Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie powietrzem


MTBAJ

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 402
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Faktycznie bypass powinien byc rozwiazaniem, ale czy piec sie nie bedzie przegrzewac? Zamykam 2 z 3 stref czyli ponad 60% powietrza wraca.

Doszukalem sie firmy, w ktorej gosc naprawde tlumaczyl z sensem. Faktycznie idealnym rozwiazniem jest piec modulacyjny, ktory zmieni wydajnosc, gdy przepustnice sie przymkna.

Jaki material sugeruje sie na kanaly wentylacyjne? Poliuretan lub prasowana welna mineralna wydaje sie byc dobrym pomyslem. Prosze o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepsza jest konfiguracja: piec modulacyjny oraz system strefowy z by-passem i wszytko sterowane elektronicznie, ale to dosyć kosztowne rozwiązanie. Ja mam u siebie przepustnice z napędęm ręcznym oraz kraki sterowane palcem i wszytko działa ok.

 

Najlepszy materiał na kanały to chyba wełna mineralna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 2 months później...
  • 3 weeks później...
Szukajac wykonawcy systemu ogrzewania cieplym powietrzem rozmawialem z kilkoma firmami. W kazdej prosilem o mozliwosc zobaczenia takiego systemu i porozmawiania z uzytkownikiem. Niestety zalatwienie takiej wizyty bylo duzym problemem. Mam pytanie do PRZYSZLYCH uzytkownikow: czy bedziecie udostepniac swoje domy zainteresowanym ludziom, ktorzy chcieliby porozmawiac, zapytac, aby ewentualnie nie popelnic waszych bledow?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Gość gosc

Czy Ktos zna z doswiadczenia ten sposob ogrzewania domu jednorodzinnego? Budujemy maly (ok 140m?) domek parterowy i szukamy korzystnego rozwiazania. Czy to prawda, ze jest to taka super sprawa?

W wyszukiwarce znalazlam tylko jedna firme: Legalett, http://www.eco.com.pl, nie mam konkurencji, aby zestawic oferty?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Gość monika99

Przeczytałam wszystko co napisaliście w tym temacie i nigdzie nie ma żadnej informacji o kotłach Lifebreatch (kanadyjskie). Mamy zamiar wybrać ten kocioł, mamy jeszcze tydzień do namysłu, ale jeszcze nie jesteśmy w 100% zdecydowani. Jest to kocioł tak jakby podobny do tych nadmuchowych, ale jednak trochę inny. W skrócie jest to połączenie rekuperatora z nagrzewnicą wodną, którą trzeba podłączyć do pojemnościowego ogrzewacza wody, albo innego pieca gazowego. Tak samo jak w nadmuchowym są kanały rozprowadząjące ciepło i krata powrotna zasysająca powietrze do pieca. Ze względu na to, że wbudowany jest rekuperator (powietrze ogrzane nagrzewnicą przechodzi przez rekuperator) w domu nie może być kanałów wentylacji grawitacyjnej.

Co wy na to?

Czy spotkaliście się z takim urządzeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Jak jest za oknem każdy widzi, wiec odgrzebuję temat. Mam stan surowy otwarty. Planuje ogrzewanie powietrzne z pieca nadmuchowego na gaz z butli wspomaganego wkładem kominkowym jak na razie skłaniam się ku Tarnavie. Kotłownia z piecem i kominek w salonie usytuowane są obok siebie przez ścianę. Świeże powietrze doprowadzone wspólnym przewodem fi 200 pod kominek i do kotłowni. W przyszłym roku planuję założyć rozprowadzenie i tu mam pytania:

Czy przewody rozprowadzające mogą być wspólne i jeśli tak to jak to połączenie jest u Was zrealizowane?

Kto produkuje przewody prostokątne i jak je zaizolować termicznie?

Czy stosujecie jakieś turbinki, filtry itp. za kominkiem czy na wspólnej nitce? Bo zakładam że piec ma własny wentylator.

Jaki piec polecacie o mocy ok. 18kW.

Jak to jest z ewentualnym powiększeniem systemu o klimatyzacje latem?

Jak realizujecie CWU?

A w ogóle to jak Wam to funkcjonuje, ile kosztowało i dlaczego jest to tak drogie :wink: ?

Czy ktoś z Warszawy lub okolic posiadający taki system byłby skłonny poświęcić mi trochę czasu i zaprezentować jak to wygląda namacalnie lub przekonsultowal moje wyobrażenia?

