daj Boże.

 

A nawiasem mówiąc mówimy o 3,5 roku, z których można myśleć o zwrocie. Nawet jeśli jest to 1,5 mld rocznie, to katastrofy nie będzie. O ile z pewnością pojawi się preceder kupowania faktur, to z drugiej strony zmniejszy się zjawisko szarej strefy. Dziś często wybieramy tańsze materiały bez faktury, a po uchwaleniu będzie albo jeszcze taniej bez faktury, albo na fakturę (od której uzyskamy zwrot różnicy VAT). A jeśli wystawi się fakturę, to fiskus skasuje odpowiednio VAT i PIT od sprzedającego.

Po drugie co jest według mnie jeszcze ważniejsze, w jakimś stopniu pobudzi się popyt wewnętrzny, o którym wszyscy marzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...