Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakiej wielkości telewizor nadaje się do mojego salonu?


Recommended Posts

Ja mam 42 cale powieszone na ścianie i siedzę ok 4 metry od niego. Na początku było OK a teraz jak bym znowu kupował to min 50 cali. Zresztą na necie znalazłem kiedyś informacje, że dla programów/filmów HD / blu ray powinno się siedzieć jeszcze bliżej, żeby można się było "cieszyć" z tej jakości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no odleglosc juz naprawde spora. u mnie 4m z haczykiem a '50 na poczatku byla niby duza. Teraz tez przyznaje - wiekszy by nie zaszkodzil (ale cena juz szkodzila ;)

 

pytanie - do czego to ma byc? czy okazjonalne kino domowe, czy fakty leczace 12h/dobe, bo ktos w domu siedzi i jak wlaczy tv, to juz go do nocy nie wylacza :/

 

w pierwszym przypadku rozwazylbym sensowny rzutnik i cieszyl sie ekranem na pol sciany :) w drugim, niestety.... raczej lcd led.

 

przy zwyklym tv i tej odleglosci, '55-60 ma naprawde sens, jak kieszen wytrzyma. :) Odleglosci podawane do delektowania sie full hd dla mnie sa lekko przegiete. Mi po prostu szkoda oczu i odpuszczam sobie - moge nie widziec idealnie ostro kazdego zdzbelka trawy na trzecim planie, w dobrym filmie to juz nie jest az tak istotne :) idz do marketu elektronicznego, zrob 5,5 dobrych krokow od tv i zobacz sam, czy to wystarczy - czy jednak wiekszy musi byc :)

 

a dla fanatykow full hd co mnie zaraz zjedza za taka herezje ;) ze niby trace glebie obrazu....itp. Az sie boje jak oni beda siedziec, jak 4K spowszechnieje.... 1 m przed tv? ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak to prawda co usłyszałem w sklepie. Ponieważ chciałem powiesić telewizor na ścianie ( mam jedną taka małą wnękę na ścianie i chciałem ją wykorzystać) i zapytałem czy jeżeli będę ogladał z odległości +/-2,5m to jak wielki telewizor sobie kupić? Odpowiedź sprzedawcy tka duży jak chcę bo 2,5m ( nawet więcej bo ściana jest 2,5m od łóżka a będzie on wisiał jakieś 1,5-2 m nad ziemią , więc zrobi się jakieś 2,8-3m ) to już jest duża odległość i panuje już pełna dowolność. Ciekawostka taka przestrzegał mnie tylko ,żeby nie wieszać telewizora na ścianie na której są okna , twierdzi ,że niesie to jakieś zagrożenia dla tego telewizora. Czy ktoś wie o co chodziło temu gościowi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie czerni sie zupelnie zgadzam, dlatego wybralem plazme . Trzeba uwazac na duszki, ale poza tym rozklada ledy na lopatki. Zuzycie pradu oczywiscie duzo wieksze, ale sam tv byl na tyle tanszy przy zakupie (w porownaniu z ledem o tej samej przekatnej) ze wiecej apetytu nie jest problemem.

 

Co do sciany od okien - jesli nie skropli sie cokolwiek na tv, to nie wiem co ma tam zaszkodzic... Ja Raczej nie polecam sciany naprzeciwko okien, bo jak nie ma matowego ekranu, to odbicia w szybie prawie na poziomie lustra :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Też kupuję telewizor do salonu i ten sam dylemat jakiej ma być wielkości.

 

Główny kącik telewizyjny w salonie to odległość do TV będzie gdzieś 3,8 m z foteli a dalej po przekątnej salonu ogląda się czasami TV z części jadalnej to gdzieś z 7 m a czasami ale to już wyjątkowo dalej w tej samej linii z części kuchennej a to będzie już koło 9 m.

 

Po paru przymiarkach padło na telewizor 50 cali bo głównie będzie on oglądany z tych 3,8 m ( no fotele można dowolnie przesunąć na większą odległość). Wybór telewizora padł na tegoroczny model plazmy Panasonica TX-P50ST60E i myślę, że ta wielkość i ten telewizor w zupełności wystarczy. Tydzień temu ten model telewizora był już osiągalny w sklepach internetowych po 3763 zł ( w tej chwili braki w magazynie) no i to już jest jak dla mnie przystępna cena. Pewnie gdzieś za tydzień lub dwa plazma zagości w moim salonie to wtedy napiszę czy wybór był trafny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś się zastanawia jaki telewizor kupić niech zawsze bierze większy. Na początku, przy zbyt dużym telewizorze zawsze jest jakiś dyskomfort, po miesiącu ten sam telewizor jest już za mały. Człowiek bardzo szybko się przyzwyczaja. Pamiętam jak kiedyś kupiłem 42 cale (odległość 3 metry) i ... zwróciłem do sklepu wymieniając na 32 cale, gdyż był wg mnie za duży (przesiadka z 25 cali). Już po krótkim czasie żałowałem.

 

W tej chwili oglądam 42 cale z 5,5 metra i jest to wystarczające, ale bez szału, nie ma efektu. 60 cali byłoby optymalne, znajomy ma projektor z ekranem ponad 100 cali i dopiero to jest rewelacyjne przy tej odległości.

 

Oczywiście trzeba zachować minimalne odległości, bo ciężko się ogląda 80 cali z 2 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...