Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom ze styropianu


Asiak

Recommended Posts

Czy jest ktoś kto ma jakiekolwiek doświadczenia z budową domu w systemie kształtek styropianowych?

Mam zamiar wybudować mój dom w ten sposób, ale w okolicach mojego miejsca zamieszkania (południe Kaszub) chyba nikt o tym nie słyszał. Nawet w hurtowniach budowlanych widzę tylko uśmiech politowania mieszający się z ogromnym zdziwieniem.

Podobno na południu kraju ten sposób budowy jest bardziej znany i coraz częściej stosowany.

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

170 m2 - niepodpiwniczony, parterowy z poddaszem użytkowym, strop był też z kształtek ale zrobiliśmy normalną teriwę, dach też miał byż z kształtek ale ze względu na koszt zrezygnowałem z tego i zrobiłem tradycyjny ( teściu jest cieślą) . Choroba jaki koszt ??? nie pamiętam, ale za same kształtki zapłaciłem jakieś 12 tyś ( 3 lata temu) do tego zbrojenie, no i oczywiście beton który robiliśmy na miejscu.

Wady: - brak akumulacujności cieplnej, ciężko się wierci - chodzi o to że można trafić w przestrzeń w kształtce gdzie jest stropian

Zalety: trzyma ciepło jak skurczy byk " TERMOS" , musi być dobra wentylacja, żeby schować rurki lub kable w ścianie wystarczy nożyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój domek jest również z Thermodomu, 104 m2 z poddaszem użytkowym, razem z pokryciem dachu 28 dni roboczych od stanu zerowego dla 3 a czasem 4 osób (tą czwartą byłem ja). Strop i dach dokładnie tak samo jak Pajonk - też przeraził mnie koszt kształtek styropianowych więc zrobiłem 26 cm dobrej wełny i razem z łatami i kontrłatami wyszło dwa razy taniej niż miały kosztować kształtki. Z brakiem akumulacyjności cieplnej w moim przypadku się nie zgodzę - jak wyliczyłem stropu i ścian wewnętrznych mam ponad 30 ton i sprawdzone jest empirycznie że temperatura spada nie szybciej niż w sąsiednich domkach budowanych tradycyjnie.

 

Co do wiercenia - trzeba wiedzieć gdzie są przewiązki styropianowe - dość łatwo się tego nauczyć. Problemem dodatkowym jest to, że wiertło nie odprowadza pyłu bo wszystko zostaje w warstwie styropianu - rozwiązaniem jest zrobienie w styropianie (i w tynku) otworu o 4 mm większej średnicy (wystarczy) i dopiero później właściwe wiercenie w betonie.

 

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem rekuperator to dobra rzecz dla domu budowanego w dowolnej technologii. Jeśli chodzi o styropian to znajomi mieszkają już chyba 8 lat a nie mają rekuperatora i wcale nie narzekają na wilgotność tudzież, o zgrozo, grzyby na ścianach jak niektórzy ostrzegają na forum, więc można sobie poradzić dobrze zaprojektowaną i zrobioną wentylacją grawitacyjną. Co do kosztu rekuperatora to zestaw który właśnie teraz kupuje kosztuje 6 tysięcy.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slyszalam ze firmy produkujace ten system oferuja darmowe szkolenie, co z czym polaczyc i w jaki sposob, aby powstal dom. Prawda to?

Mam zamiar budowac we wlasnym zakresie, bo i tak nie spotkalam w okolicy zadnej firmy, ktora wie cos na ten temat, a jak maja cos zepsuc, to wole to zrobic sama . :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztuka budowy domków styropianowych jest prosta jak budowa cepa, ale nie oznacza to że nie mając doświadczenia budowlanego można to dobrze zrobić. Idealnie byłoby gdybyś miała kogoś kto zna się ogólnie na budowaniu i jednego, dwóch lub trzech laików - wszyscy budują a dodatkowo znawca pilnuje reszty rzeczy budowlanych. Mniej więcej tak było u mnie tylko odsetek fachowców i laików był odwrotny :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slyszalam ze firmy produkujace ten system oferuja darmowe szkolenie, co z czym polaczyc i w jaki sposob, aby powstal dom. Prawda to?

:

 

Ano prawda. Mieszkam w Żorach i byłem na szkoleniu Thermodomu. Prowadzi je szef firmy dr inz Andreasik. Dodatkowo maja swoich fachowcow w biurze co odpowiedza na kazde pytanie, ale na budowe, jesli ktos jest laikiem budowlanym to koniecznie trzeba jakas zlota raczke :wink:, która bedzie wszystko nadzorowac.

 

Za 30 zl mozna w firmie kupic kasete VHS z filmem instuktazowym. Generalnie mozna samemu ale trzeba wiedziec co sie robi i miec troche pojecia o budowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

Wlasnie wrocilem z targow budowlanych z Katowic, troche popytalem wsrod roznych fachowcow o domki styropianowe i generalnie malo kto cos na ten temat wie.

 

Jedna opinia jaka mnie zaciekawila, to ze taki dom jest jak klatka metalowa, a co za tym idzie zle funkcjonuja w nim wszelkie urzadzenia radiowe, tel. bezprzewodowe itp. Prawda to czy nie? A czy to ma tez jakis wplyw na zoklocenie pola magnetycznego i zwiazanego z tym samopoczucia?

 

Rozwiazaniem na tzw termos sa wg mnie nawiewniki higrosterowane aereco w oknach. Wg fachowcow od wentylacji, to wystarczy na zlikwidowanie problemu wilgoci i wentylacji w takim domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vas, nie potwierdzam informacji jakoby w domu wybudowanym z elementów styropianowych żle garało radio, telewizor czy tez inny sprzęt.

Dobrze odbiera tez telefon stacjonarny jak i komórkowy. Mogę to stwiedzić jako użytkownik takiego domu, mieszkam już 6 rok wię coś na ten temat wiem. Napisz proszę kto takie informacje podaje, bo o tym systemie słyszałam już cuda (od osób które nie mieszkają w takich domach) ale to słyszę pierwszy raz. Hej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vas, nie potwierdzam informacji jakoby w domu wybudowanym z elementów styropianowych żle garało radio, telewizor czy tez inny sprzęt.

 

Witam

Dziekuje za zdementowanie kolejnego mitu. Wciaz mnie zastanawia dlaczego najwiecej o tych domach maja do powiedzenia ci, ktorzy w nich nawet nigdy nie byli, nie mowiac o dluzszym uzytkowaniu?

 

Wyglada na to ze Polacy wciaz boja sie nowosci, jak diabel swieconej wody. Jesli ta tachnologia z powodzeniem istnieje juz 40 lat to dlaczego wciaz sie z niej buduje. To juz jest wystarczajacy okres aby przetestowac ja jako technologie nadajaca sie do zamieszkania?

 

Mam jeszcze jedno pytanie co do dachu. Czy po polozeniu wezby przez fachowcow, bede wstanie polozyc reszte sam bez ekipy fachowcow z nadzorem znajomego dekarza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...