Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie powietrzem


MTBAJ

Recommended Posts

Ach dziękuję za gratulacje :D

Odpowiadam na pytania:

1. Posadzki nie mają prawa pękać. Styropian (10cm) tworzy dosyć twarde "pudło". Na nim dopiero jest wylewka nagruntowa, styropian i właściwa wylewka. Poza tym kanały w wiekszości przebiegaja pod (raczej przy) ścianami zewn. a tam, nawet jeśli stoi szafa to tylko 2ma nogami.

2. Jak nam kot wlazł do kanału to zaglądałam z pomocą lusterka. Co do czyszczenia... podobno sa jakieś specjalne urządenia. Ale jeśli piec pracuje regularnie (również latem) to raczej nic nie powinno się w kanałach osadzać. Czyści się wtedy co kilka lat.

3. Co do zeskanowania projektu - ciężko będzie. Mogę powiedzieć gdzie co i jak. Najgorsza jest krata powrotna (w korytarzu). Śmiejemy się, że to nasza droga ewakuacji bo jest olbrzymia. Niektóre kanały - w miarę zbliżania się do pieca osiągały całkiem pokaźne przekroje. A te w pokojach to zależnie od kubatury. Ogólnie - projekt trzeba robić indywidualnie do każdego domu. U nas dochodził jeszcze kominek który miał wspomagać piec. Jak na razie od września palimy tylko w kominku a na dworze dochodziło do -6C. Oby tak dalej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 402
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ewa dziękuję za zdjęcia które rozjaśniły mi problem. Ja cudowałem z jakimiś kanałami w suficie a Ty masz prosto w ziemi. Czy możesz jako doświadczony eksploatator podać więcej szczegółów dotyczących pieca, producenta kanałów, no i może jakaś fotka systemu powrotnego. Kto wam robił projekt instalacji i za ile?

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewa

Dzieki za szybkie info.

Ciesze sie ze na razie kominek wystarcza

bo jest to najtanszy sposob na ciepelko.

 

Jeszcze pare szczegółów:

krata do kanału powrotnego, która jest w korytarzu na parterze ...

ale przy podłodze czy pod sufitem i jaki rozmiar w cm?

Jak daleko masz kominek od pieca?

Któredy powietrze z antresoli powraca na dół

i czy koniecznie trzeba włączac wentylator do rozprowadzenia z kominka

(nie wystarczy grawitacja?)

 

W którym miejscu fizycznie masz połączoną rurę z kominka z systemem kanałów powietrznych?

 

pozdrowka dla Fabianka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam, Bede chciał grzać w domu kominkiem i Mam pytanie, czy są takie piece (jako grzanie dodatkowe - uzupełniające), które będa grzać powietrzem (piec na gaz ziemny), będą miały możliwość podgrzewać zasobnik wody (CWU) i do tego będą umożłiwiały cyrkulacje wody.

W między czasie postram się przeczytać te wszystkie posty. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem za Ewę.

Kratka powrotna jest w podłodze. Nie pamiętam dokładnie rozmiarów ale człowiek spokojnie przez nią dotrze do pieca :)

Piec jest firmy Tecnoclima.

Firma Creon z Gdyni zrobiła projekt a ja przy pomoc teścia złożyłem kanały i podłączyłem do pieca.

Kominek od pieca oddalony jest o jakieś 15 m (nie ma to znaczenia)

W kanałach jest trójnik z przepustnicami, które umożliwiają wprowadzenie ciepłego powietrza z pieca i kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Decyduje się na system ogrzewania powietrzem + pojemnościowy podgrzewacz wody (może Richmond ?). Czy jest możliwośc zintegrowania takiego podgrzewacza z sytemem kolektorów słonecznych, czy trzeba dokupić specjalny zbiornik dedykowany do ogrzewania energią słoneczną? Jakie są wasze doświadczenia i może ktoś u siebie z Was ten problem roziwązał? Czekam na Wasze opinie. Z góry Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, przejżałem cały wątek, ale nie znalazłem informacji na temat temperatury powietrza nadmuchiwanego.

 

Mi firma projektowa robi teraz projekt, i temperaturę powietrza nagrzewanego ogranicza do max 30 stopni. Gdzieś czytałem, że bez uszczerbku na komforcie można ogrzewać pomieszczenia nadmuchiwanym powietrzem o temp max. 45-50 stopni (powyżej tej temperatury kurz się jakoś "bardziej lepi").

