Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fugowanie płytek klinkierowych.


Recommended Posts

ja bym sugerowal fugowanie na polsucho. do tego w odpowiednich warunkach (stala, dosc niska wilgotnosc powietrza) te fugi do klinkieru bardzo lubia zmieniac kolor, o ile Ty wogole mowisz o fugowaniu plytek na zewnatrz imitujacych cegle na szeroka spoine. no i na wszelki wypadek zaopatrz sie juz w srodki Norqumii (Norquimia SA) do zmywania klinkieru z pozostalosci fugi. Jedyny znany mi w 100% skuteczny sposob zmywania i czyszczenia klinkieru na naszym rynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Metodą półsuchą - konsystencja zaprawy nie ma być rzadka jak fuga do zwykłych płytek tylko właśnie półsucha. Nie nanosimy oczywiście fugi na całą powierzchnię ściany (fuga+płytki) ale wciskamy półsuchą fugę tylko w szczeliny - są do tego odpowiednie narzędzie, np fugówka. Dzięki fugowaniu taką metodą nie brudzimy praktycznie płytek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest fugowanie na pól - sucho???? Dzisiaj mąż zaczyna obkładać ściankę w mieszkaniu licówką (ok.2,5-3cm). W jak sposób ją fugować? Posiadam fugę PCB-skt z trasem.

 

Witam serdecznie - Jeśli mogę się wtrącić - narzędziem do fugowania jest Fugówka - sama nazwa mówi sama za siebie, ale jeśli ktoś robi to pierwszy raz to "życzę sukcesów" piszę to z czystą ironią bo praca jest naprawdę niewdzięczna i jeśli większe różnice w kolorze fuga płytka to więcej wpadek i zanieczyszczeń oraz nerwów.

Szczególnie człowiek się wnerwi na płytkach ręcznie formowanych, czy z grubą fakturą.

Narzędzie wspomniane jest konieczne, ale fugę to raczej lepiej rozrobić na konsystencję smaru i włożyć do wyciskarki kleju/sylikonu. Następnie tak przyciąć końcówkę, aby praca była sprawna- za jednym przyciśnięciem pełne wypełnienie fugi! Tak wykonanym narzędziem wypełniamy linię fugi POZIOMĄ i fugówką wygładzamy, następnie wypełniamy fugi PIONOWE i wygładzamy i tak kolejno.

Sprawdzone - działa i ładnie wygląda ;)

Pozdrawiam

2_1566064337_30.jpg

20110816100.jpg

20110923133.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

dzięki za pomysł z tym pistoletem. Mam kilka pytań:

1) W tej sytuacji należy fugować na mokro ?

2) Ile najlepiej wrzucać tej fugi do tego pistoletu aby nie zaschła przed pełnym opróżnieniem tuby pistoletu ?

3) Czy zwykła woda poradzi sobie z czyszczeniem tej tuby z (zaschniętych) pozostałości po fudze ?

Edytowane przez tony6636
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za pomysł z tym pistoletem. Mam kilka pytań:

1) W tej sytuacji należy fugować na mokro ?

 

Fugować należy po wyschnięciu kleju na który są przyklejone płytki, a fuga ma być plastyczna, fuga do klinkieru nie schnie tak szybko jak ta do płytek, na czas można rozrobić 4 pełne tuby - tj wiadereczko 1l po śmietanie. Mnie się wydaje, że to zależy od wprawy - ktoś kto robi to pierwszy raz, może najpierw niech rozrobi sobie dwie porcje - najwyżej jedną spisze na straty.

 

2) Ile najlepiej wrzucać tej fugi do tego pistoletu, aby nie zaschła przed pełnym opróżnieniem tuby pistoletu ?

Aby utrzymać ręką ciężar jest ok 1 kg, a tuba jest większa niż ta z sylikonem dodatkowo fuga nie wychodzi tak łatwo - konsystencja metodą prób, ja eksperymentowałem i po kilku porcjach ustaliłem miarkami ilość suchej masy i wody

 

3) Czy zwykła woda poradzi sobie z czyszczeniem tej tuby z (zaschniętych) pozostałości po fudze ?

Tak, warto również zaopatrzyć się w czyszczak jaki kiedyś używany był do butelek szklanych - teraz też można go kupić.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi.

 

Czy przy fugowaniu, w przypadku zabrudzenia, można bezpiecznie czyścić płytki wilgotną gąbką ? Powierzchnia tych moich nie jest gładka ani szkliwiona, jest nieco chropowata (jak na zdjęciu, powiększ je) Bo przy wygładzaniu fugi fugownicą zabrudzenia jak najbardziej mogą się zdarzyć.

 

Gdy fugowałeś swoje płytki to czy prowadziłeś poziomą linię fugi na całej długości ściany a dopiero potem wypełniałeś pionowe ? Czy może lepiej wypełniać pionowe co kilka metrów ?

 

fuga do klinkieru nie schnie tak szybko jak ta do płytek

rozumiem że tutaj Ci chodziło o płytki ceramiczne, bo mi cały czas chodzi o klinkierowe :)

 

Pozdrawiam !

 

indeks.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy fugowaniu, w przypadku zabrudzenia, można bezpiecznie czyścić płytki wilgotną gąbką ? Powierzchnia tych moich nie jest gładka ani szkliwiona, jest nieco chropowata (jak na zdjęciu, powiększ je) Bo przy wygładzaniu fugi fugownicą zabrudzenia jak najbardziej mogą się zdarzyć.

 

Zawsze może się to zdarzyć - trzeba jak najszybciej usunąć - bo pozostanie plama. Szmatka,gąbka duża ilość wody - nieraz warto jest mieć szczotkę z długim włosiem i miskę z wodą i płynem do mycia naczyń.

 

Gdy fugowałeś swoje płytki to czy prowadziłeś poziomą linię fugi na całej długości ściany a dopiero potem wypełniałeś pionowe ? Czy może lepiej wypełniać pionowe co kilka metrów ?

 

Prowadziłem na długości ok 1 m do lini przejścia poziomu w pion - aby łączenie nie wychodziło na długości płytki klinkierowej.Natomiast po wygładzeniu i tak nic nie widać

 

 

...rozumiem że tutaj Ci chodziło o płytki ceramiczne, bo mi cały czas chodzi o klinkierowe :)

 

Tak, to naprawdę jest proste :) gdy się wy-fuguje ok 1m2 :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...