Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Romotop 6.6.2 TV


kjuzik

Recommended Posts

Okey, spróbuje, ale rozumiem ze na wyjsciu z bufora ma byc 60st tak czy ile? Tak wyglada ta instalacja u mnie:

[ATTACH=CONFIG]375647[/ATTACH]

 

Pytanie za 100 punktów - po co w ogóle ten bufor. Ja nie mam tej bani i podłogówka odbiera skutecznie ciepło wytworzone przez kominek. A tylu tu mądrych było i mówiących, że bez bufora nie da rady. Bzdura na resorach, palę w kominku od początku listopada bez przerwy i widzę, że daje rady. Opiniami i radami z forum można się posiłkować ale nie należy się ich ślepo i uparcie trzymać i wprowadzać w życie. Każdy przypadek jest inny. U mnie kominek ma odbiór na bieżąco a przy grzejnikach może już tak nie być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 284
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przyczyną problemów jest lub może być brak zaworu mieszającego na dolocie wody wody do kominka.

 

 

 

Zastanawiałem się na tym, ale to miałoby racje bytu jeśli temperatura na kominku by spadała i pompa kominkowa pracowałaby w trybie raz na jakis czas (jakby kominek mial problem osiagnac zadana temp i ja utrzymać a tak nie jest)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się na tym, ale to miałoby racje bytu jeśli temperatura na kominku by spadała i pompa kominkowa pracowałaby w trybie raz na jakis czas (jakby kominek mial problem osiagnac zadana temp i ja utrzymać a tak nie jest)

 

500 l bufor ;) to raczej buforek. Jam mam baniak 300l do samej wody użytkowej...Jaki duży dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okey, spróbuje, ale rozumiem ze na wyjsciu z bufora ma byc 60st tak czy ile? Tak wyglada ta instalacja u mnie:

[ATTACH=CONFIG]375647[/ATTACH]

 

A ten bufor jakiej firmy ma jakąś nazwę tabliczkę, to pojedynczy zbiornik czy ma wężownice wewnątrz?

 

 

 

Rozrysuj i wklej cały schemat twojej instalacji.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się na tym, ale to miałoby racje bytu jeśli temperatura na kominku by spadała i pompa kominkowa pracowałaby w trybie raz na jakis czas (jakby kominek mial problem osiagnac zadana temp i ja utrzymać a tak nie jest)

 

No ale przecież wyraźnie piszesz, że kominek ma problem z utrzymaniem temperatury. Przecież pisałeś, że z 70 spada do 55 i pompa się wyłącza i masz problem z osiągnięciem zadanej temperatury gdy pompa pracuje. Ewidentnie jedną z przyczyn jest brak zaworu mieszającego na powrocie. Przeczytaj jakie temperatury osiąga kolega wg39070, on też nie ma zaworu mieszającego i ledwo osiąga 40 pare stopni. Brak zaworu mieszającego, duże przepływy na pompie i stąd problem z osiągnięciem zadanej temperatury przy jednoczesnej pracy pompy. Bo to, że osiągasz temperaturę wody przy niepracującej pompie to uważasz, że o czymś świadczy? Przecież to normalne, że ta woda w płaszczu w końcu się zagrzeje do 70 stopni. Na koniec jeśli sprawność tego kominka jest z różnych przyczyn mizerna to się okazuje, że rzeczywiście bufor W TAKIEJ KONFIGURACJI niepotrzebny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale przecież wyraźnie piszesz, że kominek ma problem

z utrzymaniem temperatury. Przecież pisałeś, że z 70 spada do 55 i pompa się wyłącza i masz problem z osiągnięciem zadanej temperatury gdy pompa pracuje. Ewidentnie jedną z przyczyn jest brak zaworu mieszającego na powrocie. Przeczytaj jakie temperatury osiąga kolega wg39070, on też nie ma zaworu mieszającego i ledwo osiąga 40 pare stopni. Brak zaworu mieszającego, duże przepływy na pompie i stąd problem z osiągnięciem zadanej temperatury przy jednoczesnej pracy pompy. Bo to, że osiągasz temperaturę wody przy niepracującej pompie to uważasz, że o czymś świadczy? Przecież to normalne, że ta woda w płaszczu w końcu się zagrzeje do 70 stopni. Na koniec jeśli sprawność tego kominka jest z różnych przyczyn mizerna to się okazuje, że rzeczywiście bufor W TAKIEJ KONFIGURACJI niepotrzebny :)

 

