Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie powietrzem


MTBAJ

Recommended Posts

Bedi czy ty przez chwile zastanowiles sie co piszesz?

Sprobuje wyprostowac pare bledow ktore napisales . W USA 98% domow nowo postawionych posiada ogrzewanie w systemie powietrzno -nadmuchowym.Wlacznie z domami z najwyzszej polki czyli od 1mln.$ w gore. zalety:Czyste powietrze dzieki systemowi filtrow zaleca sie je dla alergikow.Utrzymywanie stalej temperatury w pomieszczeniach przez caly rok wraz z automatyka

wilgotnosci.Chlodzenie latem co jest tu nieodzownne ze wzgledu na temperatury.Daje to pelny komfort normalnego zycia plus oszczednosci w zuzyciu gazu.

Z tego co wywnioskowalem z twej wypowiedzi prawdopodobnie mieszkales w wynajmowanym apartamencie lub mieszkaniu .Wlascicielowi nie chce sie lub nie oplaca wymieniac systemu. Pracuje zatem minimum 20 lat.Jesli Masz ochote moge pokazac Tobie tu w USA te systemy jak pracuja prawidlowo. Napisz mi na priva to podam ci moj telefon. Przez 15 lat widziale tu rozne rodzaje ogrzewania wlacznie z parowym sprawnym przez 80 lat.

Nie strasz forumowiczow ze cos tam slyszales lecz konkretnie wskazuj za i przeciw bo tez takie sa.Nie zachowuj sie jak za przeproszeniem dziennikarze z Radia ..nie wspomne jakiego.Milego dnia Tobie zycze.Rich:smile:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 402
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Rich,

 

Moje obserwacje i subiektywne opinie na temat ogrzewania powietrznego napisałem na forum nie dlatego aby kogoś straszyć ale aby pomóc tym którzy zastanawiają się na wyborem tego ogrzewania.

Po szczegółowym przeczytaniu Twojego postu nie znalazłem miejsca gdzie sprostowałeś moje błędy.

Argument chłodzenia raczej świadzczy przeciwko Tobie. Jak zapewne wiesz w wiekszości stanów latem konieczne jest chłodzenie pomieszczeń, ale też duża część stanów południowych potrzebuje ogrzewania tylko przez kilka (2-3) miesiecy w roku. Ogrzewanie jest wiec w wiekszości domów montowane przy okazji klimatyzacji. Zgodzisz się ze mną, że warunki klimatyczne Polski znacząco odbiegają od warunków np. na Florydzie czy w TN. Raczej dziwi mnie, że tego typu technologie są tak bez przemyślenia importowane do Polski.

Moje wynajmowane mieszkanie zostało wybudowane w 1998, ma więc jakieś 5 lat i jest w okolicy uznawane za jedno z lepszych, to taki kompleks 1000 apartamentów jakich pełno w USA. Nie przypomona więc 20 letniej rudery. Przez te kilka tak podbytu tutaj bywałem w wielu miejscach, i z tych wszystkich miejsc są moje obserwacje.

Tak już na marginesie, to gdy mieszkałem w Kanadzie, w 20 letnim mieszkaniu z ogrzewaniem wodnym, komfort życia w zimie był 100 razy lepszy.

Tym postem ten temat uważam za zakończony a tym którzy wybiorą ogrzewanie powietrzne życzę zadowolenia ze swojego wyboru.

 

Bedi

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym się zpierać z kolegą bedim, ale nadal uważam że miałeś doczynienia poprostu z byle jak wykonaną instalacją. To się zdarza nawet w ameryce. Ponadto zastanawia mnie Twoja uwaga na temat importowania tych systemów do Polski, przecież pół ameryki i kanada maja dużo surowszy klimat niż Polska, tak więc skoro tam to funkcjonuje to dlaczego w Polsce nie może ?

