Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pierwszy wpis - sezon 2013 rozpoczęty !


Recommended Posts

Witaj zygii,

tak patrze na Twoją stopkę i nie mogę się nadziwić, zapotrzebowanie ciepła masz minimalne, a kocioł 19 kW, zdradź mi czym się kierowałeś i czy nadal podjąłbyś taką decyzję zakupową?

 

Witaj DrKubus !

Ale, że co piec 19 kW za duży mam ...:)?

Generalnie taki miałem w projekcie, a to dla mnie świętość. Cała instalacja ogrzewania jest zrobiona zgodnie z nim (średnice rurek podłogowych ilości pętli odległości między nimi, itp) i jak na razie sprawdza się mimo, że praktycznie w całym domu mamy drewno na podłodze :D

O ile dobrze wiem, to ten model piec ma dość dużą skale modulacji coś w granicach od 4-19 kW.

A Ty jaki planujesz (w stopce widzę, że masz podobne zapotrzebowanie na ciepło)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 480
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To świetnie :) teraz to już z górki - poustawiać meble i mieszkać . Super, gratuluje.

 

Co do żółtej wody.... Mam kilka systemów na studniach głębinowych w rejonach gdzie ilość żelaza i manganu w wodzie przeraża. Miałem przypadek że inwestor uparł się na żółtą kostkę granitową na obrzeża trawnikowe (ok. 900zł/t) a na chodnikach dał szarą (360zł/t) bo żółta była za droga... Po roku podlewania wszystkie krawężniki były żółte i właściwie bez różnicy między oryginałem a "farbowaną" :) Niestety z roku na rok wygląda coraz gorzej. Ale coś za coś... Trochę lepiej w takich miejscach sprawdzają się klasyczne zraszacze rotacyjne. MP Rotator nie ma tak ostrych krawędzi podlewania..... a z resztą..... nawet jakby miał to niestety wiatr zrobi swoje ;) pamiętaj o zdjęciu.

 

Hej !

Zdecydowanie już bliżej nie dalej :D

 

Jeśli pozwolisz w kwestii odżelaziacza odezwę się do Ciebie w innym czasie, bo pewnie inwestycja w granicach powyżej 3 tys...

W załączniku zdjęcie trawki, zaraz po koszeniu i wertykulowaniu (mam zaprzyjaźnionego ogrodnika, który wczoraj użyczył mi wertykulatora). Podpowiedział, że w takie upały nie powinno się kosić trawy poniżej 8 cm (to mojej podeschnięcie trawy koło kostki prawdopodobnie było efektem, że skosiłem ją w tym obszarze zdecydowanie niżej nie standardowo...)

 

IMG_9638.jpg

Edytowane przez zygii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Zygii jakieś wiesci z placu boju? Moze jakis update...

Witaj M.A.G. :bye:

Szczerze to nie myślałem, że jest ktoś pamięta nasz dziennik .....Twój wpis zmobilizował mnie do jego aktualizacji.

Przeprowadzka nastąpiła w ostatni weekend lipca roku 2015 roku :wiggle:

 

W mojej ocenie dom jest wykończony na 95 % (brakuje mebli do 2 garderób, mebli do spiżarki i pralni, mebli do gabinetu i dwóch zasłon:)). Ostanie pół roku to poszukiwanie wykonawcy wyspy i umywalek z Corianu, solidnego stolarza, który będzie w stanie położyć nam min. spieki na fronty kuchni i będzie przystępny cenowo). Po wpadce ze pierwszym stolarzem wiem, że nie ma co liczyć na to, że jakikolwiek stolarz zrobi wyspę w z materiału typu solid surface. W Polsce jest kilka firm, które się w tym specjalizują i to jest ich tzw "główny interes", a stolarze są ich klientami :p

 

W przypadku wyspy dotrzymałem słowa co do rozdrabniacza i szczerze wszystkim to rozwiązanie polecam. Udało mi się także kupić za przystępne cenę lodówkę z kostkarką, ale z praktycznego pkt. widzenia rozwiązanie to nie powala, kostki lodu mają detencje do łączenia się ze sobą (może ma zbyt wysoką temperaturę ustawioną w zamrażarce).

