Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie powietrzem


MTBAJ

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 402
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

My właśnie jesteśmy na etapie kładzenia kanałów.

Piec będzie prawdopodobnie olejowy i dodatkowo kominek.

W przyszłości ma to działać w ten sposób, że jak napalimy w kominku to piec odłączy się od nagrzanej strefy lub (zależnie od tego czy kominek będzie grzał tylko salon czy cały dom) będzie się rzadziej załączał. Czyli kominek ma pomóc w obniżeniu kosztów ogrzewania.

Gdybyście się zdecydowali na takie ogrzewanie to warto zrobić projekt jak najwcześniej. Sebastian właśnie męczy się w przebijaniem ścian fundamentowych. Co prawda kanały można pociągnąć nawet w gotowym domu ale jak są pod podłogą to ich nie widać.

A co do doświadczeń. Mieszkałam jakiś czas w domu ogrzewanym powietrzem - żadnych zastrzeżeń a w odróżnieniu od domów grzanych tradycyjnie nie miałam poczucia chłodu mimo wysokiej temperatury. Nie mam doświadczeń osobistych z kominkiem. Ale znam kilka osób które mają i są bardzo zadowolone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto zwrócić uwagę na to że ogrzewanie powietrzne raczej nie jest ogrzewaniem "akumulacyjnym" (wykorzystujemy szybkie nagrzewanie pomieszczeń, pojemność cieplna ścian i przegród).

Druga sprawa to pył i kurz który jest unoszony przez powietrze. ale z drugiej strony b. łatwo i szybko sterować temperaturą i wilgotnością powietrza w pomieszczeniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem określenie "ogrzewanie powietrzem" jest zbyt ogólne.

Ktoś tam wstawia sobie wkład kominkowy, bierze kawał rury (średnica jaka akurat miał), kratkę podobnie, nie wstawi żadnego filtru i mu się kurz unosi. Przy takim ogrzewaniu warto trochę policzyć a potem budować instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator - dosyć droga sprawa.

Lepiej wykopać dół (2x2x2), wsypać do niego kamieni (10 cm średnicy), wprowadzić rurę z zewnątrz oraz rurę do domu. Przykryć dół geowłókniną i zasypać. Gotowa czerpnia powietrza.

Latem tania klima. Zimą wstępnie ogrzane powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Od kilku lat użytkuje ogrzewanie powietrzne. Do wspólnego systemu rur podłączony jest kominek, elektryczna dmuchawa i klimatyzacja. Powietrze przechodzące przez rury jest filtrowane i dzięki temu ilość pyłów i kurzu w domu jest znacznie mniejsza niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego. Równocześnia ta ciągła cyrkulacja powoduje że wszystkie pomieszczenia są dobrze wentylowane, we wszystkich pomieszczeniach utrzymuje się stała jednakowa temperatura (system nawiewów może bardzo szybko reagować na zmiany warunków).

Ważne jest jednak by cała instalacja była wykonana prawidłowo. jest wiele istotnych elementów. Z tych najważniejszych to:

- uzycie odpowiednich przewodów! rury rozprowadzeniowe powinny być elastyczne (by nie przenosiły dźwięków). Najlepiej stosować specjale rury z dodatkową perforacją wyciszającą przenoszenie sie dźwięku.

chodzi tu nie tylko o chałas wytwarzany przez turbiny i użadzenia grzewcze, ale także o "odgłosy życia" w poszczególnych pokojach.

- Pamietajmy też ze każde pomieszczenie do którego powietrze wpływa musi mieć też dla tego powietrza odpływ!

- dobierzmy średnice przewodów do wielkości pomieszczeń. zadbajmy by układ dawał proporcjionalna ilość powietrza do wszystkich pokoi. Czesty bład to za duże tunele i wtedy wiekszość ciepłego poleci tą najwygodniejszą dla niego drogą.

... itd

 

A tak wogóle to najpiej zlecić to profesjonalistom. O tych jednak w tym temacie nadal trudno. Jest to jedak możliwe i koszt wcale nie jest bardzo wysoki (w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania wodą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

O zgrozo !

 

Przeczytałem wszystkie wypowiedzi na forum dotyczące ogrzewania powietrznego i włos na głowie mi sie zjeżył, co ci ludzie wypisują. Wydaje mi sie ze wszystkie te wyssane z palca opinie tworza ludzie ktorzy nigdy nie widzieli tak ogrzewanego domu. Ja przez 10 lat mieszkałem w stanach gdzie miałem zainstalowany taki system, od trzech lat mieszkam zanow w polsce w domu w ktorym mieszkam zainstalowalem taki system i pracuje on juz trzeci rok. Tak wiec pozwole sobie wyjasnic kilka kwestii:

 

KURZ - nie iest prawdą że ogrzewania powoduje kurzenie w domu, filtr zainstalowany w kanale powrotnym nie pozwala aby jakiekolwiek zanieczyszczenia przedstały się do kanałów, tak więc powietrze które wydostaje się z kratek jest czyste. Mój syn jest alergikiem, dlatego kupiłem specjalny firltr, dzięki czemu czuje się znacznie lepiej w domu niż na dworze.

