Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Projekt i wykonanie instalacji kolektorów słonecznych


fiodork

Recommended Posts

Witam,

 

Przeszukałem forum, ale niestety nie znalazłem nigdzie tematu, który mówiłby o wykonaniu instalacji kolektorów słonecznych na dachu własnymi siłami.

 

Jeżeli jest taki wątek to bardzo proszę o podrzucenie linka, a jeżeli nie to chciałbym sprowokować dyskusję na ten temat :)

 

W niedługim czasie postaram się wrzucić moje przemyślenia na ten temat. Zachęcam do dzielenia się wszymi pomysłami.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem postaram się przedstawić swoje przemyślenia.

 

Na początek schemat blokowy.

 

Schemat solary.jpg

 

Ogólny opis.

 

Solary umieszczone na dachu garażu odbierają ciepło i transportują rurą z PEX. W piwnicy zlokalizowany jest zasobnik CWU ok 300 l. z dwoma wężownicami połączony z kotłem gazowym. Później rura biegnie do Gruntowego Magazynu Ciepła zlokalizowanego pod garażem. GMC będzie wykonane jako ubity piasek/żwir w którym zatpiona będzie rura PEX w kształcie "Węża" :) hehe

 

Płyn solarny/woda napędzany jest przez pompę przepływową. Zastanawiam się też czego użyć jako czynnik przenoszący energię. Ze względu na choćby zamarzanie dobrze byłoby użyć płynu solarnego. Nie wiem jaką on ma temperaturę wrzenia. Ale płyn to dodatkowy koszt. Czy znacie może jakiś dobry zamiennik ?

 

Dodatkowo dobrze by było, aby to wszystko było zabezpieczone przeciwko wzrostowi ciśnienia. Czy myślicie że wystarczy zwykły zawór bezpieczeństwa z określoną nastawą ciśnienia rozerwania ?

 

Czy macie może jakiś pomysł jak rozwiązać problem uzupełniania płynu lub jego pierwszego napełniania tak, aby usunąć ze środka wszystkie powietrze ?

 

Chciałbym, aby priorytem był wysoka temperatura, min 60-65 stopni w jak najdłuższym okresie czasu . Pozwoli to ogrzać wodę w zasobniku do wymaganej temperatury i pozwoli uniknąć używania Kotła gazowego. Z racji tego myślę, o zastosowaniu rur fi 16, ale nie wiem czy to nie będzie za mało bo instalacja będzie miała dużą długość. ok 100 m ( z powodu rozprowadzenia ciepła w GMC). Nie wiem czy nie będę musiał zwiększyć średnicy ze względu na opory przepływu. Ale z drugiej strony prędkość nie powinna być zbyt duża.

 

Chciałbym ponadto zastosować coś w rodzaju elektrozaworu trój-drogowego na odejściu do zasobnika. Chciałbym a by to działało tak, że zawór otwiera się,gdy temperatura czynnika osiągnie ok 60 stopni. Później po południu gdy temperatura będzie spadać, zawór przestawi się na transport czynnika tylko do GMC. Zapobiegnie to wychładzaniu wody w zasobniku.

Nie znam się na elektronice więc bardzo pomocna byłaby wasza opinia czy to jest w ogóle możliwe :).

 

Myślałem o zastosowaniu elektrozaworu mniej więcej coś takiego. "

 

http://allegro.pl/elektrozawor-kulowy-trojdrogowy-mieszajacy-1981-i3040676424.html

 

Dodatkowo w internecie znalazłem coś co się nazywa sterownik solarny:

 

http://allegro.pl/sterownik-pompy-kolektor-solarny-wyswietlacz-solar-i3058180882.html

 

Nie wiem czy do takiego sterownika da się podłączyć taki elektrozawór czy nie. Myślę, że będzie dało się podłączyć pompę przepływu czynnika solarnego. W załączeniu sterownik ma wyłączyć pompę gdy temperatura płynu osiągnie określoną temperaturę. Czy da się takie coś wykonać i czy ewentualnie będą do tego potrzebne dodatkowe np. termostaty albo coś takiego ?

 

Zastanawiam się też jak rozwiązać problem tego, aby piec gazowy włączał się tylko, gdy woda w zasobniku nie osiągnie wymaganej temperatury.

 

Jestem otwarty na Wasze propozycje, z czego wykonać kolektory, aby koszt nie rozłożył tego projektu a sprawność była w miarę znośna :)

Schemat solary.jpg

Edytowane przez fiodork
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo jeszcze pracy przed Tobą. Sugeruję najpierw rzecz dobrze jeszcze raz przemyśleć/zaprojektować/policzyć.

 

Jak na razie wydaje się, że próbujesz złapać zbyt wiele srok za ogon:

- solary

- bojler/zasobnik

- magazyn ciepła

- sterowanie

- i inne

 

Ile tych solarów?

Ile energii naprodukują?

Ile energii chcesz zmagazynować w gruncie i na jaki okres?

 

Wszystko da się zrobić tyle że najpierw DUUŻO poczytaj, później zadaj właściwe pytania, a na koniec rób... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, do momentu instalacji mam jeszcze półtora roku. Na razie traktuje to jako opracowanie koncepcji, która udowodni, że to będzie działało i czas zwrotu będzie w rozsądnych granichach. No i oczywiście troche dla frajdy zbudowania sobie takiego czegos :)

 

Tak na prawdę to wszystko jeszcze przede mną :)

 

Układ taki jak przedstawiłem, według mnie, nie jest zbyt skomplikowany. Tak naprawde to w każdym przypadku jest to tylko jedna pętla. Z racji tego, że nie znam się jeszcze zbytnio na elektronice, największym problemem dla mnie jest sterowanie tym zaworem trójdrogowym lub czymś innym, tak aby w zależności od temperatury płyn płyną w jedną albo drugą stronę. Jeżeli się tak nie będzie dało to będę myślał nad innym rozwiązaniem. Tak jak mówiłem na razie to jest tylko pomysł :)

 

Myślę że bez choćby jednego z wymienionych przez Ciebie elementów instalacja nie będzie działała w sposób prawidłowy :cool:

 

 

Na obliczenia jeszcze jest troche za wcześnie. Będę chciał zbudować taką pilotażową instalacje tego lata, żeby zobaczyć jak się kolektory spisują i ewentualnie je poprawić. Oczywiście najpierw musze wymyślić jak je zbudować w bardziej wyrafinowany sposób niż użycie grzejników płaskich :) widziałe taką instalację i ona działała aż za dobrze :) ale chciałbym zwiększyć odbiór ciepła w dni troszkę chłodniejsze.

 

Obliczenia dotyczące energi w GMC przedstawie wieczorem :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...