Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Problem z zaworem trójdrożnym - zbyt blisko pieca?


truman20

Recommended Posts

Witam.

 

Dobudowaliśmy kilka pomieszczeń do istniejącego domu. W tych pomieszczeniach jest ogrzewanie podłogowe i tylko podłogowe. Do rozdzielacza podłogówki doprowadzona jest całkiem nowa nitka zasilająca oraz nitka powrotu do istniejącego już kotła. Mam piec na eko groszek ze sterownikiem i palimy bez przerwy przez cały okres grzewczy. Na górze kotła są dwa wyjścia, jedno wyjście zasila starą część budynku - pompa na zasilaniu, instalacja tylko grzejnikowa z rozdziałem górnym bez zaworu trójdrożnego. Drugie wyjście zasila rozdzielacz z podłogówki do nowej części. Od razu nad piecem na wyjściu jest zawór kulowy, następnie zawór trójdrożny a za nim pompa. Skończyłem robić instalację i chciałem uruchomić dzisiaj nową pompę i sprawdzić czy podłogówka działa w nowej części domu. Niestety zawór trójdrożny nie puszcza w ogóle wody. Jest całkowicie odkręcony na pokrętle, ale rurka wylotowa nad pompą jest zimna, tak jakby w ogóle zawór trójdrożny nie przepuszczał wody z pieca ani z powrotu. Nie mam termometru na powrocie kotła, ale rura z powrotu na wlocie do zaworu trójdrożnego jest letnia, więc powinien brać wodę z powrotu, ale tego nie robi. Na piecu ustawiona jest temperatura 50'C a zawór trójdrożny ma max 43'C. Czy jest taka możliwość, że zawór trójdrożny będąc bardzo blisko wylotu z pieca może być nagrzany do temperatury powyżej 43'C i nie przepuszcza wody nawet z powrotu? Jeśli są pewne wątpliwości, to proszę o pytania, postaram się odpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysuj co zmajstrowałeś, bo tak z opisu ciężko wyczuć. Mówisz, że kocioł ma dwa wyjścia - ciekawe. Co to za kocioł?

Stary kocioł z podajnikiem na eko-groszek nam przerdzewiał. Kuzyn ma zakład spawalniczy i pospawał mi nowy piec i przy okazji wiedząc, że będę miał dwa obiegi zasilania CO, wspawał mi dwa wyjścia zasilające z kotła. Dołączam schemat:

 

instalacja.jpg

Edytowane przez truman20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 3d i pompę masz w odpowiednim miejscu, chociaż lepszy byłby zawór 4d ze względu na podmieszanie powrotu. Stawiam na to, że zawór 3D masz źle podpięty lub trzeba przekręcić pokrętło o 180 stopni.

 

Obojętnie w jakiej pozycji jest pokrętło na zaworze mieszającym, to nie ma żadnej zmiany działania układu. Dołączam schemat z podłączeniem zaworu mieszającego, jest na nim taki schemat jak narysowałem, więc podłączony jest raczej poprawnie.

 

instalacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie - ten zawór to termostatyczny zawór mieszający, jest on zaraz nad piecem i jak go złapię, to jest tak ciepły jak rura wylotowa z pieca do drugiej pompy zasilającej grzejniki i ta temperatura na pewno jest wyższa niż 43'C, dlatego podejrzewam, że ten zawór jest cały czas zamknięty z powodu jego nagrzania. Jako, że rura z powrotu do tego zaworu jest do niego podłączona, to na krótkim odcinku przy tym zaworze też ta rura jest ciepła i podejrzewam, że on się nie otwiera, bo cały jest nagrzany do około 45-50'C. Gdyby to był zwykły zawór mieszający, to nie powinno być takiego problemu. Czy bliskość pieca może mieć aż taki wpływ na jego działanie?

 

A podłogówkę odpowietrzyłeś ?

Listwa rozdzielacza ma automatyczne odpowietrzniki, więc raczej jest odpowietrzona. Rurek na podłogach jeszcze nie ma, podłączyłem do rozdzielacza kilkumetrowy kawałek PEXa do jednego obiegu w celach testowych.

 

Spróbuj wyłączyć pompę od grzejników.

