Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Walka z kamieniem kotłowym i rdzą


tadi9

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

chcę założyć nowy temat odnośnie walki z kamieniem kotłowym w instalacji hydraulicznej w domu.

 

Szukam porady, jakiej użyć chemii do usunięcia kamienia i rdzy z zasobnika ciepłej wody, z przeznaczeniem na potrzeby spożywcze.

 

Zasobnik stojący 200 l.

 

Czekam na sugestie i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do usuwania kamienia mogę polecić kamix natomiast do rdzy ironx. Oba środki występują jako proszek który najlepiej rozpuścić w ciepłej wodzie.
Co do kamix'a się zgodzę.

Czy chodziło Ci o "Iron X" firmy CarPro:???:, który przeznaczony jest głównie do czyszczenia lakierowanych felg aluminiowych?

Jako zamiennik kamix'u (nie wiem jaki ma skład), poleciłbym "Fernox DS-3", a to dlatego, że go stosuję, oraz na stronie producenta można znaleźć wszelkie informacje odnośnie produktu: co zawiera, do jakich materiałów można go stosować, oraz jak czyścić instalację (spróbuj zadać takie pytanie w sklepie;-)).

PS. tak, jak napisał qbek17, woda podczas czyszczenia nie nadaje się do użytku (no może do spłukiwania muszli). Dlatego w/w operację najlepiej przeprowadzać w nocy.

Edytowane przez free_shop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kamix'a się zgodzę.

Czy chodziło Ci o "Iron X" firmy CarPro:???:, który przeznaczony jest głównie do czyszczenia lakierowanych felg aluminiowych?

Jako zamiennik kamix'u (nie wiem jaki ma skład), poleciłbym "Fernox DS-3", a to dlatego, że go stosuję, oraz na stronie producenta można znaleźć wszelkie informacje odnośnie produktu: co zawiera, do jakich materiałów można go stosować, oraz jak czyścić instalację (spróbuj zadać takie pytanie w sklepie;-)).

PS. tak, jak napisał qbek17, woda podczas czyszczenia nie nadaje się do użytku (no może do spłukiwania muszli). Dlatego w/w operację najlepiej przeprowadzać w nocy.

Co do kamixa to wszystkie potrzebne informacje są dostępne na stronie internetowej producenta są tam karta charakterystyki i atest pzh oraz ciekawy poradnik (oto link http://www.kamix.pl/_files/PORADNIK_ZROB_TO_SAM_-_Samodzielne_czyszczenie_domowych_instalacji__co.pdf) Co do ironx to nie ten producent ale nie mogę znaleźć w necie właściwego producenta tego środka ja zaopatruje się lokalnie w warszawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kamixa to wszystkie potrzebne informacje są dostępne na stronie internetowej producenta są tam karta charakterystyki i atest pzh oraz ciekawy poradnik (oto link www.kamix.pl/_files/PORADNIK_ZROB_TO_SAM_-_Samodzielne_czyszczenie_domowych_instalacji__co.pdf) Co do ironx to nie ten producent ale nie mogę znaleźć w necie właściwego producenta tego środka ja zaopatruje się lokalnie w warszawie.
Zaraz poczytam poradnik.

Co do ironx, to tak tylko się pytałem, bo inni forumowicze się mogą pomylić. Ten do czyszczenia alufelg raczej się nie nadaje do wody pitnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po jakim czasie w takim razie można "używać" wodę?
"po porządnym płukaniu" (vide supra).

Większość odkamieniaczy i odrdzewiaczy jest na bazie kwasu i mają dodatek środków zapachowych. Po płukaniu woda nie powinna posiadać zapachu oraz mieć w miarę neutralne pH.

To pierwsze łatwo poznać (no chyba, że się ma katar:smile:).

To drugie najlepiej testerem do pH. Jeżeli go nie masz, to przeprowadź " test herbaciany".

Robisz mocną, czarną herbatę w szklance, tak do połowy. Dolewasz wody (tej po płukaniu instalacji). Jeżeli kolor zmieni się na jaśniejszy, to płuczesz dalej. No ale jako chemik powinieneś to wiedzieć.

PS. oczywiście z tą herbatą to daki dowcip fizyków (test nie jest miarodajny:sad:)

Edytowane przez free_shop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra!

 

Kamień kotłowy, bo o nim tu mowa, to węglany wapnia i magnezu.

Z dodatkiem odrobiny tlenków żelaza - dla koloru, jak czytam.

Usuwa się go tak, jak ten z czajnika.

Są metody mniej lub bardziej inwazyjne.

Od kwasku cytrynowego, przez ocet do kamiksów czy superkamiksów..

Przeprowadza się te węglany w postaci rozpuszczalne w wodzie.

Popłuczyny nie posłużą oczyszczalni biologicznej.

Troszkę śmierdzi, bo proces prowadzi się na ciepło, dla przyspieszenia reakcji strawienia kamienia kwachem.

W przypadku bojlerów trzeba uważać, bo często taki kamień zamyka dziury w baniaku...

Optymalnie jest wymienić zasobnik jak kamień uniemożliwia jego eksploatację.

No, chyba, ze on z nierdzewki jest.

Mniejszy problem, mniejszy koszt, mniej nerwów i mniej aromatów, co nos urywają.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności spuszczę wodę i zajrzę do wnętrza zbiornika.

Pokażę zdjęcia, może na tej podstawie da się ocenić, czy można przeprowadzić odkamienianie.

Zasobnik ma 10 lat.

 

P.S. Typ zasobnika WGJ-S200 Elektromet z weżownicą i grzałką elektryczną.

W instrukcji napisane jest, że zbiornik wykonany jest z blachy stalowej pokrytej wewnątrz warstwą specjalnej emalii ceramicznej, która wraz z anodą magnezową stanowi zabezpieczenie antykorozyjne.

Edytowane przez tadi9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzuć złoma...

10 latek!!!

O emalii wewnątrz to zapomnij. Sito jest z głębokimi wżerami.

Odczyścisz, napełnisz, pierdzielnie w nocy i rano masz basen w domu.

To pracuje pod ciśnieniem wodociągowym a NOCAMI, jak gdzie, jak kiedy, bywa i 8 bar!!!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak działa - zostawić, nie ruszać i do modlitwy, aby tak trwało...

MOŻNA (z gęsią skórą na grzbiecie) grzałkę wymienić na taką nie zakamienioną...

Zbieraj drobne do jakiej skarbonki na nowy baniaczek...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O spożywanie miękkiej wody.

Przyspieszone widokiem odkamienionego 10-letniego zasobnika...

:lol:

Dostarczasz ciągle swierzej, zakamienionej i natlenionej.

Baniak czasem jest zimny czasem ciepły a ta politura tak zachwalana ma inną rozszerzalność temperaturową jak stal (płaszcz).

W efekcie: tlen zżera ścianki przez pęknięcia polewy. Szczelinki zamyka kamień kotłowy wytrącający się, jak woda przekroczy około 53stC.

Całość robi się ruda...

Ten kamień źle przewodzi ciepło = termoizoluje baniak od środka = DOBRZE mu robi!

Ale...

Odkłada się i na grzałce i jej ŹLE ROBI!

Czasem, jak jest tyle kamienia na niej, ze zgroza ogarnia to ona się przepala...

(Przekroczenie hiperboli mocy dla elementu)

Dlatego...

Jak chodzi - nie psuć!

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...