Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sprzedaż domu, problem z dokumentacją


emilch

Recommended Posts

Witam,

 

Sprzedaje dom po rodzicach który został wybudowany na początku lat 80. Ok roku 90 powstał problem z dachem który był o konstrukcji płaskiej z odpływem deszczówki do środka budynku (lekki spad). Dach zaczął przeciekać oraz wiatr zerwał blachę okalającą budynek. Z tego co pamiętam tata załatwiał jakieś pozwolenia związane z naprawą która polegała na wybudowaniu strychu wraz z dachem dwuspadowym. Niestety tych zmian nie mam uwidocznionych w projekcie architektonicznym budynku. Wydaje mi się, że od strony prawnej powinno być wszystko ok skoro płacę podatek za całą powierzchnię domu łącznie ze strychem. Problem w tym, że muszę przedstawić kupującemu jakieś dokumenty, że wszystko jest zgodne z prawem.

Gdzie zdobyć taką dokumentację, ewentualnie jak to załatwić w inny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

 

jezeli tata to zalatwial w latach 90-tych to dzisiaj juz nikt nie bedzie wnikal w to czy byla to samowola budowlana czy faktycznie zrobione to zostalo zgodnie z prawem. najprosciej to olac temat a kupujacemu mozna zakomunikowac ze wszystko zostalo zrobione zgodnie z prawem jak na tamten czas jednak ty dokumentami na to nie dysponujesz bo zalatwial to twoj ojciec i papiery gdzies przepadly--> giniecie dokumentacji w niewyjasnionych okolicznosciach to standard wiec nie ma sie co przejmowac.

 

jezeli chcesz jednak dociec to wybierz sie do starostwa lub nadzoru budowlanego i zapytaja czy maja jakas inf. na temat twojego budynku- podaj adres nr dzialki owczesnego wlasciciela i juz.

 

w momencie gdy okaze sie ze w nadzorze ani w starostwie nie ma sladu po zmianie dachu, a tobie strasznie na tym zalezy zeby to bylo legalne mozesz sobie zrobic legalizacje tegoz oto dachu po przez realizacje projektu, uzyskanie pozwolenia itd. (moim zdaniem to niezbyt rozsadne z uwagi na koszty jakie bedziesz mial z tym zwiazane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, o świadectwo charakterystyki energetycznej. Wymóg jest, w praktyce na rynku wtórnym rzadko który dom ma ten dokument -- i dlatego warto go zrobić (o ile dom, rzecz jasna, jest ocieplony, bo jeśli jest dziurawy jak rzeszoto i traci ciepło każdą szparą, to raczej na wartości dzięki ŚChE nie zyska).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

. Wydaje mi się, że od strony prawnej powinno być wszystko ok skoro płacę podatek za całą powierzchnię domu łącznie ze strychem. .

 

Jeśli gdziekolwiek jest ten strych "wyszczególniony", to można to potraktować jako swoistą "legalizację" stanu faktycznego, bo skąd urząd miałby dane o tym strychu jak nie z "własnych zasobów".

 

W takim razie inwentaryzacja załatwia sprawę + niezbędne ŚE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...