Z ciepłymi pozdrowieniami

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do prośby ppp.j, też chętnie bym zobaczył taki system w działaniu. Jak do tej pory próbowałem się skontaktować z dwiema firmami, a ponieważ szło jak po grudzie, zawiesiłem temet i wziąłem się za budowę. W tej chwili kończę więźbę i pewnie kupię jeszcze dachówkę (a może i na okna starczy?) przed podwyżką VATu. Pewnie gdzieś za miesiąc wrócę do tematu pieca.

Kontakt z Polskim Komfortem doszedł do skutku, pogadaliśmy, dostałem ofertę. U nich nic samemu zrobić nie można, za wszysko się buli - specjalne kanały, ich układanie, nawet kalibracja systemu :-(

Do kontaktu z firmą ZECHiK nie doszło, Pan nie oddzwonił. Pewnie mają duży zbyt i mało czasu dla klientów...

DarekRz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wczesno zimowych :x doświadczeń mogę napisać co następuje:

kominek (Tarnawa) podłączony do systemu (z własnym wiatrakiem, żadnych filtrów) sprawdza się. Na razie mamy go włączonego jedną rurą a powinny być 3 (my chcemy spróbować 2) więc będzie jeszcze lepiej. A w salonie (z antresolą) zamontowaliśmy wiatrak i w ten sposób ciepłe powietrze wraca do nas na dół. Piec nie grzeje salonu i górnych sypialni bo jest wystarczająco ciepło. Gorzej w sypialniach na dole bo są oddalone od komina kawał drogi (najdalej ta z czujnikiem). Kominek podgrzewa tam wystarczająco na mrozy jakie do tej pory były ale nie wiem co będzie przy -10. Jak włączymy drugą rurę to pewnie będzie lepiej.

Na razie robimy co można, żeby jak najwięcej grzać kominkiem- po to go kupiliśmy :) Piec w założeniu miał podtrzymywać temp. i grzać w najzimniejsze dni. Do tego nie mamy jeszcze zupełnie szczelnego domu- ale pracujemy nad tym :)

Acha - rury pieca i kominka są wspólne. Oddzielny jest tylko kawałek doprowadzający powietrze z kominka do systemu (na końcu jest wiatrak).

Wodę grzejemy podgrzewaczem przepływowym. Rachunki za prąd są ok ale nie jestem zadowolona. Podobno mamy za niską temp. zimnej wody,żeby dobrze działał - ale to inny temat.

Co do kanałów - mieliśmy do wyboru:

1.te lepsze w otulinie z wełny - montaż tylko przez ekipę - koszt 3000

2. te gorsze, gięte na wymiar - montaż przez nas w kanałach ze styropianu - czas 2 miesiące żmudnej pracy ale zaoszczędzone 3000 poszły na kominek. Jak macie pieniądze polecam 1 wyjście.

Jak będą chętni to mogę wrzucić kilka zdjęć to zobaczycie dlaczego tak sądzę :D

Ewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w kwestii rozprowadzania ciepłego powietrza. Już ten temat był przewałkowany, chyba nawet w tym wątku.

Piec nadmuchowy oprócz ogrzewania ma zapewniać również (a może przede wszystkim?) wentylację, a więc czy spalając gaz czy nie powinien nadmuchiwać powietrze cały czas. Jeśli teraz palisz w kominku i podgrzewasz powierze, to nie musisz go nigdzie rozprowadzać, bo piec sam to zrobi. Żeby mu troszkę pomóc możesz doprowadzić rurą ogrzane powietrze z kominka w pobliże kanału powrotnego pieca.

Z całą pewnością dwie instalacje rozprowadzające powietrze nie są potrzebne :-)

DarekRz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za fotki z kanałami

kilka pytan:

1. posadzki nie pekaja na tych styropianowych kanałach ?

2. co z ustawianie na nich cięzkich mebli, szaf ?

3. jak do nich zajrzec w razie potrzeby - czyszczenia, naprawy ?

 

i ostatnie pytanko - jak konkrety to konkrety :

4. Jesli mozesz zeskanowac swój projekt ogrzewania

(przekroje kanałów, umiejscowienie kraty kanału powrotnego itp)

chetnie go obejrze i przeanalizuje - porównam ze swoimi przemysleniami.

 

Gratuluję domku i drugiego domku Rodziców

pozdrawiam Waszą Całą rodzinke

z Duzym juz Malenstwem włącznie

 

manifest

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...