Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie powietrzem


MTBAJ

Recommended Posts

pewnie że sa piece elektryczne, każdy szanujący się producent ma taki w swojej ofercie. Co do technoclimy to nie żałował bym bardzo że nie mają certyfikatów bo to włoszczyzna. Jeżeli już ogrzewanie powietrzne to sprzęt "made is USA".

 

Robert

 

p.s. ciekawy artykuł w Ładnym Domu z lutego br.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 402
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

>Ja do powyższych uwag dodałbym jedną może prozaiczną ale >czasami istotną, jak wygląda suszenie mokrych ubrań w takim >domu. Przy instalacji z grzejnikami wstawiasz buty narciarskie >pod grzejnik i są suche rano, a tu?

 

Odpowiem od razu na kilka pytań.

1.Z suszeniem problemu nie ma - a wręcz przeciwnie - stawiasz suszarkę nad kratką i suszenie jest ekspresowe w porównaniu z położeniem obok kaloryfera.

 

2.Kurz - kanały i piec kurzu nie produkują.

Jak ktoś lubi syf i nie sprząta to może mieć problemy z tym że ISTNIEJĄCY w chacie kurz zostanie uniesiony w powietrze, niemniej SPORA jego część zostanie wessana przez kanał powrotny i pozostanie na filtrze.

W efekcie kurzu jest MNIEJ niż przy tradycyjnymn ogrzewaniu.

 

3. Brak prądu - taki sam problem jak przy tradycyjnym ogrzewaniu, gdzie też piec i pompa bez prądu nie pójdzie.

Co stracisz na szybszym ochłodzeniu to zyskasz na szybszym powrocie do żądanej temperatury.

U mnie piec nagrzał NIGDY nie ogrzewaną chatę (grzane było punktowo kilka pomieszczeń na piętrze) do dobrej temperatury w godzinę.

Zużycie gazu po pierwszym uruchomieniu za okres połowa grudnia-połowa stycznia (w większości duże mrozy) ok. 600 m 3 gazu GZ 35 - za 361 złotych.

Potem już koszty spadają.

Chata ma 116 m2 powierzchni netto.

 

4. Wady - mam jeszcze niewystrojoną instalację i niezabudowaną kotłownię - w efekcie praca instalacji (jednej odnogi) jest słyszalna - zbyt mocno.

 

5. Zalety - koszt całkowity instalacji zamknie mi się w 15 000 zł

Rzadko w tej cenie zamyka się instalacja wodnego CO.

 

Cavallino

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej Cavallino

 

ja też bym chciał, żeby mnie instalacja w kosztach wyniosła do 15 000 zł. ALe potrzebuję jakichś wskazówek i zasad odnośnie projektu i realizacji tego systemu. Na tym forum już prosiłem o info na maila jak to zrobić - ale tu są chyba sami instalatorzy i żaden nie podpowiedział mi co i jak samemu można zrobić, żeby było taniej. Więc do Ciebie Cavallino mam wielką prośbę: jak robiłeś tę instalację i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

 

Pozdrawiam

rafał

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-01-28 12:58, rafał_27 wrote:

hej Cavallino

 

>ja też bym chciał, żeby mnie instalacja w kosztach wyniosła do >15 000 zł.

 

Ciężko będzie - u mnie sytuacja trochę dziwna bo w trakcie budowy na pysk wyleciał główny wykonawca chatyy montował rury to i kasy za robociznę nie zobaczył.

Za to nie oddał palant projektu.

 

>jak robiłeś tę instalację i na co trzeba zwrócić szczególną >wagę?

 

Wszystko było kupione w firmie ITS Klima w Poznaniu.

Oni też projektowali instalację i podłączali piec.

Handlują sprawnie, ale robocizna idzie im kiepsko - kiepska organizacja, bo montażyści sprawni.

 

Mam trzy rury między parterem i piętrem (dom podniesiony o 1 bloczek), które grzeją parter dmuchając w dół anemostatami i piętro dmuchając w górę kratkami w podłogach.

Rur jest bardzo mało w efekcie, do tego stopnia iż za duża jest moc wenta na piecu.

Piec Lennox 14 kW.

 

Cavallino

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cavallino, cena wyszła ci dobra ! Ja przy tym samym piecu zapłaciłem kilk tysięcy więcej, tylko że od A do Z robiła mi jednas firma no i instalacja bardziej rozbudowana. Ja też mam piec Lennox 14 kW, jak ci się sprawdza ?

 

p.s.

