Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Brak ciągu / nietypowe podłączenie kominka


caldo

Recommended Posts

Witam,

 

Jestem tutaj nowy więc na samym początku chciałbym się przywitać.

 

Na te forum przygnał mnie spędzający sen z powiek problem z kominkiem, a dokładniej ze słabym ciągiem.

 

Wkład to Uniflam Selenic 700 z szybrem. Kominek stoi około 2m od komina i jest z nim połączony rurą, która jest puszczona pod skosem i stoponiowo zmniejsza swoją średnicę (odcinek długości prawie 2m) [rysunek 1]. Wylot z kominka to fi200, komin natomiast ma 14x14 (po piecu kaflowym) z włożonym wkładem wysokotemperaturowym. Wysokość komina około 7m. (wystaje ponad kalenicę dachu około 50cm). Kominek bez możliwości doprowadzenia powietrza z zewnątrz do komory spalania, jednak takowe doprowadzono w okolice wkładu (zalecenie kominiarza).

Ciąg bardzo słaby, momentami tragiczny. W tym sezonie doszło już do zatkania "leżącej" rury łączącej kominek z kominem.

 

Tutaj moje pytanie: Czy z taką kombinacją można jeszcze coś zrobić? Czy to, że komin ma 14x14 nie oznacza, że jest za mały do tego kominka z wylotem 200?

 

Jeżeli nie da się nic zrobić to mam możliwość przestawienia kominka do drugiego pokoju (stałby obok komina, musiałbym przebić się przez ścianę z wylotem spalin do kanału dymowego), na zdjęciu oznaczone na czerwono. [rysunek 2]

 

Proszę o pomoc czy mogę coś z tym jeszcze zdziałać

 

k1.jpg

k2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś, kto to podłączył, popełnił zbrodnię... i tyle:sick: Kanał 14x14 to ponoć odpowiednik 160 mm, ale ja mam inne zdanie. Taki max. króciec spalin powinien mieć wkład. Do tego wkład kominowy, który pomniejsza średnicę przewodu. Są wkłady dobrze znoszące redukcję średnicy rury spalinowej, ale ja nie powiem Ci jakie - bo nie wiem i sądzę, że nie aż taka redukcja wchodzi w rachubę. Generalnie to wszystko pachnie mi robotą w stylu "nie takie rzeczy my ze szwagrem robili" . Brak ciągu-mało tlenu-niska temperatura we wkładzie-dużo CO, wytrącajacy się węgiel i kondensat... Możesz spać spokojnie:-? Edytowane przez Bolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bolt dobrze gada ...

Ogólnie to komin 14x14 do standardowego wkładu (chodzi o wymiary) z wylotem fi 200 to bardzo kiepski pomysł.

Będzie tak - Twoje palenisko pod względem technicznym jest kiepskie. Małe doloty powietrza (tylko przez mini - krateczkę w popielniku), do tego szyber, dławiący przepływ, brak bezpośredniego dolotu powietrza (to, które masz najpierw będzie wyrównywało różnicę ciśnienia w samym domu), kiepskie spalanie (te wkłady tak mają). To wszystko razem wzięte będzie powodowało szybkie osadzanie się sadzy, zarastanie komina i sukcesywne zmniejszanie się jego pola przekroju, które i tak jest już zbyt małe do tego wkładu.

Po jakimś czasie (2-3 lata) wkład ten zacznie się rozszczelniać (znowu - te wkłady tak mają) i łykać w sposób niekontrolowany powietrze do spalania. Poznasz to po tym, że będzie się paliło za bardzo i za bardo ciepło będzie w samym pomieszczeniu gdzie stoi kominek. Skutkiem tego będzie jeszcze większe przymykanie dolotów powietrza przez Ciebie i potęgowanie spalania niezupełnego oraz wytrącania się sadzy. Przy rozszczelniającym się pomału palenisku, które przynajmniej w fazie rozpalania będzie pracować pięknym i długim płomieniem (dopóki nie zacznie się przymykać jego wlotów powietrza bo zacznie być za gorąco), wchodzącym nieraz w komin - będzie to przyczynkiem do potencjalnego pożaru sadzy w Twoim kominie. A z pożaru komina może wyniknąć jeszcze coś gorszego ...

Tak mniej więcej wygląda sprawa niedostosowania wielkości kanału dymowego komina do wielkości samego paleniska.

Jest z tego wyjście - montaż nasady wyciągowej z regulacją obrotów (nie mylić z nasadami kominowymi typu "strażak). Albo po prostu zrobienie dobrego komina lub podłączenie wkładu do innego - większego (jeżeli takowy jest).

Pozdrawiam.

PS. 14x14 to odpowiednik fi 140, biorąc pod uwagę kąty "martwe" kanału o przekroju kwadratowym

fi 140 mm = 154 cm2 przekroju komina

fi 200 mm = 314 cm2 przekroju komina

Mniej niż połowa ...

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli moje przypuszczenia się sprawdziły. Najlepsze jest to, że kominiarz wydał pozwolenie na postawienie kominka w miejsce pieca kaflowego i na takie podłączenie do komina. "Fachowiec" robotę wykonał, a kominiarz odebrał bez zarzutów. Ręce normalnie opadają....

