Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wyczystka Kominka - Redukcja średnicy rury do wyczystki


piechu

Recommended Posts

Witam

 

Przerabiam stary komin wentylacyjny na komin do kominka. Zamierzam zrobić frez pod rurę fi180 i teraz moje pytanie, czy frez mam zrobić:

 

- od momentu przyłączenia wkładu kominkowego z kominem, aż do końca wysokości komina?

- 1 metr poniżej przyłączenia wkładu kominkowego z kominem, aż do końca wysokości komina?

- na całej długości od wyczystki do końca wysokości komina?

 

- czy mogę w którymś momencie zrezygnować a wkładu z rury który będzie biegł z trójnika aż do wyczystki

 

 

Pytam ponieważ zastanawiam się czy mogę zrobić w którymś momencie redukcje rury która będzie dochodzić do wyczystki. Wyczystka będzie albo na tej samej kondygnacji co kominek tyle że z drugiej strony ściany albo w piwnicy.

 

komin jest z cegły przekrój 14x14 i biegnie od piwnicy

 

z góry dziękuje za odpowiedź...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

- na całej długości od wyczystki do końca wysokości komina?

 

- czy mogę w którymś momencie zrezygnować a wkładu z rury który będzie biegł z trójnika aż do wyczystki

 

Na całej długości.

Nie możesz zrezygnować z dolnej części.

Wynika to z bardzo prostej rzeczy i ten kto widział jak wygląda i przebiega przykładowy pożar sadzy w kominie będzie od razu wiedział. Najniebezpieczniejsze miejsce przy takim pożarze to nie wbrew pozorom wylot komina ale odcinek od przyłączenia pieca w dół do samej wyczystki. Brak wkładu stalowego w tym miejscu może w takim przypadku być powodem rozprzestrzenienia się pożaru.

Druga rzecz to skropliny, które w mniejszej lub większej ilości zawsze będą się tworzyć w kominie stalowym - jak pozbawisz się jego dolnej części to wszystko będzie spływać i wsiąkać pięknie w ścianę komina - prędzej czy później zobaczysz to na ścianie w pokoju ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

skorzystam z wątku i zapytam. Mnie też czeka włożenie wkładu metalowego (180) w systemowy ceramiczny (200), strzelił trójnik i nie mam pewności czy w ogóle komin był dobrze postawiony i dodatkowo muszę komin przedłużyć o 1-1,5m. Kusi mnie zejście rurą w dół potem kolanko 45 stopni, przejście przez ścianę komina, kolejne kolanko 45 stopni i prosto w dół do paleniska. Kiedyś pytałem jak przepuścić wkład przez ścianę i dostałem odpowiedź, po prostu zamuruj, więc ze stabilnością (podtrzymaniem 3-4 m wkładu na przejściem nie powinno być problemu). Co o tym sądzicie ?

 

Pozdr, Filo.

Wkład stalowy w ceramiczny.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie, Czy mogę wybudować komin do komina z pustaka kominowego 36x36 z średnicą fi200 z keramzytobetonu a następnie włożyć do niej rure 0,6 - 0,8? f180 jeśli tak to czy musze czymś jeszcze wypełnić pustkę pomiędzy rurą a pustakiem(np wełną)?

 

 

 

z góry dziękuję za odpowiedź

Edytowane przez piechu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Filo ... tak wedle przepisów (a więc i zdrowego rozsądku) nie może być w kominie załamania większego niż 30 stopni. A tych załamań mogą być dwa.

45 stopni to może być po prostu kiedyś tam problematyczne przy czyszczeniu - sadza będzie się tam zatrzymywać. Czy będziesz robił 30 czy 45 stopni- robota będzie ta sama. Więc zrób po prostu na kolanach 30 stopniowych. Choćby ze względu na to żeby przepis był zachowany przy ubezpieczaniu domu.

Tak nawiasem ... nie masz Ty czasem gwarancji na ten komin ... takiej 30-o letniej ... jak i gwarancji wykonawczej tego elementu od firmy, która Ci dom stawiała ... ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...