Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie powietrzem


MTBAJ

Recommended Posts

On 2003-02-07 12:03, leon_z_katowic wrote:

witam

czytam wlasnie te rewelacje na temat ogrzewania powietrznego

mam tylko jedno pytanie- skad sie biora oszczednosci w tym rozwiazaniu w stosunku do tradycyjnego grzania za pomoca kalofyferow?

 

bylbym wdzieczny gdyby ktos zechcial wyjasnic jakie to zjawiska fizyczne, lub inne powoduja , ze zuzycie energii do grzania jest mniejsze?

 

Z mniejszych strat.

Grzejesz to co potrzebujesz mieć ciepłe - czyli powietrze, a nie rury, wodę, kaloryfery, parapety nad nimi, ściany za nimi i bogowie wiedzą co tam jeszcze.

Sprawność pieca też jest wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 402
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy ktoś wie ile kcl zmagazynuje 1l wody a 1m3 powietrza .

piece nadmuchowe są instalowane najwiecej w ameryce .taka kultura

zwyczaj i klimat .nie róbmy wszystkiego jak małpy.

DLA PRZYKŁADU murzyn ma chatę z bambusa i to mu wystarcza .a czy zaadoptowana do naszych warunków klimatycznych i kulturowych też na wystwrczy. Pod rozwagę .drodzy inwestorzy 3 pomyślcie 1 zróbcie .Jest to dobre ogrzać hale kościoły .nawed domki letniskowe ,ale w domu .ściany okopcone , ciągła wymiana fitrów

alergeny.nie lepiej siąśc przy kominku. zbilansujcie koszty bo to jest ważne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

>> Czy ktoś wie ile kcl zmagazynuje 1l wody a 1m3 powietrza .

 

Ktoś na pewno.

Ja nie mam zamiaru magazynować ciepła tylko mieć komfort cieplny w domu i właściwą wentylację.

 

>>piece nadmuchowe są instalowane najwiecej w ameryce .taka

>> kultura zwyczaj i klimat .nie róbmy wszystkiego jak małpy.

 

Jaki klimat? Chcesz powiedzieć że w całych USA jest taki sam klimat? Wszędzie Floryda?

 

>> [CIACH] ale w domu .ściany okopcone , ciągła wymiana fitrów

>> alergeny.nie lepiej siąśc przy kominku.

Nic nie okopcone (chyba, że przy kominku :smile: ).

Żadnych filtrów nie trzeba wymieniać. Wystarczy umyć (elektrostatyczne).

 

>> zbilansujcie koszty bo to jest ważne

 

Każdy bilansuje.

Ja porównam koszty dla różnych mediów (prąd, gaz, ...), ale także uwzględnię komfort i wygodę użytkowania.

 

MCB

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mogę podzielić się moimi wrażeniami i są bardzo pozytywne mam piec olejowy wysokiej klasy i od kiklu miesięcy kominek z systemem nawiewowym i przyznaję że jestem bardzo zadowolona to bzdura że dokładanie do kominka to kłopot kominki wysokiej jakości mają trzy rodzaje regulacji dopływu powietrza i w zależności jaką temperaturę chcę uzyskać tak reguluję szybkość spalania drewna popiołu praktycznie nie muszę wybierać bo zostaje go bardzo mało, kurz tego się bardzo baliśmy z mężem bo oboje mamy alergię ale to jakieś bajki wymyślone chyba przez instalatorów piecy tradycyjnych, kminek ma filtr który eliminuje pyły, a najważniejsze jest z moich doświadczeń odpowiednie drewno opałowe ważne jest aby było suche i nie iglaste bo bardzo "strzela" od momentu zainstalowania kominka zużycie oleju zmniejszyło się kilkunastokrotnie sama instalacja rur i wkładu kosztowała około 12.000 ale w ciągu dwuch lat zwraca się a później to czysty zysk!!! Jestem bardzo zadowolona a jak ktoś mówi że to kłopot ruszyć się i dorzucić do kominka to mam wrażenie że nie wie o czym mówi zwłaszcza że mam duży dom i może tzry razy dziennie uzupełniam wkład a jeszcze bardzo istotna sprawa dużo lepiej czuję się w domu przy takim systemie ogrzewania powietrze jest zupełnie inne nie wiem jak to określić ale jest jakby zdrowsze lepsze odczucia mamy co do jakości wentylacji domu zwłaszcze że przedtem bazowaliśmy na oleju!! gorąco polecam ale UWAGA!!!!!!NAJWAŻNIEJSZY JEST DOBRY WKŁAD I FIRMA PRAFESJONALNA KTÓRA WIE CO ROBI!!!u mojego sąsiada też zainstalowali takie ogrzewanie o zgrozu coś strasznego, Ja polecam wkłady norweskiej firmy Jotul bo taki mam i wiem co mówię a jak ktoś chce kontakt do firmy która go instalowała to chętnie podam numer tel. zaznaczam że jestem z okolic Wrocławia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bruno, nie zawracaj sobie głowy takimi maszynami. Piec musi być rodem z USA, bo tylko taki może współpracować z nawilżaczem, filtrem, klimą itp. Pozatym to musi dziełać komfortowo, a dorzucanie drewna napewno do rozrywek nie nie należy.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem z Wrocławia i odwiedziłem ostatnio firmę Polski Komfort w Legnicy, która ogrzewanie nadmuchowe w moim domu wyceniła na 28 700 plus VAT. Czy jest szansa złapać namiary na jakiegoś innego wykonawce na Dolnym Sląsku tak aby chociaż odrobinę wprowadzić element konkurencji.