Próbowałem, nic to nie zmienia. Właściwie efekt był zły, bo przy wyłączonej drugiej pompie i wyłączonym wentylatorze, temperatura pieca szybko rosła aż do ok 60'C, więc ten zawór mieszający był jeszcze bardziej nagrzany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zawór 3d termostatyczny jest zamknięty od strony zasilania to otwiera się od strony powrotu i pompa pompuje wodę z powrotu podłogówki. Jest prawdopodobnie układ zapowietrzony. lub zawór 3d źle założony. Przelej podłogówkę wodą z węża. Podaj fotkę podłączenia zaworu i rozdzielacza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na wyjeździe dzisiaj, więc zdjęcie wieczorem zapodam. Chociaż mój schemat odzwierciedla identycznie podłączenie jak rurki idą przy piecu. Dzisiaj rano jeszcze byłem w kotłowni i naszła mnie pewna myśl. Możliwe, że macie rację, że układ się zapowietrza. Dokładnie w miejscu nad pompą zasilającą podłogówkę. Nad pompą jest łuk 90' potem jest zawór kulowy półśrubunkowy (na tym śrubunku odpowietrzyłem tę część układu) potem znowu jest łuk 90' i rura zasilająca schodzi w dół. Odpowietrzenie go tylko na śrubunku może nie wystarczać dlatego kupiłem już dzisiaj rano trójnik i odpowietrznik automatyczny i zamontuję go w najwyższym punkcie nad pompą z podłogówki i zobaczymy co się stanie. A doszedłem do tego tropem głośnej pracy pompy. Wyczytałem w internecie, że głośna praca pompy może być spowodowana zapowietrzeniem układu i samej pompy. Pompa to WILO Yonos Pico i po włączeniu pracuje zdecydowanie za głośno. Wieczorem wlutuję odpowietrznik i napiszę co się stało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działaaaa! Jednak dobrze podejrzewałem. Nad pompą zbierało się powietrze i sama pompa też była zapowietrzona, pomógł dopiero odpowietrznik w tym miejscu.

 

Mam jeszcze jedno pytanie. Zastanawiam się czy w miejscu dużej czerwonej kropki nie dać zaworu zwrotnego. Tłumaczę dlaczego: jak udało mi się uruchomić wczoraj cały układ, to na początku rura z powrotu podłogówki była jeszcze zimna/letnia natomiast rura z zasilania zaworu mieszającego zimną wodą była gorąca. Była gorąca dlatego, że pobierała wodę ze starej instalacji bo miała bliżej i łatwiej niż pobierać z powrotu podłogówki. Co o tym sądzicie? To powinno działać, bo jeśli zawór mieszający pobierze gorącą wodę z pieca, to otworzy się zawór zwrotny i nadmiar wody wpuści do starej instalacji a jak zawór mieszający będzie pobierał wodę tylko z powrotu podłogówki, to będzie zawór zwrotny zamknięty i woda poleci z powrotu podłogówki żeby nie brał mi cały czas ze starej instalacji.

 

instalacja.jpg

Edytowane przez truman20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Witam wszystkich serdecznie,

 

Jestem tu nowy i mam problem z ogrzewaniem podłogowym.

 

Nie chcę zakładać nowego tematu wiec podłącze się pod problem.

 

Mam wstawiony nowy piec defro duo uni 25kw ekogorszek. Hydraulik wszystko połączył piec działa, ale podłogówka nie.

Zasilanie podłogówki zimne , na powrocie coś czuć ale to bardzo delikatnie. CWU ładnie się nagrzewa. Kaloryfery jeszcze nie sprawdzałem.

Podłogówki jest w sumie około 1000mb 8 sekcji.

 

Czy mam coś źle podłączone?

 

 

Proszę o pomoc

20130919_192124_resized.jpg

20130919_192151_resized.jpg

20130919_192204_resized.jpg

20130919_192213_resized.jpg

Edytowane przez Laurin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam,

 

Sorki że tak długo milczałem ale zająłem się innymi tematami w domu (gres na podłodze) więc ogrzewanie zeszło na drugi plan.

 

Nadchodzą mrozy i w końcu muszę uruchomić podłogówkę. Faktycznie pompa pompuje odwrotnie.

Wczoraj odpaliłem piec i moje spostrzeżenia:

- Pompa główna na kaloryfery (czerwona duża) pompuje na auto.

- Pompa od podłogówki (mieszacz) ustawiona na 1 - zasilanie ciepłe powrót chłodny, podłoga chłodna. Jeżeli załączy się pompka zielona czyli od CWU to zasilanie podłogówki robi się zimne a powrót ciepły.

-Pompa od podłogówki ustawiona na 2 lub 3 ( pompa cwu nie pracuje lub pracuje) zasilanie podłogówki zimne, powrót ciepły + do tego kaloryfery robią się zimne.

 

zamienić kierunek pompy?

 

Pozdrawiam

Laurin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...