Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie powietrzem


MTBAJ

Recommended Posts

Ale u nas w Polsce (NIESTETY) anonimość daje tyle siły, że wychodzi ona takimi bokami, że tylko się smutno robi.

 

W wielu dyskusjach Forumowych brak jest rzeczowości. W zamian ludzie się wyzywają, obrażają i ujmują czci. A potem się dziwimy, że w Sejmie dzieje siępodobnie.

 

Podobno jest taka teoria, że każdy naród ma taką władzę na jaką sobie zasłużył... Ale to już temat na inny wątek i pewnie na innycm zupełnie Forum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 402
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Anonimie wcale mi na tym nie zalezy czy mnie ktosc zoszczeka czy nie to jest indywidualne decyzjia jest ktos kto jest za i jest ktos przeciw ja sie zaliczam do tych drugich tylko juz tyle razy odpisywalem dlaczego ze na forum i priwa ze szkoda tej strony . jak ktos chce prosze isc do mojego watku w szukaj napisz Mam pytanie czy ktos ma ogrzewanie na pompe ciepla strona 1 i 10 sa odpowiedzi dlaczego ja nie lubie tego systemu ogrzewania.To nie znaczy ze ja mam racjie tylko jako 15 lat uzytkownik tego systemu nie widze go w moim przyszlym domu ,ktury buduje w kraju Pozdrawiam Ryszardj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko jedną uwagę jako automatyk.

Aby system - jakikolwiek - był optymalnie sterowany (straty z prze/niedoregulowań dążyły do 0) to musi mieć zbliżoną charakterystykę (czyt. bezwładność) do obiektu sterowanego, i z tego powodu w literaturze (tak zmieszanej z błotem przez niektórych) zalecają do kanadyjczyków (przepraszam, drewnianych konstukcji szkieletowych) to ogrzewanie. I tyle moich uwag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie wszyscy trochę na luz, świeta za pasem a tu same sprzeczki. Mam nadzieję że po nowym roku wszyscy odpoczną i ten wątek wróci do swojego pierwotnego tematu. Przecież jest tyle ciekawych spraw związanych z tym ogrzewaniem, o których można podyskutować a nie tylko wzajemne opluwanie. Życzę wszystkiego najlepszego wszystkim forumowiczom ( zarówno tym za ogrzewaniem pow. jak i tym przeciw ).

 

Ja osobiście obiecuję w styczniu podzielić się swoimi doświadczeniami z pierwszej zimy z ogrzewaniem powietrznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!!!!

 

Byłem bardzo napalony na to ogrzewanie (wersja z klimatyzacją, filtrami i rozdziałem na strefy. Nawet wybrałem firme , która miała mi wykonywać te instalacje. Potem poznałem argumenty "przeciw" Ryszarda z USA. (Kurz, hałas, częste włączanie pieca, uczucie przeciagu). Wysłalem tego maila do swojego szwagra. Jest architektem na Florydzie. Projektuje takie systemy (głównie z klimatyzacją). Napisał mi tak. Do dobry system ogrzewania i klimatyzacji. Jednak z zarzutami RyszardaJ zgadzam się w 70 %. Są to systemy najtańsze a amerykanie za często zmieniaja domy zeby inwestować w ogrzewanie wodne. Gdybym mieszkał w Polsce i miał szmal to bym załozył podłogówke z ogrzewaniem sciennym"

 

Powiem wam , że tez zgłupiałem. Strasznie mi się podoba grzewanie powietrzne (wszystko w jednym) ale jesli faktycznie sa inne komfortowe systemy........

 

Spotkałem ogrzewanie scienne WATH. To ciepłowody które grzeja przez odparowanie czynnika. Bezwładnośc bardza mała, pełna mozliwość sterowania temperaturą w kazdym z pomieszczeń indywidualnie. Mozna to spokojnie mieszać z ogrzewaniem podłogowym. I chyba skłonie sie do tego rozwiazania. A po porostu zrobię wentylację z 1-2 krotna wymiana powietrza z rekuperatorem i kanałowa pompa ciepła do klimatyzowania i ogrzewania w okresach przejsciowych.

