Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bartosz tryb zimowy


Recommended Posts

Witam,

 

dość mocno nastawiłem się na wybór rekuperatora BARTOSZ. Model Vena compact, czyli taka zgrabna centralka. Problem zamarzanie jest mi znany, oczytany, zrozumiany. Bartosz ma w swoim sterowniku funkcję "zimową". Ma to polegać na zatrzymaniu nawiewu (zimnego) i wywiewem (ciepłym) rozmrozić ewentualne zamrożenie powierzchni (które musi nastąpić przy niskich temperaturach). Czy ktoś z użytkowników może powiedzieć jak w praktyce wygląda ten tryb?

1. Czy w domu odczuwa się to "podciśnienie"?

2. Jak długo trwa taki cykl odmrożeniowy?

3. Czy po takim pełnym cyklu odmorżeniowym następny włącza się szybko?

4. Przy jakich temperaturach zewnętrznych w praktyce załącza się taki tryb?

 

Bo jeśli ma to pracować na zasadzie: -5 na zewnątrz, tryb zimowy włącza się na 15 minut, a następny tryb znowy o 30 minutach, to ja dziękuję za taki tryb, gdzie na każdą godzinę 1/3 czasu będę miał tylko czynny wywiew...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Wypowiem się tylko z tego co doczytałem tu na forum ponieważ jeszcze nie zainstalowałem rekuperatora.

Z tego co wiem często osoby bez wstępnej nagrzewnicy, gwc lub ggwc mają problem zimą z zaszronieniem rekuperatora. Wtedy włącza się ten tryb który wyciąga tylko powietrze z domu ogrzewając reku. Jest to niekorzystne zjawisko w przypadku nieszczelnego domu. Po drugie spada drastycznie skuteczność odzysku ciepła. Po trzecie słyszałem o przypadkach, że taki reku chciał chodzić tylko na wyciągu bo nie mógł sobie poradzić ze szronem. Ogólnie temat bardzo rozległy i zależny od wielu czynników takich jak temp zewnętrzna, temp pomieszczenia w którym się znajduje. Poszukaj na forum. Na pewno znajdziesz jakieś wątki z tym związane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UP.

 

albo nikt nie używa wymienników Bartosza, albo działają tak świetnie, że nikt nie zagląda tutaj, bo nie ma po co. Tyle tylko, że nic mi po takich wnioskach :)

 

 

Pociesze cie, ze raczej ta druga okolicznosc. Mam Bartosza bez GWC, dom usytuowany na skraju miasta i po 2 ostrych zimach nie mialem zadnego zdarzenia. Tryb zimowy dziala calkowicie transparentnie..... generalnie pelen luzik.

 

TZ wlacza sie raczej w nocy, nic nie odczuwasz, wplyw na sprawnosci i bilanse energetyczne praktycznie zaden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yhm. No coż, wersja, która mnie inetersuje (cenowo) to wersja o mniejszych gabarytach, co za tym idzie - o krótszej drodze termicznej, a więc i o większej szansie roszenia/zarastania. Ale dzięki za info! Może jeszcze ktoś się znajdzie z uzytkowników Bartosza, tym razem modelu Vena compact.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...