 

HAŁAS - jeżeli instalacja hałasuje, to kopnijcie w dupę wykonawcę, bo poprostu spaprał robotę i już. W moim domu wszystkoc działa bezszelestnie.

 

KOSZTY - płacę połowę mniejsze rachunki niż mój sąsiad który ma dom o 20m2 większy ! Zresztą zauważcie że wszytskie duże obiekty są teraz tak ogrzewane, to jest najlepszy dowód że eksploatacja musi byc tania.

 

WILGOTNOŚĆ - czytałem wypociny kogoś na formu, że powietrze jest suche itd. itp.. co za bzdura, przy grzejnikach to masz suche powietrze, chyba że powiesisz sobie mokry ręczniczek ( he he ). Ja mam nawilżacz, ustawiam sobie wilgotność na 50% i śpię spokojnie. Ktoś pisał że owszem są nawilżacz ale to bardzo drogie urządzenie ... no jak wydatek 250 USD jest nie do przejścia to lepiej w ogóle nie brać się za budowę domu.

 

Dobra nie będę już przynudzał, radzę jednak wszystkim którzy myślą o zainstalowaniu takiego systemu aby nie wierzyli we wszytko co można przeczytać na formu, a już napewno nie wierzyć takim fachowcom - teoretykom, którzy lubia snuć teorię o rozkładach temperatur, wpływie wiatru ( ?! ) itp. tacy są zawsze najądrzejsi, jak widzę przeciętny polski "fachowiec" zna się lepiej na ogzrewaniu powietrznym niż miliony amerykanów, kanadyjczyków, skandynawów itp.. bo tam to rozwiązanie jest powszechne, a w polsce się nie przyjmie bo polacy są na to zbyt inteligentni.

 

pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas nie ma tradycji i rozwiązań światowych, bo każdy się boi, że technologia światowa zostanie spaprana przez naszego fachowca.

Może nie spotkałeś się ze złym wykonaniem takiego ogrzewania??

Może podasz jaka firma robiła Ci to w Polsce???

U nas każdy fachowiec umie robić wszystko!!!!!....i w dodatku najlepiej na świecie.

Ile już ekip miałam to każdy mówił, że on nie mógł zrobić lepiej, bo poprzednicy żle zrobili.

I jak tu powierzyć wykonanie precyzyjnej i niezbyt popularnej jeszcze u nas technologii?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

racja engi ! z tymi fachowcami to prawda, u nas każdy robi wszstko, od fundamentu aż po wszytkie instalacje. I niestety wszytko byle jak. Wiecie dlaczego w stanach wszytkie domy są dobrze wybudowane ? Bo nikt nie bierze się za robotę której nie potrafi zrobić ! Dzięki temu wszyscy mają pracę, dom jest dobrze zbudowany a inwestor wbrew pozorom płaci mniej bo nie musi poprawiać złej roboty i jego dom wygląda przez wiele lat jak nowy. Dlatego ja zawsze staram się dobierać odpowiednich ludzi do odpowiednich zadań. Co do ogrzewania powietrznego to nie jest z tym tak tragicznie, oczywiście 9 na 10 firm do których zwróciłem się z zapytaniem twierdzi że mimo że nie instalowali czegoś takiego, to bez trudu sobie z tym poradzą ( ?!) Takim nie zaufam ! ALe znalazłem kilka firm, które miały za sobą co najmniej kilkadziesiąt instalacji w domach jednorodzinnych oraz dysponowali oryginalnymi amerykańskimi urządzeniami ( jedni proponowali mi jakiś polski piec, który warczał jak traktor ). Nie wiem czy powinienem wymieniać tutaj nazwy, bo ktoś pomyśli że agituję, ale sądzę że to można od razu wyczuć jak rozmawia się z taką firmą, czy mają pojęcie na ten temat czy nie. Pozdrawiam i zachęcam do tego systemu, bo jest naprawdę komfortowy ( właśnie włączyłęm klimatyzację bo trochę gorąco ) i praktyczny. Robert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nigdy nie wierzyłam w te opowieści teoretyków, poprostu pojechałam zobaczyć dom z takim ogrzewaniem, spodobało mi się i już, mam to już drugi rok i jak na razie jestem bardzo zadowolona. Megi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...