Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budował ktoś GWC rurowe z rurSN-8gr.5,9mm?


Recommended Posts

Posiadam sporo takich rur SN-8 PVC-U i chciałem zrobić z nich rurowca w gliniastym gruncie. Zastanawiam się czy ich nie sprzedać by kupić cienkościenne dla lepszej wymiany temperatury? A z drugiej strony porządne rury można spokojnie zawalić gliną bez obaw o pofalowania itp.Cztery rury w układzie Tichelmana przy zmniejszonej prędkości przepływu więc powinno działać a ta grubość???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubość ścianki tej rury i fakt,że rdzeń jest spieniony nie ma żadnego znaczenia praktycznego przy GWC rurowym.Hamulcowym jest prędkość napływu ciepła z głębi ziemi.W przypadku gliny,prędkość napływu ciepła jest o 33% wolniejsza od gruntu piaskowego.Walorem takiej rury jest znikoma możliwość uszkodzenia czy zniekształcenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ścianka ma np 10st C i wolniejszy przepływ powietrza -Tichelman to odbiór ciepła/chłodu chyba lepszy, chyba na wylocie jestem bardziej w stanie zbliżyć sie do temperatury gruntu, tak to rozumuję jeśli inaczej to proszę o wyjaśnienie bo wydawało mi się że to proste i rozumiem o co chodzi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ścianka ma np 10st C i wolniejszy przepływ powietrza -Tichelman to odbiór ciepła/chłodu chyba lepszy, chyba na wylocie jestem bardziej w stanie zbliżyć sie do temperatury gruntu, tak to rozumuję jeśli inaczej to proszę o wyjaśnienie bo wydawało mi się że to proste i rozumiem o co chodzi?

 

pomyśl

 

powietrze to izolator nie przewodnik, przy przepływie laminarnym grzejesz tylko warstwę powietrza w pobliżu ścianki rury i ta porusza się wolniej niż "rdzeń" powietrza wewnątrz rury, tego dalej od ścianki. Przy większych oporach przepływ jest turbulentny czyli powietrze jakby wiruje w rurze, cały czas się mieszając.

 

Ja to tak rozumiem.

 

Zresztą powiem ci że liczyłem Tichelmann'a i meandrowy na tej samej ilości rury i meandrowy wychodził gorzej o 10Pa, ale temperatury na wylocie zawsze 2-3stC wyższe.

 

Jakie masz te rury - średnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez przesady, na ogół robi się rozstaw 1m, 1,5 też może być. 70mb - jak masz tyle rur to daj, ale z tym letnim trybem to lekko przesadziłeś - wentyl porządny będzie musiał być, z 70Pa oporu jak nic a i prędkość pewnie coś koło 3,5m/s wyjdzie. GWC to nie klima.

 

Pamiętaj, że jak czasowo w wodzie może być to oczywiście sprawność GWC rośnie, ale woda dla rury to problem - te uszczelki to jednak nie 100% szczelności. Trzeba zabezpieczyć połączenia mufowe: Taśma aluminiowa - może być, jeszcze lepiej - termokurczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy przejściu z poziomu na czerpnie chciałem dać metr rury w dół i na stałe głębinówke by sobie co jakiś czas odprowadziła to co się zbierze. A z tymi termokurczami to wielkie dzięki bo do głowy by mi nie przyszło takie rozwiązanie a wydaje się najlepsze - w okolicy same szamba!!! Marzy mi się 18st na anemostatach sierpień- wrzesień rury są koparkę za paliwo biorę z firmy więc moge poszaleć a co z tego wyjdzie to zobaczymy bo nie zawsze wychodzi dokładnie tak jak byśmy chcieli.

Dzięki wszystkim za sugestie i podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek 300m3 do wentylowania na 25-30cm styro ocieplony 15cm grafitowego(ograniczenia budynek w granicy z dwóch stron) a myślałem nad bypasem przełączającym pomiędzy GWC zewnętrzne a pod budynkiem by maksymalnie korzystać z chłodku latem czy spotkał się ktoś z takim rozwiązaniem? (mowa o niedrogich sposobach)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...