 

Pozdrawiam

 

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Cały czas rozpatruję zastosowanie ogrzewania powietrzem.

Jeszcze go nie mam , ale od użytkowników chciałbym uzyskać

informację :

Jlość tłoczonego powietrza uzyskam regulacją pracy wentylatora

pieca - prawda ?

Mając ręcznie regulowane przepustnice w kanałach , czy uzyskam

różne temperatury np. 23 w łazience , 22 w salonie , 18 w

sypialniach. Czy na piecu muszę wtedy ustawić co najmniej 24.

Czy będzie to miało istotny wpływ na spalanie gazu .

Po przejściu pieca w tryb nocny (ustawienie temp.na piecu

ok. 19 ) temperatura spadnie w sypialniach do 15 .

Podzielę się z Wami swoimi uwagami o tym systemie.

Byłem w biurowcu , który ma takie ogrzewanie - nadmuch pod

oknami w miejscu kaloryferów . Obok stały biurka przy których

pracowali ludzie.

Twierdzili oni , że nie występują przeciągi , nie kurzy się ,

w całym budynku jest jednakowa temp. - jeyna krytyczna uwaga

to zbyt małe nawilżenie powietrz w zimie

PS Ja poczułem podmuch powietrza gdy umieściłem dłoń nad

( 20 cm ) wyrzutnią.

Myślę , że ruch powietrza może być odczuwalny gdy system

musi szybko podnieść temp. w domu.

Użytkownicy tego systemu utwierdźcie mnie w przekonaniu o

słuszności wyboru .

Pzdr. ZIBI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Zibi Jezeli masz tylko jeden termostat i np. masz tem . ustawiona na 23w salonie, to oczywiscie mozesz recznie zamykac kanaly zamykajac naplyw cieplego powietrza i w tym pomieszczeniu bedzie zimniej niz w innych pokojach My tak robimy w sypialni .W calym domu jest w nocy 21 st.a w sypialni iles tam mniej .Jezeli chodzi o powiew to oczywiscie ze jest odczuwalny ale mozesz zalozyc na wloty plastikowe oslony ktore kierunek powietrza kieruja w dol , jest to tez wiecej ekonomiczniejsze poniewaz powietrze nie ucieka od razu do gory Pozdrawiam ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszscy, którzy zastanawiają się nad ogrzewaniem powietrzem powinni koniecznie przez pewien czas pobyć w domu z tym systemem. Niestety mieszkając w USA nie mam wyboru, ale mój dom w Polsce będzie miał staroświeckie grzejniki.

System ten ma następujące wady:

1. Wieje – bo musi, jak nie wieje to nie grzeje

2. Huczy – bo pracują wentylatory, niestety głośniej jest w nocy, ponieważ temperatury przeważnie są wtedy niższe i piec musi się częściej włączać

3. Regulacja przy pomocy zasłaniania kratek jest prymitywna, w moim mieszkaniu są miejsca zimniejsze i cieplejsze i nie da się tego wyregulować

4. W kanałach osadzają się rożne nieciekawe rzeczy, wiem że są filtry, ale są też firmy które zajmują się czyszczeniem tych kanałow. Podobno po takim czyszczeniu przez kilka dni w okolicy czuć swąd i unosi się kurz.

Po kilkuletnim używaniu tego systemu, nie zainstalowałbym go sobie nawet gdyby dawali go za darmo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bedi, czyba trafiłes poprostu na spapraną robotę, ja mieszkałem w stanach przez 10 lat. Przez ten czas trzy razy zmieniałem dom i tylko w jednym działało to nie za dobrze ( trochę buczało ), ale ta instalacja miała chyba ze 30 lat i piec był byle jaki. W pozostałych domach działało bez zarzutu. W moim domu ( w polsce ) mam takie ogrzewanie instalowane jakieś 3 lata temu i żadne z tych niedogodności nie występują. Nie czuć żadnego przewiewu ani hałasu, regulacja jest ok, a z kanałów nic nie wychodzi ! Zresztą zauważyłem że w nocy piec wogóle nie pracuje bo jak ustawię 22 C w dzień i 17 C w nocy to się wyłącza o 22.00 i startuje dopiero o 6.00 jak wstaję, ale to chyba kwestia dobrego ocieplenia domu. Generalnie ogrzewanie powietrzne TAK, ale nowoczesne urządzenia i dobre wykonanie. Pozdrawiam Robert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chyba z tymi wadami ogrzewania powietrznego nie do końca jest

