Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie powietrzem


MTBAJ

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 402
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Spiro to takie "pogniecione" rury :smile:

Kladzie się je o wiele szybciej niż zwykłe - zapytaj Sebastiana o szczegóły bo ja brałam w tym udział jedynie oklejając kanały styropianem. Dół przy normalnych kanałach zajął nam kilka tygodni a góra ze spiro 2 dni. Różnica ogromna.

Spiro daje się zazwyczaj na poddaszach albo w domach parterowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ! Ostrożnie z wykonywaniem tego ogrzewania na własną rękę. To tak jak naprawiać samemu samochód: poloneza się da, ale z nowoczesnym samochodem będzie kłopot ( niestety może objawić się dopiero podczas jazdy ). Myślę że lepiej negocjować ceny z wykonawcami, mi się udało. Robert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert nie było chyba aż tak źle a nam oszczędziło ponad 3000.

Trzeba "tylko umieć posługiwać się nitownicą, "bzykiem" i mieć mnóstwo wolnego czasu i cierpliwości. Kanały są ponumerowane i kładzie się je według projektu. Projektant z firmy przyjeźdżał co jakiś czas zobaczyć jak idzie. Piec też Sebastian podłączył sam - kolejne pieniądze oszczędzone. Profektant powiedział że jesteśmy pierwszymi odważnymi :smile:

I jeszcze uwaga: my kładliśmy zwykłe kanały które trzeba "oklejać" styropianem. Są jeszcze kanały które od razu ocieplone są wełną ale są sporo droższe i nie da rady położyć ich bez specjalnego sprzętu.

Gdyby jednak ktoś zdecydował się zaryzykować polecam zwrócić się do Sebastiana - jako doświadczony srodze kanałowiec :smile: może coś doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po naszych doświadczeniach z kanałami balibyśmy się chyba oddać je w ręce nawet doświadczonej ekipie :smile:

Ale to już chyba tak jest że dla siebie robi się najdokładniej.

Jeśli masz do nich zaufanie i będziesz wszystko sprawdzał to pewnie można. Tylko jaka będzie różnica w cenie wykonania przez firmę i przez hydraulików?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurcze, ale sie ciesze , ze rozmawiacie na forum o ogrzewaniu

powietrzem. Ja kupilam stary , poniemiecki dom - bez c.o.

Za to stoja piekne piece kaflowe.

Jezeli jest tak, ze nie potrzeba grzejnikow przy Waszym systemie

ogrzewania powietrzem, to prosze o podpowiedz czy w moim przypadku moge je rozwazac?

Czy mozna wykonac instalacje (kanaly i wszystko co niezbedne) w juz istniejacym budynky murowanym, a szczegolnie wazne - czy sa piece elektryczne do tego systemu. Gazu ziemnego nie mamy,

a na butle brakuje miejsca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały wykonać można zawsze. tylko w już stojącym domu może być problem z ich ukryciem. U nas są pod posadzką i w suficie na poddaszu. Ale można je jakoś zabudować. Widziałam zdjęcia takich instalacji - pod kanałem była "półeczka" z g/k w którą przy okazji wmontowano halogeny. Wyglądało to całkiem ładnie i nie było widać instalacji.

Co do pieców elektrycznych to nie mam pojęcia. Mozesz zadać pytanie na stronie którejś z firm robiących instalacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszard, nie wiem czy ci się uda 15% bo ja wywalczyłem niecałe 10( polski komfort ), ale walcz. Hydraulików bym w to raczej nie mieszał bo więcej stracisz niż zyskasz. Nie wiem ile odpuścili by z ceny gdybyś nie chciał robocizny ( jak pisze Ewa ok. 3.000 pln ) ale dla mnie to żaden zysk bo trzeba by pilnować hydraulików no i nie wiem jak jest wtedy z gwarancją. Mi polski komfort dał 3 lata na całość. Pozdrawiam i daj znać jak poszły rozmowy !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2002-07-29 16:00, Anonymous wrote:

O zgrozo !