 

Myśle że podstawowym problem w Polsce to sposób myślenia, komfort w domu zapewnia się poprzez temperaturę, wilgotność, czystość powietrza i wentylację i do tego stworzone są te systemy, a to że piec działa głośniej niż wodny ma naprawdę znaczenie marginalne, bo i tak stoi w oddzielnym pomieszczeniu i w sypialni go nie słychać, ja natomiast słyszę swoją lodówkę, ale i tak nie zamierzam się jej pozbyć bo uważam że korzyści z jej posiadania są większe niż niedogodności. Pozdrawiam Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert absolutnie masz racje .Wiecej niz polowa stanow w USA ma klimat bardziej ostry od polskiego.Ten system ogrzewania tu sprawdza sie i praktycznie 98 % apartamentow i domow jest tak ogrzewanych pomimo wszystkich dostepnych technologii.Amerykanie sa praktyczni jesli cos sie nie oplaca to zostaje odrzucone.

Nawiazujac do wczesniejszej wypowiedzi .Skontaktowalem sie z przedstawicielem firmy Water Furnece,Inc. Praktycznie w Stanach

jest male zainteresowanie wymiennikami ciepla lub jak tu sie powiada systemem geotermalnym grzewczo chlodzacym w domach prywatnych.Wiecej stosuje sie w budynkach publicznych.Firma jest notowana na gieldzie i ma sie dobrze jak wynika z jej sprawozdan.Sa jakby trzy czesci WFI INDUSTRIES LTD jest corporacja zarejestrowana w Canadzie w stanie Ontario.WATER FURNECE,INC. zarejestrowana jest jako corporacja z siedziba w Indianapolis w Indianie. Oraz LOOPMASTER INTERNATIONAL ,INC. rowniez z siedziba w Indianie.Ta firma jestfirma instalatorska .W tym tygodniu bede widzial zamontowany system .postaram sie wiecej o nim napisac. Zpunktu widzenia technicznego jest bardzo ciekawy.Pozdrawiam Rich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zdrowo namieszaliście mi w głowie. Jestem przed wyborem systemu grzewczego i zaczynam się wahać. Moje wątpliwości budzi działanie takiego ogrzewania w chwili braku zasilania w energię elektryczną co zdarza się zimą np. przy zerwaniu linii energetycznych. Może przesadzam, ale skoro bezwładność cieplna jest mała to przy braku pracy silników do nadmuchu budynek może się wyziębić. Czy ten aspekt jest jakoś rozwiązany. Nie rozumiem też argumentu na korzyść ogrzewania powietrzem, że można ograniczyć ilość kominów w domu. Na zakończenie, przeczytanie skrajnych opinii jest bardzo cenne i pomaga wyrobić sobie własne zdanie, ale skakanie sobie do oczu jest poprostu niesmaczne. Nie mam jeszcze własnego stanowiska, ale pozdrawiam tych "za" i tych "przeciw".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee.. nie jest tak źle, przecież aby dom ci się wyziębił trzeba kilkanaście godzin a takie przerwy w prądzie się raczej nie zdarzają, no chyba że będzie jakaś katastrofa i zabraknie na kilka dni, ale wtedy to już żadne nowoczesna ogrzewanie nie pomoże i pozostaje napalić w komiku lub podłączyć sobie generatorek na ropę. Co do kominów to prawda ale w połowie, bo ogrzewanie dostarcza świeże powietrze, ale go nie usuwa, tak więc żeby nie budować kominów trzeba mieć wentylator wyciągowy ( lub reku ), by the way jest to calkiem niegłupie, bo będzie taniej niż budowa kominów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem praktycznie na 95% zdecydowany na ogrzewanie nadmuchowe. Myślałem o firmie instalatorskiej, ale z tego co widzę - parę osób (w celu minimalizacji kosztów) same montują ten system - układ kanałów, piec itd. Mam prośbę: jeżeli ktoś ma doświadczenie w kładzeniu kanałów i mógłby mi udzielić na priva parę rad to byłbym wdzięczny (np chyba dobrze zaplanować kanały przed wylaniem stropu?, itp.).