 

Tak sobie myślę, że okres budowy i prowadzenia tego dziennika dał mi możliwość poznania osób tzn.: anula05, lullaby, robert skitek, Bami, demon D, Moni_ta, koktajl, M.A.G. (mam nadzieje, że nikogo nie pominąłem), które podobnie jak ja/my w pocie czoła budowali swoje wymarzone domy. Wasze dzienniki były dla mnie inspiracją, a doświadczenia możliwością do nie popełniania błędów i oszczędzania pieniędzy :lol2::lol2:

 

Wielkie dzięki !!

A jeszcze jedno mieszka nam się cudownie, choć z dojazdami gorzej :p

 

A wysypkę wnosiło kilku chłopa, nie było łatwo ;)

 

IMG_9634.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Witajcie !

Minęło już ponad pół roku od momentu kiedy wprowadziliśmy się, czas na małe podsumowanie:

 

Mile zaskoczyły nas rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę, od 01.09.2015 do 29.02.2016 (gaz, piec kondesacyjny, 100% podłogówka, ogrzewany garaż 1/4 w bryle budynku) - 1 496zł. W domu utrzymujemy 21,7 C i przy podłogówce jest to temperatura jak dla nas bardzo komfortowa, chodzimy w T-shirt (przy np. 20,5 C zaczyna być chłodno).

 

Rachunki za prąd już nie wyglądają tak rewelacyjnie, mimo, że wszędzie mamy oświetlenie LED to rekuperacja, GGWC, ogrzewanie wpustów, indukcja, itp nabijają rachunek, średnio około 280 zł/miesiąc i co dziwne zmieniłem taryfę na G12W i praktycznie wyszło połowa zużycia w tańszej taryfie - co oczywiście zależne od trybu pracy i życia w domu.

 

Woda i kanalizacja miejska - 394 zł za 4 miesiące.

 

Jak dla mnie rekuperacja jest świetnym wynalazkiem, ale jest jedno małe ale potężnie wysusza powietrze, więc u nas pracuje ona na 25% wydajności (choć i tak w sypialni mamy zawsze uchylone okno) - niestety konieczny nawilżacz, w szczególności jak ktoś ma małe dzieciaki.

Niskie prędkości pracy rekuperacji w okresie zimowym powodowały, że pranie nie było w stanie skutecznie wyschnąć i przyszedł czas na zakup suszarki do ubrań (dziś sobie nie wyobrażam życia bez tego urządzenia jak i bez zmiękczacza). No tak i skąd te rachunki za prąd ...:(

 

Przez te pól roku udało nam się także zakupić odżelaziacz (głównie pod kątem wyeliminowania rdzawego nalotu, który odkładał się na kostce granitowej i płytach tarasowych, opiszę jak zacznę używać) oraz wykonać posadzkę poliuretanową w garażu. I tu ukłony i podziękowania dla M.A.Ga za edukacje i wskazanie firm produkujących żywice. Wybraliśmy posadzkę poliuretanową firmy Flowcrete Deckshield ID - cenowo wychodzi praktycznie tyle samo co płytki gresowe, a komfort użytkowania nieporównywalny.

 

Krótka relacja:

- nacięcie, zagruntowanie posadzki oraz ponowne osadzenie odpływu

 

IMG_0735.jpg

 

IMG_0739.jpg

 

Dodanie siatki wzmacniającej oraz wykonanie wyobleń

 

IMG_0744.jpg

 

 

Zasypanie piaskiem

 

IMG_0770.jpg

 

Efekt końcowy

IMG_0774.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o rekuperację, bo wciąż jestem na rozdrożu z decyzją o rodzaju wentylacji. Czy jesteś w stanie oszacować , ile kosztuje używanie rekuperacji? Pierwszy raz spotkałem się z opisem suchego powietrza przy wentylacji mechanicznej. Gdzie instalujesz nawilżacz? Czy jest to zwykły pokojowy nawilżacz (w każdym pomieszczeniu)? Czy instalujesz nawilżacz w systemie wentylacji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o rekuperację, bo wciąż jestem na rozdrożu z decyzją o rodzaju wentylacji. Czy jesteś w stanie oszacować , ile kosztuje używanie rekuperacji? Pierwszy raz spotkałem się z opisem suchego powietrza przy wentylacji mechanicznej. Gdzie instalujesz nawilżacz? Czy jest to zwykły pokojowy nawilżacz (w każdym pomieszczeniu)? Czy instalujesz nawilżacz w systemie wentylacji?