 

Wracając do tematu: mój komin nie nada się pod żaden wkład kominkowy? Nie mam możliwości podpięcia się w inny kanał, ani budowy nowego komina, także zostaje chyba tylko CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli moje przypuszczenia się sprawdziły. Najlepsze jest to, że kominiarz wydał pozwolenie na postawienie kominka w miejsce pieca kaflowego i na takie podłączenie do komina. "Fachowiec" robotę wykonał, a kominiarz odebrał bez zarzutów. Ręce normalnie opadają....

 

Wracając do tematu: mój komin nie nada się pod żaden wkład kominkowy? Nie mam możliwości podpięcia się w inny kanał, ani budowy nowego komina, także zostaje chyba tylko CO?

Jakie mieszkanie - zapotrzebowanie na moc? Wkład kominowy 130?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia: 48 m2. Mieszkanie niskie w starym budownictwie. 3 ściany do zewnątrz docieplone jakąś wełną od środka przez poprzednich właścicieli, jedna sąsiadująca z resztą zabudowy. Co do wkładu to pewności nie mam, ale wydaje mi się, że 130.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak masz uszczelnione okna? Czy masz jakiś nawiew pod oknem ?

Może po prostu brakuje Ci powietrza.

Znane są przykłady gaśnięcia świec ustawionych na stołach z uwagi na "super" doszczelnienie i brak wentylacji.

 

"pozwolenie na postawienie kominka w miejsce pieca kaflowego"

A w piecu się paliło normalnie bez zakłóceń ciągu?

Edytowane przez subfosylny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak masz uszczelnione okna? Czy masz jakiś nawiew pod oknem ?

Może po prostu brakuje Ci powietrza.

Znane są przykłady gaśnięcia świec ustawionych na stołach z uwagi na "super" doszczelnienie i brak wentylacji.

 

"pozwolenie na postawienie kominka w miejsce pieca kaflowego"

A w piecu się paliło normalnie bez zakłóceń ciągu?

 

"...Kominek bez możliwości doprowadzenia powietrza z zewnątrz do komory spalania, jednak takowe doprowadzono w okolice wkładu (zalecenie kominiarza..."

Pierwszy post.

Edytowane przez Bolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Możesz zbudować sobie kominek , który będzie ci służył dobrze i będziesz zadowolony.

Wkład kominkowy musi mieć wylot spalin fi.150 -max np.Tarnavva , Unirol z podłączeniem powietrza z zewnątrz.Komin z cegły wymusza także palenie z odpowiednią temp.spalin wchodzącą do komina aby nie zrobić wykwitów po zewnątrznej stronie komina . Poprostu spalanie musi być tzw.pełne a nie wędzenie.Można to osiągnąć budując kominek w odpowiedni sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile Ci mam wkleić fotek zaklejonych kratek wentylacyjnych czy wlotów powietrza?

Mam niezłą kolekcję.

Średnica kanału dolotowego? PVC 50 ;):D?

A może to, co mnie spotkało dwa lata temu - gniazdo kawki w przewodzie kominowym.

Nie wklejaj, błagam, wierzę Ci na słowo, chociaż wyciągając logiczne wnioski z Twojej ze mną dyskusji rozszczelnienie okien i nawiewniki w nich to lekarstwo na zasłonięty dolot powietrza/wentylację :rolleyes:. Nota bene świeca gaśnie przy stężeniu tlenu poniżej 17%. To zawartość, która wywołuje poważne zaburzenia oddechowe a także bardzo częste kłopoty z koordynacją najprostszych ruchów. Ta właściwość wykorzystywana jest przy tworzeniu procedur obsługi komór przechowalniczych z tzw. kontrolowaną atmosferą. Kiedy świeca w oknie kontrolnym gaśnie, nikt o zdrowych zmysłach nie wchodzi do komory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Mam to samo przy fumigacji w atmosferze azotu . Mam czujnik tlenu z alarmem zapinany do kieszeni.

 

caldo coś zakombinował a teraz zamiast zawołać kominiarza i sprawdzić ciągi i drożność przewodów próbuje telepatycznie rozwiązać temat bezkosztowo;):).

 

Nic nie zakombinował. Kominiarz był w tamtym tygodniu udrożnić przewód kominowy i odziwo nagle zmieniając zdanie stwierdził, że z tym kkminkiem się nie da nic zrobić i że on radzi zrobić centralne z piecem przy kominie.

Co do pieca kaflowego, który stał w miejscu kominka nie mogę za wiele powiedzieć. Wprowadziliśmy się pod koniec okresu grzewczego i tylko kilka razy było w nim przepalone bez większych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że dobrze paliło się w piecu kaflowym, nie jest miarodajne dla innych urządzeń. Dyskusja na temat kanału 14 X 14 też bez sensu, skoro w kanale tkwi wkład kominowy (fi 12?!:cool:).

 

Możesz przenieść kominek w dowolne miejsce, ale musisz zadbać o to by kąt nachylenia rury był nie mniejszy niż 45st. Druga sprawa to kanał o przekroju minimum 20 X 20 albo....dwa 14 X 14 i umiejętne ich wykorzystanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...