Pozdrawiam forumowiczów.

Rafał

[email protected]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są wśród forumowiczów użytkownicy takiego ogrzewania. Czy macie trochę odwagi by skrytykować swoje systemy, bo nie wierzę, że nie ma w nich słabego punktu. Myślę, że zdania krytyczne będą dużo cenniejsze dla mnie niż chwalenie, bo ono wygląda tu zachęcająco.

Co myślicie o stwierdzeniu: w Ameryce popularność systemu wynika z innej mentalności i podejścia do problemu "własny dom". Jak wnioskuję z obserwacji rotacja właścicieli domów jest większa niż w Polsce, więc wszelkie instalacje w domu trzeba zrobić jak najmniejszym kosztem skoro ma się go zamiar kiedyś zmienić. My często budujemy na całe życie i jeszcze dla następnych pokoleń. Z czego wynika, że u nas jest takie ogrzewanie mało popularne skoro jast takie dobre, a nawet doskonałe? Skąd taka szalona różnica w popularności systemu Ameryka-Europa. W Ameryce nie tylko ogrzewa się dom, ale też klimatyzuje i logiczne jest, że te same rury można wykorzystać do tego i do tego, ale dlaczego nie robi się tego tutaj. Zaznaczam, że Amerykę znam tylko z telewizji. Czy nie można tego odnieść np. do kangurów z Australii i zajęcy w Polsce. Oba zwierzątka fajnie podskakują, ale zajęcy jest u nas trochę więcej. Nie miejcie mi za złe porównania, ale zanim uzbroję swój dom muszę być pewien, że robię dobry wybór, a forum służy do wymiany opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do poprzedniego postu

Robert , Megi10 , Hubert ustosunkujcie się do tego !!!!!!

W innych wątkach poruszana jest sprawa unoszenia się kurzu -

jak to w końcu jest ? Na początku bloku Wymiana Doświadczeń

anonim napisał o zimnych ścianach i uczuciu chłodu .

Użytkownicy tego systemu odpowiedzcie na te wątpliwości.

Zibi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do powyższych uwag dodałbym jedną może prozaiczną ale czasami istotną, jak wygląda suszenie mokrych ubrań w takim domu. Przy instalacji z grzejnikami wstawiasz buty narciarskie pod grzejnik i są suche rano, a tu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownicy.

Następna sprawa, która mnie zastanawia: INSEKTY. Czy kanały montowane w podłodze nie sprzyjają robalom. Nie piszczie tylko, że nie macie ich w domu, albo że nie wchodzą do rur bo są kulturalne.

Jak rozwiązaliście problem czyszczenia przewodów z uwięzionych w nich robaczkach, czy jakichkolwiek zanieczyszczeniach, a może wydmuchiwane z większą siłą powietrze załatwia sprawę. Jak sobie radzicie w przypadku gdy wpadnie do kanału drobna rzecz np. wielkości guzika, małej zabawki dziecięcej, czy drobne produkty spożywcze np. pestka słonecznika, okruchy ciastka itd. O tego typu rzeczy jest łatwo gdy mamy małe dzieci lub takie dzieci nas odwiedzą. Również zwierzęta domowe mogą coś zawlec w pobliże kratki albo i my sami przy zamiataniu podłogi nasypiemy do środka trochę piasku.

Kolejne pytanie czy w pobliżu wylotów powietrza nie obserwujecie większego zabrudzenia ścian. Ja widziałem wyraźne smugi przy tradycyjnym grzejniku (konwektory czy jak im tam) gzie przepływ powietrza jest dużo mniejszy.

