Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy warto się za to brać


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 63
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zapytaj żony, czy chce wnosić zakupy przez drzwi wejściowe a następnie przez salon (z projektu wychodzi, że nie ma osobnego wejścia do kuchni)? A z garażu? Wychodzicie z garażu do wiatrołapu, potem pół korytarza, zakręt w lewo, z tobołami przez salon i dopiero do kuchni. Nie ma nic lepszego dla gości niż widok pana/pani domu z siatami taszczonymi przez pół chałupy. Co więcej, jak sobie wyobrażacie np szybkie wejście do kuchni po coś np gdy zapomnicie butelki z wodą czy jedzenia dla dziecka? Do połowy domu, potem zakręt i jeszcze jeden zakręt? Kuchnia to jednak najbardziej uczęszczane miejsce w każdym domu. A schody na przeciw wejścia i w dodatku na drugim końcu domu? Osoby siedzące w salonie będą miały pełny wgląd w to, kto wchodzi i wychodzi po schodach. Wyobraź sobie, że chcecie ze znajomymi mieć trochę spokoju i prywatności a tu ciągle dzieciaki latają góra dół, góra dół, albo dzieci (lub później nastolatkowie) niekoniecznie będą chcieli pokazywać się Waszym znajomym a będą musieli, bo nie będzie innego wyjścia jak tylko przez pół domu. Moim zdaniem projekt całkowicie niepraktyczny w użytkowaniu.

 

Co więcej, po co Wam dom 170m2 po podłogach skoro wystarczyłoby Wam mieszkanie 60m2?

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do klaudiusz_x

Po 1 wejście do kuchni przez część salonu wcale nam nie przeszkadza, Widziałem Ewę na żywo - wchodzisz do domu, idziesz przez kawałek holu, mijasz kominek i jestes w kuchni, nie jest to jakoś bardzo uciążliwe.

Po 2 od kiedy przy gościach nosi się toboły?

Po 3 nie widziałem projektu, w którym kuchnia byłaby w centrum domu, żeby zewsząd było do niej blisko - moim zdaniem powinna być właśnie na uboczu.

Po 4 nie przeszkadza nam widok kogokolwiek chodzącego po schodach i myślę, że nasze dzieci też nie będą miały z tym problemu.

Po 5 nie porównuj mieszkania o pow. 60 m2 z domem jak piszesz po podłogach o pow. 170 m2. Wiadomo, że mało które mieszkanie (a już napewno nie takie o pow. 60 m2) posiada w ogóle salon, o garażu, kotłowni i spiżarni nie wspominając. Może i 60 metrowe mieszkanie by starczyło, ale jak się buduje dom, to już trochę tej powierzchni by się przydało, a myślę, że Ewa nie jst jakaś mega wypasiona i wielka.

Po 6 znasz jakiś bardziej praktyczny projekt, niedrogi w budowie, z dwuspadowym dachem i garażem w bryle? Naprawdę chętnie go zobaczę. Pozdrawiam.

Edytowane przez misiek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klaudiuszu - projekt jest "kolorowy i słodki", to ludzie go biorą. a ze samochód ma w nim więcej wygody niz ludzie, to juz inna sprawa. zmienia kolor dachu na tańszy, obetną śliczny balkonik, podniosa ścianę kolankową i powstanie dom nie dość że juz nie taki śliczny, to do tego jeszcze niewygodny. wg mnie nieporozumieniem są projekty bez dodatkowego pokoju na parterze. a mówię tak, bo tak mieszkałam przez 13 lat, i przez ten mankament się wyprowadziłam.

ale bez urazy, miśku, pomieszkasz, zobaczysz. niepokoi mnie to, że planujesz taki dom mając małe dzieci. będziesz miał je cały dzień w salonie, bo zostawić same na górze niebezpiecznie, a ty z żona będziecie cały dzień na dole, bo tam kuchnia i salon.

 

w tym projekcie np. masz garaż, który możesz skończyć w przyszłości, jeśli zabraknie ci pieniędzy. i pokoje są normalnej wielkości bez skosów, i wygodne wejscie do kuchni przez pom. gospodarcze (zostawiasz tam po drodze zakupy), i strefa nocna oddzielona od dziennej bez marnowania miejsca i pieniędzy na schody. sporo jest podobnych projektów.

i wyobraź sobie to wrażenie wielkiej przestrzeni po wejściu do takiego domu, w odróżnieniu od klustrofobicznego wąskiego ciemnego holu w "Ewie"

