Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Reku ZENDER ComfoAir 450 Luxe VV


Recommended Posts

Sprawność do 60%.

Można lepiej, Pro-Vent ma tańsze rekuperatory, które przy tej wydajności mają wyższą sprawność.

Dajmy na to Mistral 400 EC, od 65 do 74% odzysku ciepła w zależności od wydajności.

 

Koszty filtrów

Komplet filtrów F7 w Mistralach masz za 27 zł netto, a w comfoair 110 zł. Filtry zaleca się wymieniać dwa razy w roku. Porównanie kosztu masz 54 do 220 zł.

 

Zużycie energii - porównywalne

Zehnder wypada trochę lepiej. Nie znalazłem jakie jest zużycie prądu dla wersji 450, ale dla 550-tki wentylatory biorą 13 – 350W.

Mistral 400 EC zużywa 40-300 W.

Obydwie centrale mają energooszczędna wentylatory na prąd stały o płynnej regulacji wydajności. To idealne rozwiązanie w trybach pracy automatycznej.

 

Głośność

Mistral 400 EC - centrala 30 - 49 dBA, nawiew 32 - 59 dBA, wywiew 30 - 57 dBA

ComfoAir 550 bo nie znalazłem danych dla 450: głośność urządzenia 28 - 79dB(A).

Zehnder nie podaje jaki jest hałas na nawiewie i wywiewie, a to jedne z najważniejszych danych. Wiadomo, lepiej jak jest ciszej.

 

Średnica kanałów - im większe tym lepiej, bo dają mniejszy hałas przy większej wydajności

ComfoAir 450 - 160 mm

Mistral 400 EC - 200 mm

 

Sterowanie

Wersja Luxe, czyli maksymalnie wyposażona ze sterownikiem dotykowym.

Pro-Vent Mistral ma alternatywę dotykową w postaci manipulatora RC6.

 

W związku z tym, że mamy tu wentylatory stałoprądowe o płynnej regulacji RC6 ma możliwość zapamiętania 7 wydajności, Luxe tylko 4.

 

Taki bajer, RC6 możesz sobie zmieniać kolor ekranu, są dostępne 3 kolory - niebieski, bursztynowy i zielony.

 

Poza tym obydwa mają takie funkcje jak:

- panel dotykowy

- system antyzamrożeniowy

- sterowanie bypassem

- obsługa sterowania nagrzewnic

- płynna regulacja wydajności

- integracja z domem inteligentnym

- programowanie tygodniowe

- automatyczna praca na podstawie stężenia CO2 i wilgotności

- kontrola zabrudzenia filtrów

- opcja wietrzenia

- współpraca z kominkiem

itd.

 

Cena zakupu

Tutaj wygrywa Pro-Vent. Mają tańsze produkty przy danym wyposażeniu i wydajnościach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o cenę w provencie, złóż zapytanie ofertowe: http://www.pro-vent.pl/zapytanie,0.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
Witam - Firma robiąca rekuperacje zasugerowala mi Rekuperator ZENDER ComfoAir 450 Luxe VV. cena nie ukrywam jest dosc wysoka, bo ok 10PLN netto. Czy znawcy forumowi moga sie wypowiedziec na temat tego sprzetu badz tez alternatywnego ktory by polecili?

dziekuje i pozdrawiam

Zehnder jest całkiem dobrym urządzeniem choć ostatnie modele miały kłopoty techniczne (odpływ wody - zalanie wentylatorów, kruszący się styropian z izolacji, hałas wywołany źle wyważonymi wentylatorami) ale to tylko w poszczególnych jednostkach z którymi się spotkałem. W tej półce cenowej możesz zainteresować się marką Comair, wg. mnie lepsze urządzenie od Zehndera w tej samej lub nawet lepszej cenie.

Mistrala odradzam. Mimo że kolega wyżej zrobił taki piękny wywód porównawczy, gdzie mistral króluje nad zehnderem. W wielu przypadkach ta centrala to kłopot dla uzytkownika.

Zainteresuj się również marką Thesslagreen. Dobra konstrukcja i podejście do klienta od strony producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Rozważam ZENDER-a, ale moją uwagę zwrócił również recu Vaillant-a RecovAir360 - parametry praktycznie identyczne, konstrukcja bardzo zbliżona, ładna stylistyka i do tego chodzi na jednym sterowniku z piecem gazowym o ile to też Vaillant.

Tylko bardzo mało informacji od użytkowników, a przedstawiciele producenta też za bardzo nie zorientowani w temacie.

 

Może ktoś z forum ma jakieś doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

wyselekcjonowałem kilka urządzeń i proszę o poradę, które byłoby optymalne do mojego domu 220 m2, kubatura około 500 m3, 2 osoby plus pies i kot.. Centralka bez GWC, zamontowana w ogrzewanej kotłowni:

Onyx Sky 400

Bartosz Vena Compact 4

JanGaz 500 E5

Brink Excellent 400

Air Pack 400V

jakie są Wasze doświadczenia i typy. Ceny tych centralek są podobne (Bartosz ma promocję). Zehndera odrzuciłem ze względu na cenę. Interesuje mnie rzeczywista jakość tych produktów, a nie marketingowy bełkot.

Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

Mam takie samo pytanie, który z nich? Parametry domu 135m2 użytkowej + kotłownia 8m2

Onyx dream 400

Bartosz Vena Compact 4

JanGaz 500 E5

Brink Excellent 400

Air Pack 400

jakie są Wasze doświadczenia i typy. Ceny tych centralek są podobne (Bartosz ma promocję). Zehndera odrzuciłem ze względu na cenę. Interesuje mnie rzeczywista jakość tych produktów, a nie marketingowy bełkot.

Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartosz jest poskładany z solidnych komponentów.

Ale jego wykonanie do mnie nie przemawia.

Odklejające się uszczelki, wewnątrz uszczelniony silikonem rozsmarowanym palcem.

Nie robi to dobrego wrażenia.

Ale wszystkie, które przeszły przez moje ręce działają bezproblemowo.

 

Onyx i Airpack to zbliżone urządzenia - powinny być najdroższe.

Płaci się za ich rozbudowane możliwości konfiguracji.

To dobre urządzenia, produkowane przez duże polskie firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartosz ma wymiennik Klingenburga.

Thessla i Frapol korzystają z Recair.

 

Powierzchnia to żaden wyznacznik, bo w grę wchodzi jeszcze materiał.

Dodatkowo, wymienniki aluminiowe o dużych przekrojach przepływu nie blokują się tak w wyniku oszronienia.

System rozmrażania centrali, może być w tedy znacznie prostszy, bez dodatkowej nagrzewnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartosz ma wymiennik Klingenburga.

Thessla i Frapol korzystają z Recair.

 

Powierzchnia to żaden wyznacznik, bo w grę wchodzi jeszcze materiał.

Dodatkowo, wymienniki aluminiowe o dużych przekrojach przepływu nie blokują się tak w wyniku oszronienia.

System rozmrażania centrali, może być w tedy znacznie prostszy, bez dodatkowej nagrzewnicy.

 

Dzięki za rzeczową odpowiedź. Zastanawiam się nad grzałką w thessli, czy w zimę za często nie będzie działać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...