Nie "ledwo osiągam 40 stopni" tylko u mnie tak jest, u Piotra Batury jest podobnie. Ja mam podłogowe ogrzewanie na całej powierzchni i mi nie potrzebna temperatura rzędu 70 stopni, bo i po co. Mam dwa rozdzielacze po 12 sekcji każdy i są one wyposażone w zawory mieszajace oraz pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że ten wkład nie został opracowany jak piec niskotemperaturowy , nie działa jak piec gazowy kondensacyjny , tylko urządzenie do CZYSTEGO zamieniania drewna na ciepło... Pożądane dla podłogówki niskie temperatury uzyskuje się inną droga niż wędzenie drewna w kominku , popytaj hydraulików co to są zawory mieszające lub bufory...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale przecież wyraźnie piszesz, że kominek ma problem z utrzymaniem temperatury. Przecież pisałeś, że z 70 spada do 55 i pompa się wyłącza i masz problem z osiągnięciem zadanej temperatury gdy pompa pracuje. Ewidentnie jedną z przyczyn jest brak zaworu mieszającego na powrocie. Przeczytaj jakie temperatury osiąga kolega wg39070, on też nie ma zaworu mieszającego i ledwo osiąga 40 pare stopni. Brak zaworu mieszającego, duże przepływy na pompie i stąd problem z osiągnięciem zadanej temperatury przy jednoczesnej pracy pompy. Bo to, że osiągasz temperaturę wody przy niepracującej pompie to uważasz, że o czymś świadczy? Przecież to normalne, że ta woda w płaszczu w końcu się zagrzeje do 70 stopni. Na koniec jeśli sprawność tego kominka jest z różnych przyczyn mizerna to się okazuje, że rzeczywiście bufor W TAKIEJ KONFIGURACJI niepotrzebny :)

Strasznie namieszałeś bo pomyliłeś obieg kominkowy (kominek-bufor) z obiegiem CO (bufor-kaloryfery). Przyczytaj jeszcze raz. To obieg CO ma problemy z ciągłą pracą. Wychodzi że obieg kominkowy prawidłowo transportuje ciepło z kominka do bufora przy 70st na płaszczu. Pewnie można spróbowac ile ciepła więcej będzie produkowane przy 80st, ale nie sądzę żeby była to jakas drastyczna różnica. Może lepiej zmienić bieg pompy na 2, potem 1 w obiegu CO i sprawdzic co się będzie działo.

Nawiasem mówiąc to mocno podejrzane że kominek chodząc przez całą dobę nie jest w stanie nagrzać domu. Wychodzi że moc CO w domu jest sporo większa niz moc kominka. To 6.6.2 TV czy jakis inny?

Z opisu wynika że temp w buforze nie spada poniżej 55st, więc na wejściu do kominka tez nie powinno być mniej.

Edytowane przez orcio_kr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście namieszałem. W takim razie odwołuję swoje "rady" bo cały czas sądziłem, że jest problem z zagrzaniem kominka. W takiej sytuacji zdecydowanie pompa kominek-bufor musi zostać na 3 skoro to działa przy tym przepływie. Nie rozumiem tylko po co w takim razie jest ustawienie, że pompa na CO startuje na 60 a wyłącza się na 55 stopni? U mnie pompa po prostu zaczyna chodzić od 30 stopni - w buforze i przy obniżeniu temp poniżej tej wartości po prostu się wyłącza.

 

Z opisu wynika że temp w buforze nie spada poniżej 55st, więc na wejściu do kominka tez nie powinno być mniej.

 

Niekoniecznie bo zakładam, że pomiar temperatury jest u góry bufora. Nie sądzę, żeby ta wartość była mierzona na dole bo wtedy bufor cały byłby nagrzany i tym bardziej wyłączanie pompy byłoby bez sensu. Więc na dole zapewne bufor ma dużo niższą temperaturę. Na wejściu do kominka będzie właśnie tyle ile jest na dole bufora a nie na górze.

 

Jeśli to wyłączanie przy 55 miało mieć jakieś znaczenie dla ochrony powrotu do kominka to moim zdaniem jest to bez sensu, jeżeli na dole bufora woda jest po prostu zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak jest przekroju bufora, czy ma wężownice, staszek-murator nie odzywa się, może nie ma czasu napisać, musi podkładać do kominka.;)

Ze zdjęcia wynika że woda 70*C z kominka jest zalewana zimną z powrotu z instalacji.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=375647&d=1481543123

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe rozumiem tej instalacji. Zasilanie z kominka podłączone w środkowej części bufora... U mnie jest tak, że na górze mam podłączone zasilanie z kominka i zasilanie CO. Na dole jest powrót do kominka i powrót z instalacji CO. Tutaj wszystko jest dziwnie pomieszane. Może była w tym jakaś myśl, ale to trzebaby zapytać hydraulika.. Jak to w ogóle ma grzać skoro powrót z CO jest nad zasilaniem z kominka...? Animuss ma rację, że zimna woda z CO zalewa zasilanie z kominka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ssaniu pompy grzejników warto zamontować zawór mieszający. Da mam to możliwość regulacji temperatury systemu grzejników . Nagrzewamy bufor do 95 stopni a system wysyła wodę na grzejniki o temperaturze nastawionej na zaworze mieszającym. Edytowane przez qwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam

Teraz leci mi drugi sezon z kominkiem Romotop 6.6.2. Jestem z niego zadowolony, do ogrzania mam ponad 180 m2 do ogrzania, wszystko po podlodze, Instalacja w systemie zamknietym. Rozdzielacze z mieszaczami i pompami. Spokojnie caly dom ogrzeje, bez problemow. Tylko ze troszke drazniace jest to ze mam za chlodny powrot poniewaz pompa nie pracuje caly czas. Pompa zalacza sie przy 50 st dochodzi max do 57 i spada ponizej 50 i przestaje chodzic. Jak jest duzo opalu to tmp sie utrzymuje. Pompa chodzi na 2 biegu a pompy przy rozdzielniach na 3. Czy zawor mieszajacy na powrocie w tej instalacji cos mi da? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...