Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dziennik Tomka - projekt własny


Recommended Posts

Witam.

Ponieważ od dłuższego czasu jestem raczej biernym użytkownikiem forum postanowiłem rozpocząć własny dziennik budowy.

W tym roku mam zamiar rozpocząć budowę swoich czterech ścian, w związku z tym coraz to więcej czytam forum. Negatywnym następstwem jest coraz to większa liczba pytań niż odpowiedzi ;) Z tego też powodu, w prowadzonym dzienniku z chęcią posłucham kreatywnej opinani na temat moich trafionych lub nie pomysłów oraz wszelkich podpowiedzi co można zrobić lepiej/sprawniej/taniej.

 

No to do dzieła :) Z racji (jak większość), że nie mam za bardzo pieniędzy, wiele decyzji jest podjętych z myślą o nich.

 

Działka jaką posiadam ma około 1240m2. Położona jest na wzniesieniu. Niestety przechodzi przez nią linia średniego napięcia co uniemożliwia dowolne usytuowanie budynku. Także na dziś dzień (i pewnie w przyszłości) tak to ma wyglądać:

 

http://img5.imageshack.us/img5/4404/beznazwy2yd.jpg

 

Obecnie jest ona ogrodzona z 3 stron, w tym prowizorycznie/tymczasowo od frontu.

 

http://imageshack.us/a/img819/1185/foto0001zs.jpg

 

http://imageshack.us/a/img11/1440/foto0013r.jpg

 

http://imageshack.us/a/img42/6342/foto0030e.jpg

 

http://imageshack.us/a/img21/1517/foto0061oy.jpg

 

Na dziś dzień mam już doprowadzoną wodę i złożone papiery o prąd.

 

Teraz coś o samym domu. Powierzchnia użytkowa części mieszkalnej około 140m2, garażu 45m2, a częściowego podpiwniczenia 67m2. Tak to na rzutach wygląda:

 

Piwnica

 

http://imageshack.us/a/img805/3008/rzutpiwnica.jpg

 

Parter

 

http://imageshack.us/a/img560/357/rzutparterc.jpg

 

Poddasze

 

http://imageshack.us/a/img228/6057/rzutpitro.jpg

 

Przekroje

 

http://imageshack.us/a/img208/8141/przekroj1.jpg

 

http://img22.imageshack.us/img22/8696/przekroj2h.jpg

 

Teraz jakieś moje nieudolne i niedokończone zrzuty z sketchupa :)

 

http://imageshack.us/a/img171/7728/dom6t.jpg

 

http://imageshack.us/a/img441/6079/dom4z.jpg

 

http://imageshack.us/a/img855/4186/dom7.jpg

 

http://imageshack.us/a/img685/3466/dom8q.jpg

 

http://imageshack.us/a/img17/9522/dom9w.jpg

 

http://imageshack.us/a/img13/9689/dom10b.jpg

 

http://imageshack.us/a/img842/4682/dom11.jpg

 

Na ostatnim scr widać działkę obok, która jest mojego brata i tu też będzie w tym roku stać domek.

 

cdn...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skraburski faktycznie bardzo podobny zewnętrznie ten Twój projekt :)

Widzę, że na garażu taras będziesz robić, ja natomiast nastawiałam się tylko na jego przykrycie z ewentualnym wykorzystaniem w przyszłości pod zielony dach. Jeszcze w sumie nie zdecydowałem jak go kryć będę ale wstępnie jest będzie robiony spadek 2-3% styropianem i krycie wszystkiego papami.

Zastanawia mnie czy nie taniej by było po wylaniu stropu, postawić ścianki ogniowe i potem wylać pod kątem beton (dając styropian oczywiście) i na to dopiero papy itd. Czy coś takiego miało by sens?

