Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie powietrzem


MTBAJ

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 402
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

MCB ma rację, powietrze które jest nawiewane do pomieszczeń jest przefiltrowane bez względu czy zostało pobrane z czerpni zew, czy z domu.

 

I nie bójcie się, nic się nie zalęga, przynajmiej u mnie żaden "obcy" z kanału nie wyszedł. A po tym jak się dowiedziałem że 1/3 masy poduszki to bakterie i roztocza, takie sprawy wydają się błache. he he.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zdecydowanym zwolennikiem ogrzewania powietrznego i takie też zainstaluję u siebie. Na pewno opiszę jak się sprawdza.

Jakie wady? Widzę pewne zagrożenie związane z zastosowaniem centralnej czerpni powietrza. Do takiej instalacji można łatwo wpuścic gaz usypiający, odczekać kwadransik i brać sie z koleżkami do roboty. Pomyślę jak temu zaradzić. Jakieś pomysły?

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję tak. Kominek + piec olejowy (u mnie brak gazu z instajacji). Zasilanie OP z czerpni poprzez GWC. Czerpnia umieszczona będzie w ścianie za garażem który przytulony jest do domu tworząc kącik 4,5 x 5 m bez okien. W tym kącie planuję umiescić wiatę pod którą będzie składowane drewno do kominka. Zasysane powietrze przechodić będzie między ułożonymi szczspami drewna do czerpni porywając trochę zapachu drewna (mam nadzieję że nie będzie to zapach nieprzyjemny). Co do doświadczeń amerykańskich. Ja również spędziłem trochę czasu za Wielką Wodą na szrokościach NY(lataem gry jest gorąco to przy wilgotności 100% jak w pralni a zimy takiej jak tam w Polsce nie przeżyłem. Zminiłem kilka mieszkań, wizytowałem wiele domów i przyznam nie widziałem innych systemów jak OP. Być morze czasami coś szwankowało ale dla gości było to niezauważlne. Jeżeli ktokolwiek z forumowiczów miał jakieś negatywne doświadczenia z OP to akurat był to jego niefart. Generalnie gdy system jest prawidłowo wykonany jest O.K. Przynajmniej ja w to wchodzę

P.J.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję tak. Kominek + piec olejowy (u mnie brak gazu z instajacji). Zasilanie OP z czerpni poprzez GWC. Czerpnia umieszczona będzie w ścianie za garażem który przytulony jest do domu tworząc kącik 4,5 x 5 m bez okien. W tym kącie planuję umiescić wiatę pod którą będzie składowane drewno do kominka. Zasysane powietrze przechodić będzie między ułożonymi szczspami drewna do czerpni porywając trochę zapachu drewna (mam nadzieję że nie będzie to zapach nieprzyjemny). Co do doświadczeń amerykańskich. Ja również spędziłem trochę czasu za Wielką Wodą na szrokościach NY(lataem gry jest gorąco to przy wilgotności 100% jak w pralni a zimy takiej jak tam w Polsce nie przeżyłem. Zminiłem kilka mieszkań, wizytowałem wiele domów i przyznam nie widziałem innych systemów jak OP. Być morze czasami coś szwankowało ale dla gości było to niezauważlne. Jeżeli ktokolwiek z forumowiczów miał jakieś negatywne doświadczenia z OP to akurat był to jego niefart. Generalnie gdy system jest prawidłowo wykonany jest O.K. Przynajmniej ja w to wchodzę

P.J.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MCB, mój znajomy też miał takie obawy z gazem w czerpni zewnętrznej , zrobił ją sobie w podbitce dachu, tak że nikt nie wiem gdzie ona jest ( nawet mi nie powiedział ). Ja myślę że to przesada, ale w dzisiejszych czasach...

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, co miałeś na myśli podając cenę jako wadę ?

 

Nas ogrzewanie nadmuchowe kosztowało jakieś 20% więcej niż tradycyjne, ale gdyby do kosztów tradycyjnego doliczyć jakąś wentylację ( np. nawiewniki okienne ) czy pokojowe nawilżacze powietrza to się okaże że nadmuchowe wychodzi taniej. Nie mówię już o klimie, jeszcze nie mam, ale dołożenie jej to ok. 8.000, gdybym nie miała ogrzewanie nadmuchowego i chciała sobie zrobić klimę, choćby taką okienną to dla 5 pokoi kosztowało by to co najmniej 15.000 ( 2500 kima okienna w castoramie + montaż ). No i miałabym takie klocki w oknach, beee.

 

Myślę że cena po kwestia dyskusyjna, bo zależy jak się policzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Byłem wczoraj w Legnicy w siedzibie Polskiego-Komfortu.