 

Przeczytałem wszystkie wypowiedzi na forum dotyczące ogrzewania powietrznego i włos na głowie mi sie zjeżył, co ci ludzie wypisują. Wydaje mi sie ze wszystkie te wyssane z palca opinie tworza ludzie ktorzy nigdy nie widzieli tak ogrzewanego domu. Ja przez 10 lat mieszkałem w stanach gdzie miałem zainstalowany taki system, od trzech lat mieszkam zanow w polsce w domu w ktorym mieszkam zainstalowalem taki system i pracuje on juz trzeci rok. Tak wiec pozwole sobie wyjasnic kilka kwestii:

 

KURZ - nie iest prawdą że ogrzewania powoduje kurzenie w domu, filtr zainstalowany w kanale powrotnym nie pozwala aby jakiekolwiek zanieczyszczenia przedstały się do kanałów, tak więc powietrze które wydostaje się z kratek jest czyste. Mój syn jest alergikiem, dlatego kupiłem specjalny firltr, dzięki czemu czuje się znacznie lepiej w domu niż na dworze.

 

HAŁAS - jeżeli instalacja hałasuje, to kopnijcie w dupę wykonawcę, bo poprostu spaprał robotę i już. W moim domu wszystkoc działa bezszelestnie.

 

KOSZTY - płacę połowę mniejsze rachunki niż mój sąsiad który ma dom o 20m2 większy ! Zresztą zauważcie że wszytskie duże obiekty są teraz tak ogrzewane, to jest najlepszy dowód że eksploatacja musi byc tania.

 

WILGOTNOŚĆ - czytałem wypociny kogoś na formu, że powietrze jest suche itd. itp.. co za bzdura, przy grzejnikach to masz suche powietrze, chyba że powiesisz sobie mokry ręczniczek ( he he ). Ja mam nawilżacz, ustawiam sobie wilgotność na 50% i śpię spokojnie. Ktoś pisał że owszem są nawilżacz ale to bardzo drogie urządzenie ... no jak wydatek 250 USD jest nie do przejścia to lepiej w ogóle nie brać się za budowę domu.

 

Dobra nie będę już przynudzał, radzę jednak wszystkim którzy myślą o zainstalowaniu takiego systemu aby nie wierzyli we wszytko co można przeczytać na formu, a już napewno nie wierzyć takim fachowcom - teoretykom, którzy lubia snuć teorię o rozkładach temperatur, wpływie wiatru ( ?! ) itp. tacy są zawsze najądrzejsi, jak widzę przeciętny polski "fachowiec" zna się lepiej na ogzrewaniu powietrznym niż miliony amerykanów, kanadyjczyków, skandynawów itp.. bo tam to rozwiązanie jest powszechne, a w polsce się nie przyjmie bo polacy są na to zbyt inteligentni.

 

pozdrawiam

Robert

Robert, jesteś dość zasadniczy w swojej opinii. ja też mieszkałem w takim domu w kanadzie (dom za 450tys.)

dla mnie to nie jest dobre.tam ściany nie akumulują ciepła, w drzwi prawie nie ma, a latem potrzebują klimatyzacji. A szum zawsze jakiś się wydobywa. też mam syna alergika i zadnych filtrów nie potrzebuję, bo nie mam takiej silnej konwekcji powietrza i kurzu.lepiej patrz i ucz się od Niemców a nie od Amerykanów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo rozumiem Twoją wypowiedź, "tam ściany nie akumulują ciepła, w drzwi prawie nie ma, a latem potrzebują klimatyzacji" tzn, gdzie ? co to znaczy ?

 

Jestem zasadniczy bo spieniły mnie wypowiedzi ludzi, którzy nie znają tego ogrzewania a rozpowszechniają bzdurne opinie. A ja poprostu korzystam z tego i jestem zadowolony, co oczywiście nie oznacza że wszyscy ludzie na świecie muszą również z tego korzystać. Żyjemy w wolnym kraju i każdy wybiera to co mu pasuje ( znam takich co kupują płyty Ich Troje ?!!!, ale to ich sprawa ).

 

Co do sugestii aby uczyć się od Niemców, to wybacz chłopie ale sam zdecyduję czego mam się uczyć i od kogo, a Niemcy nadal pozostaną dla mnie jedynie zatłoczonym krajem, który muszę przejechać w drodze do słonecznej Hiszpanii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomi straszą mnie starymi "strachami" na temat tego ogrzewania (kurz, szum, ruch powietrza) Mają mnie za dyletanta, który pakuje się w kłopoty. Jestem dyletantem, ale Wasze opinie i człowiek z firmy razem, prezekonały mnie. Mam tylko obawy związane z wentylacją grawitacyjną. facet z komfortu twierdzi, że wszystkie kanały grawitacyjne mają pozostać, a powracające do pieca powietrze jest pobierane w jednym centralnym punkcie domu.

Coś chyba jest nie tak - jak macie u siebie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...