 

Wczoraj byłem u znajomych którzy grzeją dom głównie kominkiem oraz mają GWC rurowe bez rekuperatora. Po 4 latach użytkowania wszytko sprawdza się bardzo dobrze także nastawiam się na identycznie rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam sie i ja:) rownież posiadaczka lini średniego napięcia na działce wraz ze slupem:) juz myślałam ze tylko ja jedna taka poszkodowana przez los:) co prawda pomieszczenia nie są opisane ale wnioskujac co moze byc czym mysle ze całkiem fajny uklad pomieszczeń macie- jedynie nie do końca podoba mi sie wysuniecie garażu na przód i ustanowienie go tak ważnym elementem elewacji ale rozumiem ze uwarunkowania działki mogły nie pozwalać inaczej. Co do ogrzewania- ile ludzi tyle opinii- ja osobiście nigdy nie chciałabym ogrzewać domu non stop kominkiem bo nie podoba mi sie idea kotłowni w salonie ale to indywidualna sprawa- rozumiem ze zadowolenie znajomych moze sie udzielać ale nie zawsze cos co jednym pasuje dla innych bedzie dobre- czy pytałes jakie maja przyzwyczajenia? Czy lubię ciepłej czy chlodniej( wpływa na czestosc dokladania drewna do kominka co dla jednych moze byc denerwujace) na twoim miejscu jeszcze dokładnie obadalabym sprawę gdyż kominek z DGP do najtańszych nie należy a późniejsze ewentualne niezadowolenie moze byc naprawdę frustrujace. Powodzonka :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garaż jak zauważyłaś nie bez powodu wysunięty z przodu (linia energetyczna), nie mogę mieć go za bardzo inaczej ustawionego.

 

Odnośnie okien dachowych to niestety ale będzie 1 maksymalnie 2. Mam jeden pokój/garderobę bez żadnego okna, więc dachowe by się przydało.

 

Co do kominka i rozprowadzenia ogrzewania, to kiedyś mieszkałem w domu z takim rozwiązaniem ale niestety było to źle zrobione tj. brzydki zapach itd. U znajomych nie czuć kominka, wszystko jest bardzo fajnie rozplanowane. Z racji, że i tak chce go mieć więc warto chyba na tym etapie rozplanować nawiewy itp. Myślę własnie aby parter podnieść trochę wyżej i zrobić podwieszany syfit, a w nim pochować DGP tak aby można było na piętro z podłogi wychodzić.

 

Dziś wybierałem wstępnie gotowe kominy do kominka i pieca (docelowo na ekogroszek).

Do kominka interesował by mnie PLEWA UNI Fe system jednociągowy 18/18:

http://www.plewa.net.pl/oferta/uni-fe

...a do pieca PLEWA UNI Fu system jednociągowy z pojedyńczym kanałem wentylacyjnym 20/20

http://www.plewa.net.pl/oferta/uni-fu:

 

ps.. koktajl jeśli masz słup na swojej działce to zawsze coś z nim można "zrobić" ;) ja niestety mam oba poza swoją

 

ps2. coś takiego chciałbym osiągnąć z DGP ale wyloty zrobione do góry na poddasze użytkowe, wszytko grawitacyjnie z jakimś ewentualnym wentylatorem gdyby zaszła taka potrzeba

 

http://www.kominkimarco.pl/images/p011_1_00.jpg

Edytowane przez azizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie sęk w tym, że nie mogę z nim nic zrobic:( w sensie juz i tak zrobiłam- przesunełam go o 10 metrów dalej jeszcze od domu ale wszystko finansowane przez nas- tauron nie kiwnąl palcem. Słup stoi już od lat 50 czy 60 i gdy wchodziły kolejne ustawy (jakieś tam) zmieniano prawo tak, że nic się nam nie należy. Pisaliśmy pisma (przez kancelarię adwokacką) o polubowne załatwienie sprawy ale mają nas gdzieś, a my nie mieliśmy siły na kilkuletnią batalię sądowną bo tak by się to własnie musiało zakończyć ( działkę dostaliśmy od rodziców -sama bym takiej nie kupiła:))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skraburski faktycznie bardzo podobny zewnętrznie ten Twój projekt :)

Widzę, że na garażu taras będziesz robić

w naszym przypadku to wymog MPZP, który zabrania dachów płaskich

pokrycie chcę zrobic w formie dachu odwróconego, hydroizolacja membraną EPDM lub papą termozgrzewalną, na to styrodur i jakbyś chciał to dach zielony ma podobną konstrukcję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wrzucam :)

 

PIWNICA

 

http://imageshack.us/a/img59/3008/rzutpiwnica.jpg

 

PARTER

 

http://imageshack.us/a/img706/787/rzutpartere.jpg

 

PIĘTRO

 

http://imageshack.us/a/img692/6057/rzutpitro.jpg

 

W sobotę zwiozłem już praktycznie całe drewno na budowę. Ponoć zimowe na krokwie itd najlepsze więc zakup został zrobiony wcześniej.