Przeczytałem artykuł w Ładmym Domu o ogrzewaniu nadmuchowym, myślę że jest dosyć dobry, choc chyba nie do końca rzetelny. Pozatym dziwi mnie podawanie np. pieców Araj jako urządzeń do domów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do praktyków. Jak pogodziliście OP z CWU? Planuję zrobić tak. Kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza jeśli się uda to w systemie grawitacyjnym. To grzeje przez cały czas ale jak najrozsądniej uzyskać ciepła wodę? Jako ogrzewanie awaryjne lub wtedy gdy mnie lenistwo dopadnie instaluję nagrzewnicę olejową (kompletny brak szans na gaz ziemny a LPG jest porównywalne z olejem). Jeżeli zastosuję wymiennik przeponowy gaz-gaz otrzymam powietrze do rozprowadzenia ale jak uzyskać CWU. Latem planuję system solarny ale co zimą? Dogrzewanie elektryczne wody wpędza mnie w maksymalny przedział cenowy kosztów a między innymi cały ten system jest po to bym na nędznej emeryturze nie musiał spędzać zimy w kuchni przy kozie opalanej trocinami. Jeżeli wybiorę wymiennik gaz-woda to mam ciepłą wodę którą mogę wykorzystać do podgrzewu zbiornika z CWU ale muszę zainstalować nagrzewnicę woda-powietrze by rozprowadzić ciepło. Troszkę zalatuje mi to instalacją CO.

Drugi dylemat to gdzie i jak łączyć kanały rozprowadzające ciepłe powietrze? Jeżeli tuż przed kratkami nadmuchowymi to muszę ciągnąć podwójne przewody - jeżeli od strony nagrzewnicy to jak zrobić by powietrze płynęło przez kanały a nie przez kominek i by to działało automatycznie? Gdy konsultowałem ten problem z panem w sklepie sugerował bym turbiną z pieca wyciągał powietrze z otoczenia kominka ale sam zaznaczył że ten system może zasysać spaliny z wewnątrz kominka poprzez szczeliny do omywania powietrzem szyb. Praktycy i użytkownicy kominko-pieców nadmuchowych proszę podajcie jak rozwiązywaliście nadmuch i CWU. A może ja coś źle kombinuję?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do praktyków. Jak pogodziliście OP z CWU? Planuję zrobić tak. Kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza jeśli się uda to w systemie grawitacyjnym. To grzeje przez cały czas ale jak najrozsądniej uzyskać ciepła wodę? Jako ogrzewanie awaryjne lub wtedy gdy mnie lenistwo dopadnie instaluję nagrzewnicę olejową (kompletny brak szans na gaz ziemny a LPG jest porównywalne z olejem). Jeżeli zastosuję wymiennik przeponowy gaz-gaz otrzymam powietrze do rozprowadzenia ale jak uzyskać CWU. Latem planuję system solarny ale co zimą? Dogrzewanie elektryczne wody wpędza mnie w maksymalny przedział cenowy kosztów a między innymi cały ten system jest po to bym na nędznej emeryturze nie musiał spędzać zimy w kuchni przy kozie opalanej trocinami. Jeżeli wybiorę wymiennik gaz-woda to mam ciepłą wodę którą mogę wykorzystać do podgrzewu zbiornika z CWU ale muszę zainstalować nagrzewnicę woda-powietrze by rozprowadzić ciepło. Troszkę zalatuje mi to instalacją CO.

Drugi dylemat to gdzie i jak łączyć kanały rozprowadzające ciepłe powietrze? Jeżeli tuż przed kratkami nadmuchowymi to muszę ciągnąć podwójne przewody - jeżeli od strony nagrzewnicy to jak zrobić by powietrze płynęło przez kanały a nie przez kominek i by to działało automatycznie? Gdy konsultowałem ten problem z panem w sklepie sugerował bym turbiną z pieca wyciągał powietrze z otoczenia kominka ale sam zaznaczył że ten system może zasysać spaliny z wewnątrz kominka poprzez szczeliny do omywania powietrzem szyb. Praktycy i użytkownicy kominko-pieców nadmuchowych proszę podajcie jak rozwiązywaliście nadmuch i CWU. A może ja coś źle kombinuję?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie przekombinowane, ja bym zrobił tak:

zbiornik na LPG

pien nadmuchowy ( najlepiej kondensacyjny )

gazowy pojemnościowy podgrzewacz wody

kominek z wyprowadzenim ciepła w okolicy kratki powrotnej pieca

 

może to nie najtańsze rozwiązanie ale na pewno skuteczne, u mnie tak jest i działa ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-03 13:37, hubert wrote:

dla mnie przekombinowane, ja bym zrobił tak:

zbiornik na LPG

pien nadmuchowy ( najlepiej kondensacyjny )

gazowy pojemnościowy podgrzewacz wody

kominek z wyprowadzenim ciepła w okolicy kratki powrotnej pieca

 

może to nie najtańsze rozwiązanie ale na pewno skuteczne, u mnie tak jest i działa ok.

 

Potwierdzam - to chyba najlepszy sposób.

Też mam właśnie tak.

Wodę grzeję prądem - zastanawiam się nad bojlerem gazowym - ale to wymaga paru przeróbek i wkładu kominowego - więc nie mam pewności czy gra warta świeczki.