 

Niska temperatura jest związana z większymi przepływami (a co za tym idzie większe kanały, mocniejsze wentylatory, większe zużycie prądu na wentylatory, itp, itd. - więcej kasy trzeba władować w instalację).

 

Tak więc pytanie: na jaką maksymalną temperaturę nawiewanego powietrza macie zrobiony projekt i czy odczywacie jakiś dyskomfort przy wysokiej (co to znaczy wysokiej?) temperaturze nawiewanego powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperatura powietrza nawiewanego jest zmienna i zależy od temperatury w pomieszczeniu, gdyż piec nadmuchowy ma określone przyrosty temperatur ( np. Carrier 58 MVP podgrzewa o 25 - 30 C ). Tak więc jeżeli wewnątrz jest 20 C, to na wylocie z kratek możemy mieć 45 - 50 C.

 

Projektowanie systemu przy ograniczeniu temperatury do 30 C jest dużym błędem i spowoduje niewłaściwą pracę i zagrożenia, o których pisałeś. Zresztą, takie podejście od razu zdradza słabą wiedzę projektanta i stosowanie niewłaściwych urządzeń, gdyż żaden piec do ogrzewania nadmuchowego domów nie działa na takich parametrach.

 

Radzę zweryfikować wiedzę projektanta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dom wyliczony na dosyć małe zapotrzebowanie na moc grzewczą (w granicach 5 kW), dlatego zamiast pieca nadmuchowego projektują mi nagrzewnicę wodną (woda nagrzana w zbiorniku przez cokolowiek - pompę ciepła, kominek z płaszczem) ma być przerzucana przez ten wymiennik, a od tego nagrzewane powietrze.

 

Czyli mam rozumieć, że powietrze nadmuchiwane +50 stopni nie sprawia żadnego dyskomfortu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie pół roku biję się z myślami na temat ogrzewania powietrznego. Buduję ciepły dom i zamierzam zainstalować rekuperator a do tego pompę cieplną (woda-powietrze) lub gazowy piec nadmuchowy. Niestety nie udało mi się uzyskać porady jak sprzęgnąć oba te urządzenia. Moje pytania są następujące;

1. W zimie spręż z wentylatora pieca/pompy będzie większy niż ten z wentylatorów rekuperatora. Tak więc oba urzadzenia nie mogą pracować równolegle na tych samych kanałach?

2. Pomysł dwóch równoległych systemów z kanałami rozporwadzającymi powietrze niezbyt mi się podoba, a więc jakieś by-passy, przepustnice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalując system oparty na piecu nadmuchowym nie trzba się martwić o współpracę z rekuperatorem, należy jedynie odpowiednio podłączyć oba urządzenia, najprostszy sposób można zobaczyć tutaj :

http://www.polski-komfort.pl/system.swf

ale lepiej jest jeżeli kanał wyciągowy rekuperatora podłączony jest niezależnym kanałem do wyciągów z łazienek i wc.

 

Jeżeli tak to podłączymy, to nie ma znaczenia jakie spręże mają wentylatory, gdyż urządzenia pracują niezależnie i mogą pracować równocześnie przy wykorzystaniu jednej instalacji kanałowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego rozeznania wynika, że pompy cieplne typu woda-powietrze są domeną amerykanów. Jest tam kilku producentów, którzy produkują bardzo ciekawe urządzenia. Kłopot jest tego rodzaju, że nie wszystkie typy (przynajmnie te bardziej zaawansowane np. z dwoma sprężarkami typu woda/powietrze+woda) oferowane są na rynku europejskim (napięcia/częstotliwości). Na poczatek goraco polecam stronę FHP http://www.fhp-mfg.com. Produkty Florida Heat Pump Manufacturing są też dość rozsądnie ustawione cenowo. Np. na GT 070 (ok. 16kW) z przystawką do podgrzewania CWU dostałem ofertę od Polskiego dystrybutora na 4k$. Na stronce FHP jest również do pobrania demo softu, które umożliwia policzenie wszytkich parametrów cieplnych budynku, wraz z doborem odpowiedniej pompy i zaprojektowaniem różnych systemów ogrzewania; powietrzne, podłogówka, itd. Na prawdę warto się pobawić można zaprojektować różne sposoby rozprowadzenia przewodów wentylacyjnych, program liczy przekroje, ciśnienia, prędkości przepływu powietrza i inne tego rodzaju duperele.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...