PK zaproponował mi kanały pod sufitem na parterze, które równocześnie obsługują parter i piętro. Nie wiem czy jest właściwe aby kratki wlotu ciepłego powietrza były pod sufitem (wszak ciepłe powietrze leci do góry i niejako omija parter)

Mam prośbę do Roberta aby podał ile kosztuje miesiecznie gaz i jaką kubaturę ma jego dom.

ksieguś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te zyski z poczetu nieogrzewania kaloryferow i czego tam jeszcze sa tylko wtedy do wykorzystania, gdy ktos urzytkuje dom okresowo

wpada na przyklad na godzinke i chce iec cieplo

jesli ktos w nim ciagle przebywa to nic na tym nie zaoszczedzi

twierzdze wiec ze tradycyjne ogrzewanie jest i tak the best

ktos podywaguje i poda jakies powody dla ktorych ogrzewanie powietrzem ma byc tansze?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo.

Sam przyznajesz, że można szybko ogrzać pomieszczenie.

Wobec tego taki system ma małą bezwładność czyli jest łatwy do sterowania. Przy wykorzystaniu automatyki można precyzyjniej dozować ciepło do pomieszczeń w miarę potrzeb. Np. odcinając pomieszczenia nieużywane przez długi okres, obniżając temperaturę pomieszczeń nieodwiedzanych przez np. ostatnią godzinę itd.

To była oszczędność w eksploatacji.

Drugą korzyść odniosę łącząc OP z wentylacją w jeden system (na etapie budowy domu).

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ksieguś, przeszukaj wątek, już pisałem o kosztach eksploatacji. Co do konkurencji to nie wiem czy coś znajdziesz na dolnym śląsku, wiem że jest są jakieś firmy na górnym śląsku i w krakowie ale nie mam pojęcia czy są dobre i jakie mają piece.

 

U mnie też jest jeden kanał na parter i piętro, działa OK.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-18 12:46, Anonymous wrote:

Jestem z Wrocławia i odwiedziłem ostatnio firmę Polski Komfort w Legnicy, która ogrzewanie nadmuchowe w moim domu wyceniła na 28 700 plus VAT. Czy jest szansa złapać namiary na jakiegoś innego wykonawce na Dolnym Sląsku tak aby chociaż odrobinę wprowadzić element konkurencji.

Spróbuj z nimi ponegocjować.

W 20 000 MUSISZ się zamknąć przy takim rozwiązaniu.

 

 

PK zaproponował mi kanały pod sufitem na parterze, które równocześnie obsługują parter i piętro. Nie wiem czy jest właściwe aby kratki wlotu ciepłego powietrza były pod sufitem (wszak ciepłe powietrze leci do góry i niejako omija parter)

 

Tak się też robi choć nie jest to ideał.

Chyba że kratkę wylotową masz w podłodze.