 

http://projekty.muratordom.pl/projekt_zielony-ogrod-wariant-ii,2367,0,0.htm?c=53&=Prze%C5%9Blij+zapytanie&sd_0=&sd_1=&knd_1=&pz_1=&pz_0=&pc_0=&pc_1=&k_1=&k_0=&gd_0=&gd_1=&web_0=&web_1=&knd_0=&v=1&wsk_1=&wsk_0=&p_0=100&p_1=120&a=&c=53&g=1&wk_1=&wk_0=&o=&q=&wef_0=&wef_1=&t=1&wo_1=&wo_0=

Edytowane przez Zielony ogród
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to był przykład tylko, że warto spojrzeć na projekty, które zazwyczaj na wstępie skreślamy. ostateczny wygląd z zewnatrz domu i tak zależy od nas - elewacja, pnącza, drzewa, architektura ogrodowa. ważne - przemysleć układ względem stron świata (słońce)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiek80-dobrze przemyśl sprawę garażu-tak jak Ci radzę koledzy i koleżanki z FM,bo garaż to koszt ok. 15-20 tyś.Ja kiedyś też chciałam budować dom z garażem(choć mi podobają się garaże tak jakby dostawiona z dachem jednosp.)i też szukałam takich projektów,ale w porę się opamiętałam :lol2: i dzięki temu starczyło mi "ećków" na naszą "willę". Wybrałam projekt http://www.lk-projekt.pl/files/objects/1122/91/506.pdf i jestem bardzo zadowolona z tego wyboru.Jeśli chodzi o garaż to mam zwykły blaszak 4x5 w którym trzymamy rowery,kosiarkę i całą graciarnię a teraz jeszcze będzie montowana wiata na dwa samochody,przykryta blachą podobną do dachówki i osłonięta z 2 stron a w środku wyłożona kostką .Koszt garażu ,tej wiaty wraz z kostką nie przekroczy 10tyś. czyli mniej niż garaż 1 stanowiskowy . Jeśli chodzi o projekt Ewa to zauważyłam ,że ma bardzo niską ściankę kolankową bo tylko 51cm. i nie postawisz tam nawet łóżka.

Tak na marginesie i nie sugeruj się tym,ale mając taką gotówkę(ja też taką miałam) nie budowałabym domu z garażem,szukałabym projektu o małej pow.zabudowy i jak najmniejszej pow. dachu.Musisz też dobrze liczyć każdą złotówkę .:D

Pozdrawiam i życzę powodzenia w wyborze projektu a pózniej w budowie domku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, dlaczego odradzacie miśkowi budowę garażu w bryle domu. Co niby ma mieć w miejscu garażu? Kolejny pokój? I co, za darmo go wybuduje?

 

nic, po prostu dom będzie ogólnie mniejszy (czytaj tańszy o kilkadziesiat tysięcy) i nie będzie musiał mieć wszystkich pokojów na górze pod skosami jak w gołębniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ulciam - ładny domek tyle, że ten salon trochę mały (19,3m2). Nas do budowy domku skłonił m.in. fakt, że w końcu będziemy mogli miec salon z prawdziwego zdarzenia (w Ewie akurat ma on pow. 30m2 więc nie jest chyba ani mały ani duży). Teraz w bloku nasz pokój gościnny ma pow. niecałych 14m2 (4,9x2,8m) i kiedy przyjdzie rodzina czy znajomi, to jest straszny problem z miejscem i poruszaniem się. W domku, który pokazałaś możnaby zrezygnować z pokoju na dole (choć niektórym nie mieści się w głowie, żeby nie mieć na dole takiego pokoju) i salon byłby już całkiem spory, ale wtedy kominek wychodzi na samym jego środku. Poza tym kotłownia o pow. 4,1 m2 nie nadaje się na piec na paliwo stałe, a zastaowanie innego rodzaju paliwa jest u nas niemożliwe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądajcie dużo projektów. i nie kupujcie zbyt szybko.

Jak zazczynałem też myśleliśmy nad Ewą z Horyzontu.

Później zauroczyło nas Słoneczko

http://http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/sloneczko/lustro/289

Mieliśmy juz obmyślone wszystkie zmiany, wyceny od wykonawców, nawet model kartonowy sobie skleiłem:)

Ale oglądaliśmy dalej i rzutem na taśmę przed samym zakupem projektu wybraliśmy inny (mniejszy i tańszy).

Więc przeglądajcie jak najwięcej projektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że kosztorysom na stronach biur projektów nie można do końca ufać, ale na stronie Horyzontu podają koszty budowy poszczególnych domów i tak:

Ewa: SSZ 160 tys., stan z wykończeniem 237 tys.

Słoneczko bez garażu: SSZ 167 tys., stan z wykończeniem 247 tys.

Słoneczko z pojedynczym garażem: 194 SSZ, stan z wykończeniem 291 tys. zł

Ceny oczywiście netto.