 

Witaj darek2009 !

Dla mnie rekuperacja to STANDARD, więc nalezę do osób, które widzą w niej więcej zalet niż wad :)

 

Pytasz o koszty jej używania więc u nas jest tak:

- 90% czasu rekuperacja jest ustawiona na I biegu co daje zużycie energii 19,4 [Wat] 30% pełnej wydajności rekuperatora tzn 350m3/godzinę,

 

IMG_0802.JPG

 

- 10% czasu rekuperacja jest ustawiona na II biegu co daje zużycie energii 35,4 [Wat] 40% pełnej wydajności rekuperatora tzn 350m3/godzinę,

 

IMG_0803.JPG

 

IMG_0801.jpg

 

W zimie przy wartościach minusowych włączany jest GGWC, który łącznie ciągnie ok 85,9 [Wata]

 

IMG_0800.JPG

 

 

Na forum był gdzieś poruszany temat suchego powietrza, my rozwiązaliśmy to poprzez zakup dwóch nawilżaczy pokojowych w cenie 350 zł/każdy i tyle. W ostatnim czasie pojawiły się nawilżacze kanałowe, ale cena pewnie zaporowa (jak na razie) http://comair.pl/higroplus-nawilzacz-kanalowy

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wartości zużycia prądu to z doby czy innego okresu czasu? Jak tłumaczysz suche powietrze, bo rzadko piszą o tym inni?

darek2009

Podane wartości podstaw sobie na stronie http://calculla.pl/koszt_prad i dostaniesz koszty dziennie, miesięczne, roczne....:D

Jak tłumaczę suche powietrze a no np. faktem, że wstając rano mam zatkany nos, co także potwierdza higrometr np 30% wilgotności (optymalna wartość 40%-60%). W dzieciństwie u nas w domu było ogrzewanie centralne (piec na koks) i z pewnością nikt z nas nie sprawdzał, jaka jest wilgotność w domu (szpary w oknach drewnianych powodowały naturalny obieg powietrza:D), teraz świadomość ludzi mocno rośnie co sprawia, że mówimy o tym, ale chce jasno podkreślić jak dla mnie to jest jeden z małych minusów rekuperacji :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
  • 7 months później...
Mam znów pytanie o WM. Z dziennika wiem, że masz glikolowy GWC. Jak to wszystko działa u Ciebie w upały? Czy glikolowy GWC zdoła tak schłodzić powietrze nawiewane, że WM nie nagrzewa domu? Czy możesz napisać coś , jak zbudowany jest Twój GGWC?

 

Witaj darek2009 !

Lekkie opóźnienie w odpowiedzi, ale dodam jeszcze temperatury pracy w zimie:p

 

Poniżej wyniki działania GGWC:

LATO- uwaga na I bięgu (około 30% wydajności rekuperatora) temperatura na czerpni 34 stopnie, a powietrze po przejściu przez glikolową chłodnice ma temperaturę 22 stopnie, ALE wystarczy nastawić rekuperator na 3 bieg i temperatura za chłodnicą z automatu wzrasta do 25 stopni.

GGWC nie wychłodzisz domu do np. temperatury 22-23 przy 34-36 stopni zapomnij !

Dlatego właśnie na jesieni zeszłego roku zamontowałem klimę do salonu i kuchni.

 

IMG_1307.JPG

 

IMG_1309.JPG

 

 

ZIMA- I bieg

W zimie raczej używa się niskich biegów i przy takich parametrach GGWC w mojej ocenie sprawdza się w 100% (nie mówię tu o stopie zwrotu, której lepiej nie liczyć....ja oceniam, że koszt przy własnej robociźnie to i tak około 3500-4000 zł).