prawda. Nie mam takiego ogrzewania , ale myślę , że ma ono więcej

zalet niż wad. Przekonują mnie o tym wypowiedzi innych Forumowiczów w wątkach o ogrzewaniu podłogowym ,wentylacji mech.

rekuperatorze . Im jakoś nie przeszkadza podmuch powietrza z

kanałów nawienych i unoszeniu się kurzu ( prawdopodobnie kurz

trzyma się ciepłej podłogi ).Hałas powstający przy pracy

wentylatorów rekuperatora też jest do zniesienia.Mają również

system kanałów w których "coś" się może rozwjać , a co gorsza

muszą mieć - jeżeli chcą - drugi system kanałów do DGP.

W lato aby mieć pełen komfort wentylacji powinni czerpać

powietrze z GWP.Mimo to większość chce to sobie zainstalować

aby podnieść warunki panujące w domu i jednocześnie oszczędzić

na kosztach ogrzewania.Moim zdaniem takie zadania spełnia system

powietrzny , szczególnie w okresach przejściowych . Proszę o

uwagi jeżeli nie mam racji.

Pzdr. Zibi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Roberta:

 

Napisz proszę jaki masz dom (metraż, technologia) i jaką instalację. Jeśli możesz podaj nazwę firmy, rodzaj instalacji, moc itp.

Czy w nocy nie pracuje w ogóle czy też działa wentylacja bez grzania?

Czy regulujesz nawiew/temperaturę niezależnie w pomieszczeniach czy tylko centralnym termostatem?

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją opinię opieram na kilku miejscach w których udało mi sie przebywać. Jedno z nich to w miarę nowy dom (5 lat), w którym mieszkałem przez kilka zimowych dni. Może nie huczało tak bardzo jaku u mnie w mieszkaniu, ale to tylko dlatego że piec był w piwnicy. Było jednak slychać szum powietrza, były zimniejsze i cieplejsze miejsca.

Ogrzewania powietrzem nie można porównywać do rekuperatora, przekroje rur są o wiele mniejsze, bo ilość dostarczanego powietrza jest znacznie mniejsza.

Co do zanieczyszczeń w rurach, to słyszałem, że stosowanie tych samych kanałów do grzania zimą i chłodzenia latem sprzyja rozwojowi w nich bakterii. Jakby nie patrzeć rury w wodnym systemie CO nie maja żadnego wpływu na jakość powietrza.

W przypadku zaś rekuperatora w rurach występuje powietrze w miarę stałej temperaturze i wilgotoności.

Jak już pisałem ja nie chciałbym tego systemu za darmo, radzę więc wszystkim zainteresowanym aby przed wydaniem kasy spędzili jakiś czas w domu ogrzewnym tym systemem i wtedy podjeli decyzję. Opieranie się na opiniach ludzi z Forum może być bardzo zgubne w skutkach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jestem tu po raz pierwszy. Bardzo mnie ten system zainteresował. Zamierzam się zacząć budować w tym roku. Jak myślicie czy piec nadmuchowy ze strony http://www.vigas.pl nadaje się do ogrzewania powietrzem.

Jak by nie było to drewno jest dużo tańsze od oleju (wiem że jest obsługowe ale przy unormowanym sposobie życia jakoś sobie mozna z tym poradzic)

Może ktoś ma już taki zainstalowany i chciałby się podzielić plusami i minusami z użytkowania.

Pozdrawiam

Kolumb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...