Powietrze jest w ruchu - nie ma znaczenia jak idzie ciepło (bo pójdzie wymuszonym obiegiem wraz z powietrzem) tylko którędy poleci powietrze.

 

Mam prośbę do Roberta aby podał ile kosztuje miesiecznie gaz i jaką kubaturę ma jego dom.

ksieguś

 

Mój ma 116 m2 powierzchni netto.

Gaz na ogrzewanie to koszt 300-350 zł miesięcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czytania tego forum, zauwazlem ze ludze szybko leca na nowosc

bez sprowdzania jaki moze byc z tego skutek.

Zgadzam se z ADAMO48, bo po zamieszkanu tu w Ameryce ponad 30 lat

i zatrudnony w budownictwie to moze troche wiedziec na ten temat.

Mozece sami sprawdzic na pare stronah HTML:

http://www.lungusa.org/air/air00_duct.html

http://www.epa.gov/iaq/pubs/airduct.html

jakie sa skutki z ogrzewaniem powietrznym.

One sa po Angielsku ale ktos moze przetluaczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czytania tego forum, zauwazlem ze ludze szybko leca na nowosc

bez sprowdzania jaki moze byc z tego skutek.

Zgadzam se z ADAMO48, bo po zamieszkanu tu w Ameryce ponad 30 lat

i zatrudnony w budownictwie to moze troche wiedziec na ten temat.

Mozece sami sprawdzic na pare stronah HTML:

http://www.lungusa.org/air/air00_duct.html

http://www.epa.gov/iaq/pubs/airduct.html

jakie sa skutki z ogrzewaniem powietrznym.

One sa po Angielsku ale ktos moze przetlumaczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Przeczytałem (pobieżnie) i wydaje mi się, że autor strony

http://www.epa.gov/iaq/pubs/airduct.html

stwierdza, że nie kanały należy czyścić tylko w przypadkach stwierdzenia znacznych zanieczyszczeń. Co więcej w efekcie wyczyszczenia kanałów przy wykorzystaniu niewłaściwych środków czyszczących skutek tego czyszczenia może być niekorzystny dla zdrowia.

Bardziej istotne jest skontrolowanie instalacji pod kątem bezpieczeństwa gdy zastosowana jest nagrzewnica gazowa i/lub kominek (tlenek węgla).

MCB

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cavalino, podejrzewam że ciężko będzie urwać im blisko 10 000 z całości ale próbować trzeba. Co do kratek to trochę mnie to niepokoi bo jak pisałem ciepłe powietrze musi iść do góry (fizyka)a mój dom ma 2,75 wysokości więc obawiam się że nie da rady pchnąć tego powietrza aż do dołu 'pod nogi' i mogę trochę marznąć.

Zastanawiałem się czy nie lepiej poprowadzić kanał dołem na parterze a wyprowadzić w pionie od niego tylko w określonych miejscach kanały na piętro.

Trochę mnie wystraszyłeś z tymi kosztami ogrzewania bo ja mam prawie 300 m2.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepłe powietrze wcale nie musi iść do góry.

Do góry idzie ciepło (a nie powietrze) pod wpływem siły grawitacji - a siła z którą wdmuchujesz je do pomieszczenia jest dużo większa od siły grawitacji.

Problem jest zupełnie inny: powietrze leci od nawiewów do wywiewu.

I trzeba tak zrobić aby leciało w sposób pozwalający na omiecenie nim dolnych partii pomieszczeń.

Nie ma z tym problemu - są nawiewniki zdolne wyrzucić powietrze nawet na kilkanaście m - stosowane w magazynach itp.

 

Jak szacujesz koszty ogrzewania 300 m (te 300 m to jak liczona powierzchnia?) skoro np. 600 zł Cię przeraża?

Inna sprawa że u mnie ogrzewanie pracuje od 2 miesięcy - to było pierwsze uruchomienie, a wiaomo że pierwszy sezon grzewczy jest najdroższy - i do tego jeszcze do dziś z powodu nieodizolowanej kotłowni (prace trwają) niepotrzebnie zasysa zimne powietrze z dworu.

Tak więc w efekcie końcowym będzie tylko lepiej.

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Cavallino dnia 2003-02-19 09:57 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...