 

Natomiast w tym rozwiązaniu masz pewność, że powietrze, które wpada do rekuperatora nie jest narażone na różne "niesprzyjające" czynniki, które mogą pojawić się w wymiennikach żwirowych ...w szczególności jak się ma wysoki poziom wód gruntowych jak u mnie.

Ale suma tego typu kosztów przekłada się na koszt miesięcznych rachunków o których napisze w następnym poście :yes:

 

IMG_1862.JPG

 

IMG_1861.JPG

Edytowane przez zygii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy opłacą się budować energooszczędnie na to pytanie, każdy musi sobie odpowiedzieć sam ....po 1,5 roku mieszkania podzielę się średnimi miesięcznymi (z faktur) kosztami jaki płacimy za rachunki:

 

PGE - energia elektryczna - 216,90 zł

PGNiG - gaz (CO+CWU) - 273,30 zł

PWIK - woda+kanalizacja - 117,59 zł

 

Średni miesięcznie wychodzi 607,78 zł

Dość mocno sceptycznie podchodziłem do kwestii fotowoltaiki, ale przeliczając koszty inwestycji 5,1 kWh (środki własne) wyszło, że stopa zwrotu to ok 7,6 roku więc nie jest źle - Inwestycja w trakcie :D

 

Z rozwiązań, których jesteśmy zadowoleni to na pierwszym miejscu 100% ogrzewania podłogowego (uwaga ok 75% to drewno), zmiękczacz, HSy alu wraz z pakietem 3 szybowym (szczelność i funkcjonalność) i odkurzacz centralny.

 

W następnym domu z pewnością zrobiłbym większy garaż - obecnie 32 m2 z komórką na narzędzia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...
Czy opłacą się budować energooszczędnie na to pytanie, każdy musi sobie odpowiedzieć sam ....po 1,5 roku mieszkania podzielę się średnimi miesięcznymi (z faktur) kosztami jaki płacimy za rachunki:

 

PGE - energia elektryczna - 216,90 zł

PGNiG - gaz (CO+CWU) - 273,30 zł

PWIK - woda+kanalizacja - 117,59 zł

 

Średni miesięcznie wychodzi 607,78 zł

Dość mocno sceptycznie podchodziłem do kwestii fotowoltaiki, ale przeliczając koszty inwestycji 5,1 kWh (środki własne) wyszło, że stopa zwrotu to ok 7,6 roku więc nie jest źle - Inwestycja w trakcie :D

 

Z rozwiązań, których jesteśmy zadowoleni to na pierwszym miejscu 100% ogrzewania podłogowego (uwaga ok 75% to drewno), zmiękczacz, HSy alu wraz z pakietem 3 szybowym (szczelność i funkcjonalność) i odkurzacz centralny.

 

W następnym domu z pewnością zrobiłbym większy garaż - obecnie 32 m2 z komórką na narzędzia.

 

Fajny dziennik Zygii - pobudowaliście się w okolicy:) Mam prośbę czy możesz się podzielić namiarami na stolarza i glazurnika - i czy jesteś zadowolony z efektu cena/jakość?:)

 

Ten stolarz z Kalwarii Z. nie dał rady? - wybieramy się tam tez po różne meble:)

 

pozdrawiam

Edytowane przez .:Paco:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny dziennik Zygii - pobudowaliście się w okolicy:) Mam prośbę czy możesz się podzielić namiarami na stolarza i glazurnika - i czy jesteś zadowolony z efektu cena/jakość?:)

 

Ten stolarz z Kalwarii Z. nie dał rady? - wybieramy się tam tez po różne meble:)

 

pozdrawiam

 

Cześć Paco !

Co do dziennika dziękuje za dobre słowo :D

Ze stolarzem z Kalwarii, nie dogadaliśmy się co do terminów ....(wykonywał nam meble w 2007 roku i służą do dnia dzisiejszego np. proste dębowe stoły z drewna naturalnego, czy meble kuchenne oklejane naturalnym fornirem ...to nie jest stolarz, który robi meble tylko z płyty ...)

Namiary przekaże na priva.:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...