Dla wyjaśnienia - nie atakuję systemu, przeciwnie wysyłam zapytanie do oferentów. Mam przy sobie przeciwnika z którym "kłócę się" i wiem, że jeden z nas ustąpi tylko który?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm.... sporo pytań, ale dobra. Na początku małe wyjaśnienie, nie mam na celu przekonywać nikogo do tego ogrzewania, zabierając głos na tym forum chciałem poprostu zaprzeczyć pewnym nieprawdziwym opiniom ( strasznie mnie spieniły ), które można było tu przeczytać, a każdy z was powinien dobrze zapoznac się z tą technologia ( najlepiej zobaczyć ) i podjąć decyzję w oparciu o fakty a nie moje czy inne wypowiedzi.

 

Znane mi wady :

1. Cena, niestety w polsce jest on droższy niż rozwiązanie z grzejnikami

2. Gabaryty, napewno w porównaniu do rurek z wodą kanały z powietrzem są sporo większe a i piec zajmuje więcej miejsca

3. Wykonawcy, mało jest profesjonalistów

4. C.w.u. , potrzebny jest zasobnik na wodę

 

W odpowiedzi na pytania:

 

kurz i zabrudzenia, jak już pisałem, nic takiego nie ma miejsca, przy grzejnikach jest inaczej bo tam powietrze nie jest filtrowane

 

insekty, nigdy nie zauważyłem czegoś takiego a z tego co wiem to amerykanie nie czyszczą tych kanałów

 

suszenie ubrań ( ?!) , ja wrzucam je do suszarki

 

jak mi coś wpadnie do kratki, to wyjmuję kratkę i to wyciągam, chyba że to jakieś śmieci to wkładar rurę odkurzacza i ssss..

 

Co do samej popularności, to znając naród amerykański, przeważyła praktyczność, a dlaczego nie jest to tak popularne w europie ? Nie wiem, w stanach grzejniki były ale zostały wyparte już 30 lat temu. Pamiętajcie że budownictwo jednorodzinne w stanach i w europie to zupełnie co innego, tam chyba z 90% ludzi mieszka w domach i nikt nie buduje domu metodą gospodarczą, tak więc ten przemysł jest dużo bardziej rozwinięty. Ja mam w moim domu oprócz ogrzewania nadmuchowego mam sporo amerykańskich technologii ( rury do wody nibco, izolację ecofiber, odkurzacz centralny, czy choćby głupi rozdrabniacz pod zlewem ) starałem się poprostu wykorzystać to co mi się u nich podobało.

 

Pozdrawiam wszytkich

Robert

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-01-10 14:29, Anonymous wrote:

kurz i zabrudzenia, jak już pisałem, nic takiego nie ma miejsca, przy grzejnikach jest inaczej bo tam powietrze nie jest filtrowane

filtrowanie powietrza odbywa się w znacznej odległości od kratki wylotowej, po drodze (w kanale powietrznym) zanieczyszczenie powietrza ma jednak miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, to nie jest niuans. Dla mnie to jest sprytny chwyt sprzedających, filtrowane jest powietrze zewnętrzne (filtr znajduje się przy piecu) i ma to na celu uniknięcie zassania brudów z czerpni. A w kanałach kurz się rozwija, sprawa wychodzi na jaw po pewnym czasie użytkowania (tym szybciej im wilgotniejsze jest powietrze w kanałach).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę zauważyć, że filtrowane jest powietrze powrotne.

Do pomieszczeń dostaje się powietrze przefiltrowane pochodzące z obiegu i świeże zza okna - też przefiltrowane (bye bye komary :smile:

Owszem, w kanałach powrotnych na pewno coś się zalęgnie, ale znaczną część zanieczyszczeń wyłapie filtr i recyrkulowane powietrze będzie na pewno czystsze od powrotnego.

Wydaje mi się, że wyłapane zostaną zanieczyszczenia z pomieszczeń natomiast może do obiegu dostać się coś co się namnoży w samych kanałach. Wobec tego dużo zależy od filtru i tego czy powietrze recyrkuluje czy jest wyrzucane z domu (w takiej sytuacji przydał by sie rekuperator, ale to już inna historia).

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...