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Cavallino dnia 2003-02-04 09:28 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem post, ale gdzieś poszedł w eter, więc postaram się go odtworzyć. Z wypowiedzi moich poprzedników wnioskuję, że macie odrębne systemy ogrzewania domu i CWU i jest to dla mnie ważna informacja by tych spraw nie żenić. Sugestia, co do LPG ogranicza się tylko do zastosowania innych nośników energii a więc innych palników w piecu. (Przy okazji, jakie piece eksploatujecie i z jakim rezultatem) Sprawą nierozwiązaną dla mnie jest jeszcze temat rozprowadzenia ciepłego powietrza. Można zastosować piec CO czyli spaliny ogrzewają wodę i ta woda poprzez wymiennik ciepła woda-powietrze ogrzewa powietrze rozprowadzane po domu lub też piec nadmuchowy z wymiennikiem przeponowym gaz (spaliny) – powietrze i to rozprowadzamy. Rozumiem, że zastosowaliście wariant drugi. Piszecie, że podczas ogrzewania kominkiem ciepłe powietrze kierowane jest w okolice systemu czerpalnego pieca, czyli turbinka pieca pracuje i rozprowadza ciepłe powietrze niezależnie czy grzejecie kominkiem czy LPG czy tak? Następna wątpliwość to, co się dzieje, gdy zabraknie energii elektrycznej? Czy dotknęła już Was ta niedogodność? Opiszcie proszę trochę więcej wasze systemy bo jak widzicie mam jeszcze wiele niewyjaśnionych problemów.

Pozdrowienia. ppp.j

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem post, ale gdzieś poszedł w eter, więc postaram się go odtworzyć. Z wypowiedzi moich poprzedników wnioskuję, że macie odrębne systemy ogrzewania domu i CWU i jest to dla mnie ważna informacja by tych spraw nie żenić. Sugestia, co do LPG ogranicza się tylko do zastosowania innych nośników energii a więc innych palników w piecu. (Przy okazji, jakie piece eksploatujecie i z jakim rezultatem) Sprawą nierozwiązaną dla mnie jest jeszcze temat rozprowadzenia ciepłego powietrza. Można zastosować piec CO czyli spaliny ogrzewają wodę i ta woda poprzez wymiennik ciepła woda-powietrze ogrzewa powietrze rozprowadzane po domu lub też piec nadmuchowy z wymiennikiem przeponowym gaz (spaliny) – powietrze i to rozprowadzamy. Rozumiem, że zastosowaliście wariant drugi. Piszecie, że podczas ogrzewania kominkiem ciepłe powietrze kierowane jest w okolice systemu czerpalnego pieca, czyli turbinka pieca pracuje i rozprowadza ciepłe powietrze niezależnie czy grzejecie kominkiem czy LPG czy tak? Następna wątpliwość to, co się dzieje, gdy zabraknie energii elektrycznej? Czy dotknęła już Was ta niedogodność? Opiszcie proszę trochę więcej wasze systemy bo jak widzicie mam jeszcze wiele niewyjaśnionych problemów.

Pozdrowienia. ppp.j

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze inaczej - kominek WSPOMAGA piec a nie go zastępuje.

Ogrzewa powietrze wracające do pieca, czyli w rezultacie podnosi temperaturę powietrza rozprowadzanego.

Ale i tak piec pracuje - tyle że krócej.

Oczywiście da się ustawić samą pracę wenta na piecu, bez funkcji grzania piecem - ale jestem za wygodny na ręczną obsługę - do tego jest automatyka.

Ja w każdym razie mam piec gaz->powietrze.

Nie widzę sensu mieszania tu układu wodnego - po co mi straty na wodzie?

Tego właśnie chciałem uniknąć.

Ktoś właśnie na pl.rec.budowanie płakał że taki wariant nie daje mu odpowiedniej temperatury, a gazu pewnie żre więcej.

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Cavallino dnia 2003-02-05 16:19 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-06 21:10, ppp.j wrote:

Do hubert’a i Cavallino. Czy moglibyście podać jakie piece zastosowaliście (producent, moc, gdzie można to kupić) i jaka jest Wasza opinia na ich temat. Jeżeli nie chcecie być podejżani o reklamę to proszę na priva. Dziękuję. ppp.j

 

 

Już wszystko to pisałem w tym wątku - wystarczy przeczytać.

Opinii nie mam bo nie mam z czym porównać.

Z kosztów jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

czytam wlasnie te rewelacje na temat ogrzewania powietrznego

mam tylko jedno pytanie- skad sie biora oszczednosci w tym rozwiazaniu w stosunku do tradycyjnego grzania za pomoca kalofyferow?

 

bylbym wdzieczny gdyby ktos zechcial wyjasnic jakie to zjawiska fizyczne, lub inne powoduja , ze zuzycie energii do grzania jest mniejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zibi, są piece elektryczne, z tego co wiem produkuję je wszystkie firmy z tej branży. Ale zastanów się nad tym, propan jest jednak tańszy w eksploatacji, odczujesz to zwłaszcza w lecie gdy cena propanu spada o 30% ( pamięj że c.w.u. musisz mieć przez cały rok ). Ponadto mając piec na propan, w przyszłości bez trudu przezbroisz go na gaz ziemny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...