Czyli Ewa z garażem wychodzi taniej niż Słoneczko bez garażu.

Naprawdę przejżałem już masę projektów i Ewa (ewentualnie nieco mniejsza Iskierka) wydają się najbardziej trafione jeśli chodzi o nasz gust i nasze potrzeby.

Naszym założeniem podczas wyboru projektu było: w miarę wygodny salon około 30 m2, duża kuchnia+spiżarnia, duża kotłownia na eko-groszek, garaż, wygodne schody (nie żadne zawijane), spora łazienka na górze, 4 pokoje na górze: sypialnia, 2 pokoje dla dzieci i jeden dla gości (Ewę da się tak przerobić, żeby z garderoby zrobić całkiem fajny pokoik, a z jednego z pokoi wygodpodarować miejsce na mała garderobę - widziałem na własne oczy i naprawdę ma to sens).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiek,wybraleś dom który ci się podoba,pasuje na twoją działkę i na który masz środki,za 280 tys. mozna naprawde sporo zrobić,mój dom o podobnej bryle tylko trochę większy kosztował 350tys. (bez mebli)

parterówka o podobnej pow. z garażem w bryle kosztowałaby cię sporo wiecej,każdy budowlaniec ci to powie,poza tym dom parterowy ma większą kubaturę,trudniej go ogrzać,a dzieci szybko rosną i wolą mieć pokoje na poddaszu,mam dwoje nastolatkow w domu,wszyscy ich znajomi przebywają na gorze,nikt mi się nie kręci na parterze,schody mam umiejscowione w holu ,są wygodne,ze spocznikiem

nie rozumiem dlaczego niektórzy uparcie próbują zniechęcić cię do Ewy,przeciez byłeś w tym domu,obejrzałeś wszystko na własne oczy,i wtedy dopiero podjąłeś ostateczną decyzję,większość osób budujacych nie miała takiej możliwości,pozdr......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć namira.

Parterówki w zasadzie od samego początku nie braliśmy pod uwagę z kilku względów.

Od zawsze mieszkamy w blokach i jak już stawiać dom, to dom ze schodami.

Podoba nam się to, że parter i poddasze dzielą dom (przynajmniej dla nas dorosłych) na część dzienną i nocną.

Też myślę, że parterówka jest jednak droższa, zwłaszcza dach.

Poza tym nasza działka ma 26 m szerokości i 38 m długości, a więc nie jest jakaś porażająco wielka i napewno stawiając na niej domek z poddaszem zostanie więcej miejsca, a parterówka mocno by ją zapchała (w zasadzie na całą szerokość).

Również wychodzę z założenia, że i owszem kiedy dzieciaki są małe, to fajnie jest je mieć ciągle na oku, ale coż dzieci szybko rosną i napewno taki 6-7 latek, nie mówiąc już o nastolatku woli siedzieć sobie u góry.

Tak widzialeliśmy Ewę live i oczywiście możnaby się do czegoś przyczepić (że do kuchni trzeba wchodzić przez salon ,że wc na dole malutkie, że garaż wąski itd), ale ogólnie bardzo nam się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiek,

podejdź z dystansem do tych wypowiedzi, które z punktu odrzucają domy z poddaszem. Pisze się jakiś bzdury o gołębnikach, rodzinach, które następny dom to już tylko parterówka....to subiektywne odczucia podawane w formie jedynie słusznej wiedzy. To może być mylące. W moim przypadku bardzo świadomie wybrałem dom z poddaszem, w tej chwili już mieszkając widzę, że po prostu taki układ lepiej w naszym przypadku funkcjonuje. Strefowanie takiego domu jest w naszym subiektywnym odczuciu łatwiejsze. Mając trzech baardzo ciekawych świata i lubiących rozrabiać synów nie obserwuję jakichś problemów związanych z tym, ze mieszkamy w domu z poddaszem. Wręcz przeciwnie nasze odczucie jest takie, że takie rozwiązanie jest optymalne z wielu względów. Nasze sypialnie trudno także nazwać gołębnikami, są słoneczne, jasne i bardzo wygodne. Pamiętaj także, że dom z poddaszem z zasady będzie bardziej wydajny energetycznie. Tak więc wybór parterówka czy dom z poddaszem jest tylko z pozoru oczywisty. Podtrzymuję też radę odnośnie nie budowania garażu, zostaw sobie miejsce na działce na wiatę, którą wykonasz później z stosunkowo małą kasę. Wygoda garażu to miła rzecz ale Twój budżet jest dość napięty i głupio byłoby zostać z garażem ale bez wykończonej kuchni czy łazienki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...