Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odbiór wykonanej WM


Recommended Posts

1. Karty gwarancyjne zamontowanych urządzeń.

2. Protokół wydajności instalacji (zrobiony uczciwie).

3. Protokół uruchomienia instalacji wraz z urządzeniami.

4. Atesty, aprobaty, certyfikaty, deklaracje zgodności (zwykle na domkach tego punktu się nie stosuje, chyba że Inwestor ma wyraźne życzenie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przy odbiorze instalacji powinny zostać zrobione pomiary

Klient powinien być obecny przy pomiarach i mieć możliwość weryfikacji odczytów z anemometru

w ostateczności Klient może zrobić zdjęcie odczytów z anemometru [ dla sprawdzenia jednostek itd.]

w każdym pomieszczeniu.

 

Pomiary powinny być elementem protokołu odbioru.

 

To, że na minimum nic nie czujesz to jeszcze nie znaczy, że źle działa - potrzebny jest anemometr - nawet taki prosty aby stwierdzić jaki jest przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aprobaty i inne duperele nie, ale gwarancja zrobienie pomiaru jest obowiązkowe, protokół pomiarowy daję na życzenie gdy jest potrzebny

Witam,

Właśnie wczoraj miałem mocno spóźniony odbiór wentylacji wraz z pomiarami. Wykonawca zrobił pomiary każdego z anemostatów + regulował je. Pomiary wykonał urządzeniem Kimo VT100 takie jak w linku http://centrumpomiarow.pl/anemometry/vt100/ + tuba 300x300mm. Pomiary przedstawił w m/s i przemnażał każdy wynik dla wywiewów x 165, a dla nawiewów x 150. Dziwna sytuacja bo sumując wyniki wyszło mi, że moja centrala Samsunga RHF 350 na 2 biegu z 3 przewala około 700m3 powietrza na godzinę,

 

Taką możliwość tłumaczył, że instalacja zrobiona na spiro o dużych fi i małej ilości kolan ma małe opory stad taki wynik

 

Czy ktoś może wytłumaczyć skąd takie wyniki, a może po prostu mnie naciąga .

 

Pozdrawiam

Homer

Edytowane przez homer76
poprawa danych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Właśnie wczoraj miałem mocno spóźniony odbiór wentylacji wraz z pomiarami. Wykonawca zrobił pomiary każdego z anemostatów + regulował je. Pomiary wykonał urządzeniem Kimo VT100 takie jak w linku http://centrumpomiarow.pl/anemometry/vt100/ + tuba 300x300mm. Pomiary przedstawił w m/s i przemnażał każdy wynik dla wywiewów x 165, a dla nawiewów x 150. Dziwna sytuacja bo sumując wyniki wyszło mi, że moja centrala Samsunga RHF 350 na 2 biegu z 3 przewala około 700m3 powietrza na godzinę,

 

Taką możliwość tłumaczył, że instalacja zrobiona na spiro o dużych fi i małej ilości kolan ma małe opory stad taki wynik

 

Czy ktoś może wytłumaczyć skąd takie wyniki, a może po prostu mnie naciąga .

 

Pozdrawiam

Homer

 

A dlaczego X 150 czy 165? aby obliczyć m3/h należy prędkość pomnożyć przez powierzchnię i aby otrzymać m3 następnie przez 3600 bo tyle sekund jest w godzinie. Min. mam również taki anemometr z tubką, to urządzenie ma opcję liczenia od razu m3, nie trzeba nic przeliczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia kanału cm2 x prędkość m/s x 3600 = m3/h

 

Przepraszam, że może o trywialne tematy pytam, ale weźmy przykład z pomiaru

 

kanał okrągły fi 5cm pomiar wyszedł 0,6m/s

 

Pow kanału okragłego o średnicy 10cm,

 

pi x r 2 = (3,14x 25cm2) = 78,5 cm2

 

Zmierzona prędkość 0,6 m/s x 78,5 cm2 = 47, 1

 

47,1 x 3600 = 169560

 

Coś mi nie gra. ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar był robiony sondą przy anemostacie czy na wyjściu/wejsciu tuby pomiarowej?

 

Jeżeli do pomiarów użyto tuby [ a tak powinno być w wypadku pomiaru przepływu przez anemostaty]

to dla obliczenia przepływu w m3/h należy znać przekrój WEJŚCIA/WYJŚCIA tuby pomiarowej [przy którym był zrobiony pomiar w m/s]

a wielkość anemostatu akurat nie ma znaczenia.

 

Często anemometry mają funkcję automatycznego przeliczania pomiaru z m/s na m3/h

ale trzeba do anemostatu wprowadzić przekrój np. sondy wiatraczkowej.

 

W moim anemometrze to proste:

sonda wiatraczkowa zamocowana na końcu tuby pomiarowej ma 7 cm średnicy

czyli powierzchnia wynosi: Pi*r2 = 3.1415x0,001225 m2 = 0,003848411m2

do anemometru wprowadzam wartość 0,004 m2 [co minimalnie zaniża wynik -jest na korzyść Klienta]

 

Jeżeli mój anemostat pokazuje 1 m/s

to przepływ wynosi: 0,004m2*1m*60*60=14,4 m3/h

 

Jeżeli tuba miała "(kwadrat boki 300)" to raczej nie na wyjściu [ czyli w miejscu gdzie sonda podała prędkość w m/s i dlatego wynik nie jest prawdziwy

Tuba ma najczęściej kształt zwężający się [kształt dzwonu]

warto poczytać: http://www.test-therm.com.pl/pdf/manuals/manual_prohood.pdf

Edytowane przez michal_l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że może o trywialne tematy pytam, ale weźmy przykład z pomiaru

 

kanał okrągły fi 5cm pomiar wyszedł 0,6m/s

 

Pow kanału okragłego o średnicy 10cm,

 

pi x r 2 = (3,14x 25cm2) = 78,5 cm2

 

Zmierzona prędkość 0,6 m/s x 78,5 cm2 = 47, 1

 

47,1 x 3600 = 169560

 

Coś mi nie gra. ;(

 

wracaj do szkoły, albo w tych wyliczeniach powierzchnię przyjmij w m2 nie cm2, osobna sparawa że pow. tuby nie kanału powinna być wzieta

 

nie zmienia to faktu, że wracać do szkoły trzeba :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak dokładnie m2 nie cm2 sorki, mój błąd nie homera76, wg moich obliczeń zakładając parametry powyżej kanał ma wydatek 16,956m3/h jak się mylę proszę mnie poprawić, wg mnie powierzchnia kanału jest ważna a nie powierzchnia/wymiar tuby, te tuby są już skalibrowane i robią pomiar niezależnie od przekroju kanału
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo wszystkim za cenne uwagi i pomoc w przybliżeniu tematu.

 

Właśnie piszę reklamacje na pomiary do wykonawcy - skoro Kimo VT100 w połaczeniu z "tubą" K35 ma możliwość pokazywania pomiarów w m3 to już samo to jest dziwne, że mi dostarczył w m/s. Poproszę go o ponowne pomiary i raport w m3.

 

Przy okazji czytania instrukcji do urządzeń wiem już jak je ustawić na m3 - gdyby okazało się, że wyknawca tego nie wie.

 

Przy okazji tego zestawu używał wykonawca do pomiarów.

http://www.merserwis.pl/merserwis2013/pl/ms-promocje/kimo-promocja-vt100-s-termoanemometr-z-sonda-stozek-k35-opis.html

 

Jeszcze raz dziękuję i życzę spokojnej niedzieli.

 

Homer.

Edytowane przez homer76
update danych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...