Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

odprowadzenie deszczówki


beata

Recommended Posts

Ja zrobiłem to jako niezależny system na około domu ponad drenażem. Wykonałem go z rur kanalizacyjnych ze studzienką plastikową przy każdej rynnie. Nie mam też kanalizacji burzowej ale wykorzystałem spadek terenu. W najniższym rogu działki wykopałem ogromny dół który zasypałem kamieniem. Do niego właśnie wprowadzona jest woda z opaski na około domu. Jak dół się przepełnia woda wycieka pod ogrodzeniem z kamieni na drogę która jest 40cm poniżej mojej posesji. Możesz zrobić podobnie. Jeżeli nie chcesz tego ujmować w system opaskowy jak ja możesz przy każdej rynnie wykopać w pewnej odległości od muru taki dół, zasypać go grubym kamieniem i w niego czy to pod ziemią czy napowierzchniowym odprowadzić wodę z rynien. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Wkop drugą beczkę i na wysokości górnej krawędzi pierwszej beczki zrób otwór i połącz beczki rurą (np. kanalizacyjną) - gdy beczka zacznie się przepełniać to rurą woda zacznie przepływać do drugiej beczki. Z drugą możesz zrobić to samo a rurę możesz poprowadzić na drogę - gdy druga beczka się przepełni to woda zacznie się wylewać na droge a nie na działkę. W ten sposób będziesz mieć deszczówkę do wykorzystania - a nadmiaru wody pozbędziesz się z działki.

Tak to widzę, ale to moja radosna inicjatywa twórcza. Tak mam zamiar zrobić u siebie. Nie wiem na ile ten pomysł jest dobry, ale brzmi dla mnie sensownie.

Pozdrowienia

Agnicha

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Agnicha1704 dnia 2001-11-28 09:35 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agnicha nie wiem czy odpowiadałaś mi czy autorowi. W swej dłuższej wypowiedzi nie rozpisywałem się wogóle na temat tej beczki, potem o niej wspomniałem. Tak naprawdę wkopane mam właśnie 2 plastikowe 250l beczki ze sobą połączone. Na wiosnę mam zamiar wkopać jeszcze 750l transit tank. Wtedy deszczówy będę miał dużo. Oczywiście nadmiar musi odpływać. Tak samo można zrobić bez opaski na około domu czyli zaraz przy rynnie - najpierw beka, nadmiar do studzienki chłonnej (dziura ze żwirem). Ujęcie jednak tego w sysytem jest lepsze - woda gromadzi się w jednym miejscu. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
rozwiązanie nie jest jednoznaczne, zależy od spadków terenu, rodzaju gruntu, wielkości działki, wielkości dachu. To po prosty trzeba policzyć, np z dachu 100m2 (nie duży) może w ciągu doby spaść 4 m3 deszczu, jesli mamy porę deszczową od paru dni, grunt nie przepuszczalny, sąsiada który nam zbudował płot na podmurówce, a wolno mu, robi nam się na dzałce potop. A do tego nie wolno mnam w swietle przepisów odprowadzać na działkę sąsiada deszczówki. Wg wtedy fajne rozwiązanie jak dla mnie to odprowadzenie deszczówki do stawku, oczka wodnego czy jak tam to nazwać. I to też trzeba policzyć, wielkość dopływu, parowanie, wsiąkanie części. Ja bym w każdym razie tak zrobiła, o ile miała bym na to miejsce. Można też ostatecznie podstawić pod każdą rynnę beczkę i rozprowadzenie drenem i niech się przelewa!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest takie rozwiązanie:

 

Mam cztery ujścia wody z dachu, z dwóch spadają w dół łańcuchy, a pozostałe są odprowadzone. Tam, gdzie do ziemi schodzi rura - mam studzienki (z Wavinu), a tam, gdzie łańcuch - zwykłe studzienki z kratką. Całość jest połączona rurami @110. Zostało mi ok. 30 metrów rury drenarskiej i w miejscu, gdzie stykają się rury wokół domu następuje przejście z @110 na drenaską @113. Wszystko oczywiście ze spadkiem. Rura drenarska oplata moją działkę (w każdym razie oddala się od domu) i wpada do studni zbudowanej z dwóch kręgów. Do niej również wpada woda z instalacji drenarskiej pod domem. W środku pompa, która wyprowadza wodę pod dwa drzewa rosnące w rogu działki. Przez zastosowanie 30 m. rury drenarskiej jako odprowadzenie deszczówki nawet przy intensywnych opadach - niewiele wody dostaje się do studni. Może to wynika również z tego, że przy wlocie zamontowałem kolanko 90 stopni skierowane do góry. Powoduje się, że woda - jeśli nie może wchłonąć w ziemię - stoi w rurze drenarskiej.

 

Pozdrawiam,

 

michalp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do podlewania ogrodka zuzywam ok 0,5 m3 dziennie, tydzien upałow to kilkanaście waszych beczek, a trzy tygodnie??? wode do podlewania mam ze studni. wode z rynien rozprowadzam po dzialce odpowiednio uformowanej. podczas potęznych ulew mam 2 kałuze które mi nie przeszkadzają, tuż po ulewie kałuże znikają, gdy kaluże nie chcą znikać potrzebna jest wywrotka żwiru i glebogryzara. koszt budowy studni na 7.5metra głebokości to 850zł materiały (kręgi) i 400 zł robocizna 2,5 dnia pracy dla 2 sprawnych. cembrowinę studni wykonałem sam i nie podam kosztów. jest prześliczna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...