Oglądałem trzy instalacje nadmuchowe - dwie z Lennoxem i jedną z

Carrierem . Oto moje uwagi :

1 HAŁAS - naprawdę nie słychać żadnego szumu powietrza ani pracy

pieca . Słychać szum pieca dopiero w pomieszczeniu gospod.

2 PODMUCH-PRZECIĄG kratki nawiewowe skirowane są na okna , żadnego powiewu nie czuć .

3 KURZ - instalacje pracują ok. 2-3 lat , kratki są czyste jak i

powierzchnia wokół nich

4 PRACA PIECA - piec włączał się co 20-30 min. W domu tego się

nie czuło.

5 TEMPERATURA - jest równomierna w całym domu. Temp. odczuwalna

jest wyższa niż faktyczna.

6 AUTOMATYKA - piec reaguje szybko na zmiany temperatury.Szybko

atmosfera w domu przechodzi z trybu nocnego w dzienny.

System ten , to faktycznie 3 w jednym : ogrzewanie + DGP,

wentylacja i klimatyzacja.

Podobało mi się . Dla mnie najważniejszym argumentem była szybkość ogrzania domu ze stanu podtrzymania ok.7-8 C do stanu

normalnego 21 C

PS tematu bakterii w kanałach nie poruszałem bowiem dwie

instalacje były wykonane w domach lekarzy . Zibi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm. mam dziwne miszane uczucia. Kilka postów wyżej, jeszcze jako anonim prosiłem o wskazówki - jak samemu położyć to ogrzewanie i na co należy zwrócić uwagę. A tu żadnej odpowiedzi... Czyżby te peany nt ogrzewania nadmuchowego cytowane na Forum pochodziły tylko i wyłącznie od sprzedawców i instalatorów tego systemu - ludzi, którzy zarabiają na jego instalacji i daletgo nie chcą się podzielić swoim know-how :sad: ? mam nadzieję, że nie. Więc ponawiam swoją prośbę: co jest ważne, gdzie kupić odpowiednie kanały, piece itd. Jak rozmieszczać kratki i wszystko, wszystko na co należy zwrócić uwagę.

pozdrawiam

[email protected]

lub [email protected]

Rafał

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: rafał_27 dnia 2003-01-18 10:07 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Rafała .

Wszystkie główne elementy systemu możesz kupić w firmach , które to sprzedają . Kanały wiem , że robią sami do konkretnego

zlecenia . Kanały są z blschy ocynkowanej i ocieplone wełną .

Kratki wywiewowe są nad oknami ok.0,5 m od ściany .Wywiew jest

w przedpokoju.Będąc w Legnicy byłem świadkim rozmowy klienta z

firmą , który kładł sobie sam kanały - wyszło tak , że prosił o

pomoc. Kanały łatwo położyć - trudniej zrealizować bezgłośną i

wydajną pracę. Ja wolę zlecić to specjalistom , niż póżniej

dwa razy poprawiać . Ale to jest moje zdanie . Zibi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedna uwaga:

będąc wczoraj (niedziela) w kościele, gdzie jest ogrzewanie nadmuchowe zauważyłem coś takiego. "patrząc od góry": ładna zielona choinka, ładna, dalej ładna i zaczyna się kratka nadmuchowa: choinka wysuszona, żółta, brzydka, kratka się kończy i choinka z powrotem ładna zielona aż do podłogi. Może temp. za wysoka, może za duży powiew powietrza - nie wiem, jednak to daje do myślenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wykonany projekt ogrzewania nadmuchowego do mojego nowobudowanego domu. Dzieki wam projekt ten przeszedl ewolucje: podzial na strefy, tlumiki itp. Moje obawy budzi tylko nagrzewnica. Wydaną mam nagrzewnicę firmy Miller. Opinie tu wymieniane nie były dla niej pozytywne, ale też nie wypowiadał się nikt kto taki typ nagrzewnicy użytkuje. Chcę aby wykonawca bral odpowiedzialność za całość instalcji, i nie chcę na nim wymuszać zmiany typu nagrzewnicy. Jak ją oglądam od środka, jest to urządzenie dość prymitywne, opróćz wymiennika poskładane raczej z handlowych typowych podzespołów. Czy mam się czego obawiać? Może ktoś z Was już użytkuje taką nagrzewnicę i ma uwagi. Z góry dziękuje za opinie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w_długi miller to piec amerykański tylko raczej z dolnej półki i model starawy, przez to pracuje nieco głośniej, zużywa więcej gazu i ma słabszą automatykę niż nowsze konstrukcje. Pozatym firma jest nie obecna w polsce. Proponuję raczej rozejrzeć się za piecem kondensacyjnym, wbrew pozorom różnica w cenie jest niewielka, a różnica technologiczna to przepaść. Poszperaj na amerykańskich stronach producentów pieców.

 

Uważaj na projekt, obecność tłumika mówi że coś jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...