Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pękanie betonu w stropie lanym


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 51
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Hmmm a ja mam w projekcie strop lany z B15. Więc co? niezgodny z tak wygodnym sformułowaniem jak "sztuka budowlana"? Hehe w dodatku piszą w nim żeby wykonać właśnie "zgodnie ze sztuką budowlaną" - jest może gdzieś jakiś kodeks tej sztuki czy może istnieje on tylko i wyłącznie w głowach forumowiczów bez argumentów?

 

Projekt z bardzo dobrego renomowanego biura. Nawet rozmawialem z konstruktorem. Wszystko to kwestia policzenia obciążeń i dbałości wykonawstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak jak mówi KaiM. B15 może być przy odpowiednim zbrojeniu i obciążeniu.

Wydaje mi się, że główna kwestia polega na pielęgnacji stropu - to znaczu polewaniu wodą. Szczególnie w słoneczne dni.

Na stropie nad garażem mam dośc dużo pęknięć, natomiast nad resztą domu, gdzie strop był wylewany tydzień później tych pęknięć jest zdecydowanie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj rozmawiałem z moim majstrem - powiedział właśnie to co powyżej - że jak jest dobry beton to trochę popęka pomimo pięlegnacji - oczywiście nie można z tym pękaniem przesadzać.

 

mówił też, że teraz (u mnie ma przerwę ze względu na strop) robi izolację fundamentów w jakimś starym domu. Te fundamenty wogóle nie miały izolacji, a jest w nich więcej piasku niż cementu - a dom stoi, i oby stał dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beton podczas wiązania pęka zazwyczaj w trzech przypadkach.Za dużo cementu,żle dobrany skład mieszanki.Chodzi o kruszywo.Mówienie ,że beton B15 jest lepszy od B25 jest bzdurą wierutną.Trzecia przyczyną jest za szybkie wiazanie np.podczas upałów.Wodą polewamy po fakcie.Dlatego zaleca się zacienić miejsce robót,lub robic to w okresie mniejszego nasłonecznienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówienie ,że beton B15 jest lepszy od B25 jest bzdurą wierutną.

 

Kiedyś kupowałęm okna i mówię, że interesują mnie albo Roto albo Fakro. Facet na to mówi, że mają Okpola i go bardzo poleca. Ja mu na to czym się on różni od Fakro. Facet na to, że Okpol jest dużo lepszy niż Velux...

 

I to by było na tyle rozmowy o B15 i B20 bo skąd 400 wziął B25? To chyba tak jak facet ciągle porównywał wszystko do VELUX'a który mnie nie interesował...

 

Ale dziś jestem upierdliwy... 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żadna sztuka budowlana nie mówi jaki beton ma być na strop; to zależy tylko i wyłacznie od projektanta i jego obliczeń (przy domkach jednorodzinnych się nie wysila) - po prostu "wymyśla" jaki dać beton. To że popękało może zależeć, jak już wcześniej zauważono, od złego dobrania mieszanki- często pęka bo jest dolewana woda przed wbudowaniem aby lepiej (czyli łatwiej - oczywiście dla wykonawcy) się go układało; +warunki pogodowe

Ja się nie spotkałem z przypadkiem, aby spękania spowodowały zagrożenie dla lanego stropu - szczególnie w przypadku d.jednorodzinnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech bedzie.Wyższa klasa betonu jest lepsza od niższej.To jest bezsporne.Mówiliscie o B15 i B20.B20 jest lepszy od B15.Sorki nie klasa tylko marka betonu.I tak mamy nastepujace marki betonu:B5;B7,5;B10;B12,5;B15;B17,5;B20;B25;B30;B35.podejrzewam ,ze wojsko wykorzystuje nawet wyzsze marki.Chciałam rafałku zasygnalizować,że czym wyższa marka betonu tym on jest lepszy,co nie znaczy,że musimy przepłacać i tam gdzie wystarczy B5 dawać B25.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie trzeba podejrzewać naszych dzielnych wojaków co do używania "wyższych" betonów - panowie nowi projektanci bazują na oprogramowaniu do obliczeń zawierające zachodnie warunki obliczeniowe - wiąże się to z wyższą klasą (pardon - marką) betonu i przezbrojeniem przekroju.

Kiedyś B 15 był używany do większości konstrukcji i się sprawdzał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podzielam zdania, że pekanie jest normą. Tak jak ten beton b15. Domej jednorodzinny się nie zawali, ale pęknięcia przed rozszalowaniem wskazują na błędy w wykonaniu stropu. Wszyscy piszą o polewaniu, nic o wibrowaniu, jakie przerwy były między kolejnymi dostawami betonu. Bo upałów w tym roku to jeszcze nie było.

Chyba, że w tej chwili rozmawiamy o drobnych pęknięciach podobnych do struktury skóry. Bo w takim wypadku nie ma o czym mówić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B15, B20...

Byłem na kilku budowach gdzie wylewano strop betonem urabianym w betoniarce bezpośrednio na budowie. Na pewno nie był to nawet B15 ale domy stoją i mają się dobrze...

Myślę, że bardzo dużo zależy od dokładności i rzetelności wykonawców oraz pielęgnacji...

 

Rav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years później...

Zaciekawił mnie ten temat.

Moja ekipa zakończyła już deskowanie, szalowanie i podpieranie, kończą schody i jutro powinni zabrać się za skręcanie zbrojenia, które mają już w całości wygięte.

 

Na wtorek mam zamówioną pompę i gruszki z betonem B-25 a w projekcie mam B-20. Różnica w cenie to 10 zł/m3. Potrzebuję ponad 20m3 więc podaruję sobie te 250 zł. Beton biorę z Lafarge- podobno nie kantują. Jednak nie o to chodzi!

 

Mam pytanie co zrobić aby beton nie pękał, aby się nie rysował i aby nie powstawały w nim kilkumilimetrowej szerokości szpary, no i po jakim czasie mogę zwilżać go już wodą- oraz przez jaki czas utrzymywać go w stanie mokrym???[/i]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...