 

Tu jeszcze coś takiego odnośnie bardzo wstępnie planowanych mebli, aby mniej więcej widzieć przestrzeń

 

http://imageshack.us/a/img715/4462/dom14.jpg

 

http://imageshack.us/a/img26/4615/dom13.jpg

 

Dziś jak się uda to będę już miał projekt złożony i zostanie po raz pierwszy ;) udać się z nim do urzędu.

 

Czy ktoś może podpowiedzieć mi czy lepiej robić spadek na dachu garażu po przez wylanie pod kątem 2-3 stopni betonu wraz ze styropianem, lub też użycie przygotowanych ze spadkiem styropianów? Na tą drugą opcję mam ofertę kompleksowego wykonania która wychodzi około 10k zł za 50m2 dachu.

Edytowane przez azizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie kuchenne w piwnicy to kuchnia pod kuchnią, czyli do robienia jakiś przetworów i innych tego typu zadań specjalnych gdzie się trochę więcej brudzić może niż przy zwykłym obiedzie :) Poza tym jak ktoś nieoczekiwanie do domu zawita to bałagan jest w inny miejscu.

 

Co do dachu to mam z tym problem, sam nie wiem co robić także z chęcią wysłucham wszelkich opinii/pomysłów. Napisałem dziś zapytanie do firmy ICOPAL, zobaczę co odpiszą.

Tak na prawdę to podoba mi się zamknięcie attyką z każdej strony dachu ale boje się odprowadzenia wody. Tarasu nie planuje tu ale chciałbym to zrobić porządnie i gdyby w przyszłości jednak miała tam pojawić się zieleń lub coś innego to chciałbym aby można to było wykonać.

Na razie jestem jeszcze na etapie szukania wykonawcy na podlasiu. Mam ofertę z jednej firmy ale użyte materiały jakoś do mnie nie przemawiają i boje się że może tak też być z wykonawstwem.

Tu założyłem temat odnośnie tego problemu

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212117-Dach-p%C5%82aski-wycena-wykonanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas na górnym Śląsku tez do niedawna ( a w domach gdzie są nadal budowane kuchnie) bywają często takie garkuchnie:) co do dachu- mysle ze musisz sie nad tym dokładnie zastanowić- ja mam płaski dach na całym budynku( częściowo piętrowy częściowo parterowy- nad garażem) i tez mieliśmy opcje wykonania moze nie zielonego dachu ale dachu ( mamy membrana PCV Sikaplan) uzytkowego- z tym ze ja odrzucilam ten pomysł od razu- mam 22 ary działki i juz będę miec dość roboty w ogrodzie zeby jeszcze tarasem sie zajmować- poza tym z doświadczenia wiem ze człowiekowi nie chce sie tam wychodzić jak moze posiedzieć na tarasie gdzie nikt cię nie widzi- a tak siedzisz jak na widelcu i wszyscy sie na ciebie gapia:) zrobienie zwykłego dachu( nie zielonego czy uzytkowego) na pewno bedzie tańsze. Ale dopiero teraz zobaczyłam twoje okna- ja mam jedno okno z łazienki wychodzące na dach( membrana nowa była biała teraz brudna nie jest juz taka ładna) i wg mnie moi archi nie popisali sie ( wręcz powiem ze to fuck up) nie umiem patrzeć na niego- szczęście ze to łazienka syna- więc ten zielony dach u ciebie na pewno wyglądał by lepiej- widok na czarna palę czy brudna membrane nie jet fajny. Ponadto mam attyki z wszystkich stron, dach mamy wylany na prosto i spadki i izolację wykonane z wełny skalnej i do tego kosze zlewowe( mamy rury spustowe w oryginalnym kolorze grafitowym rheizink - od razu są spatynowane) i wg mnie wyglada to fajnie- elewacja jest ciekawsza( całe szczęście zrezygnowalismy z rur z blachy golowalcowanej) dom z dachem dopiero przeżył pierwsza zimę ale póki co nic nie przecieka( w okolicach rur spustowych mamy podgrzewanie dachu tak aby koszy zlewowych nie pourywalo więc ty tez mozesz są nad tym zastanowić). Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie wkładu kominkowego- czy rozgladales sie za jakimś wkładem do kominka) widzę ze pokój ma nieco ponad 3 metry szerokości a to oznacza ze kanapy beda niedaleko niego- dobierz go tak abyście mogli przy nim wysiedziec jak w nim zapalicie bo inaczej bedzie to meczarnia i pozostanie tylko ozdobą salonu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skraburski napisz jak możesz jak u Ciebie takie warstwy poczynając od stropu mają być ułożone, co konkretnie i jakiej firmy w zamyśle masz użyć?

 

koktajl taka kuchnia w piwnicy dobra sprawa, w rodzinie tak mam i wiem że się bardzo przydaje. Ja też uważam, że nie po to się dom stawia i ma tyle zieleni, aby jeszcze robić sobie jakieś tarasy, balkony itd bo i tak człowiek tam siedzieć nie będzie, a koszta są znaczne. W moim przypadku zielony dach (ze względu jak zauważyłaś na okna) to max co bym przyszłościowo tam chciał wykonać. Jeśli chodzi o twój dach to daj proszę jakieś foto z chęcią zobaczę. Zastanawiam się czy nie zamknąć dachu ale cały czas boje się tego odprowadzania wody. Tyle że przy zamkniętym można by było wysypać jakimś kamieniem daszek i już by się ładnie z okien prezentował.

Co do komina to na razie w samych kominach się rozglądałem, docelowo z plewa będę brać fi18. Jeśli chodzi o wkład za bardzo jeszcze nie wgłębiałem się w to, ale chciałbym rozprowadzić sobie (grawitacyjnie) ogrzewanie w podwieszanym suficie także pewnie parter będę podnosić o pustak jeszcze. Kanapa na razie jest tak na wyrost wstawiona ale masz rację, 3 metry to nie za dużo i może być ciepło.

Edytowane przez azizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uklad warst u mnie:

- strop

- warstwa spadkowa

- hydroizolacja (papa termozgrzewalna lub membrana epdm)

- styrodur

- geowłóknina

- żwir (ew. może podstawki dystansowe żeby zmniejszyć masę)

- płyty chodnikowe (na żwirze lub podstawkach)

 

tu masz pdfa na ten temat, na str.5 jest przekórj

http://www.basf.de/basf2/img/produkte/kunststoffe/styrodur/downloads2/pl/styrodur_ocieplenia_dachow_plaskich.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skraburski dziękuję za linka, dużo się nowego dowiedziałem :)

Czyli Ty chcesz zrobić coś takiego:

 

http://img803.imageshack.us/img803/8765/taras.jpg

 

Mi chyba bardziej by pasowało z niezamkniętą attyka i takim rozwiązaniem

 

http://img845.imageshack.us/img845/9130/kratkav.jpg

 

Sam masz zamiar to robić czy też zlecasz jakiemuś wykonawcy?

Ile masz tam tego dachu? U mnie około 50m2 wychodzi.

Czemu wybrałeś styrodur i jeśli można wiedzieć rozważałeś jakiś innych producentów?

Edytowane przez azizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokałdnie chodzi mi o cos takiego jak pokazujesz, u mnie też około 50m2 będzie

nie musi być styrodur basfa, moze być XPS innej firmy (jest kilku producentów) lub ewentualnie styro odporne na wilgoc

 

jesli będe robił hydroizolację z papy to zrobi mi to wykonawca SSO, jeśli zdecyduję sie na membranę EPDM to mój wykonawaca ma podwykanowacę,

który wykonuje takie usługi, co prawda nie pytałem go na razie ile to będzie kosztować

 

natomiast wstępnie sprawdzałem jakiś czas temu z inną firmą i membrana wychodziła materiał + robocizna ok. 100zl netto/m2, papa wychodziła ponad 2 razy taniej, tylko że membrana jest pewniejsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz muszę o tej membranie jeszcze poczytać bo wcześniej tego tematu nie zgłębiałem jeszcze.

Masz już wstępnie wybranych producentów konkretnych materiałów?

 

Dziś wpadłem na temat o piance PUR. Całkiem ciekawe rozwiązanie i u mnie chyba by się to sprawdziło. Wysłałem zapytanie ofertowe, ciekawi mnie jaka gróbość i ile by kosztowało położenie jej na dachu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...