Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie powietrzem


MTBAJ

Recommended Posts

Tak jak mówi. W łazience, kuchni i pomieszczeniu gospodarczym jest wentylacja grawitacyjna. Na głównym korytarzu jest duża kratka wciągająca powietrze. My mieliśmy przez jakiś czas podłączoną jedną z trzech stref. Powietrze szło tylko do tej jednej strefy i nie było żadnego wyczuwalnego ruchu powietrza a tym bardziej kurzu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 402
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja też myślę że taki układ kanałów jest ok, u mnie też jest jednak kratka powrotna a w łazienkach mam grawitację taka jak była w projakcie budynku. Podobno można by ją wyeliminować, ale wtedy potrzebny byłby rekuperator lub inne ustrojstwo do wentylacji mechanicznej, jeżeli nie wybudowałeś jeszcze kominów to warto się zastanowić bo pewnie wentylacja wyjdzie taniej niż kominy. Co do "strachów: to traktuj je z przymrużeniem oka, ja przez takie opinie o mały włos nie odpuściłam tego ogrzewania, ale całe szczęście mój mąż był wytrwały i teraz nie żałujemy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie cwu zakładam dość ryzykowny wariant: pojemnościowy podgrzewacz gazowy + panele solarne do współdziałania (może nawet próżniowe, rurowe ) Czy któś z Was "poszedł dalej" - kocioł dwfunkcyjny - podgrzewanie cwu oraz podłogówka w łazience + grzejnik wieszak łazienkowy - to współpracuje z solarnym, a ogrzewanie powietrzne z kominkiem. Realne? Ktoś sprawdził?

Wiem, że im bardziej komplikuje się system tym gorzej ale może to niegłupie (licze na Was, dzięki Wam wchodzę juz na pewno w powietrzne ogrzewanie :smile:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepła podłoga w lazience to świetna sprawa a poza tym wydaje mi się, że jest duży nadmiar ciepła z paneli słonecznych w nowych systemach nawet zimą - grzanie czegokolwiek poza wodą wydaje się zasadne. Mogę się jednak mylić w sposób zasadniczy. Nie mam też zamiaru przeinwestować bez wyraźnych korzyści na przyszłość. Oszczędny system na przyszłość to wsparcie dla emerytury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszard, trochę to skomplikowane, uważaj aby forma nie przerosła treści. Co do cwu to ja mam podgrzewacz gazowy ( w odpowiedzi na pytanie Anonima ). A podgrzewane podłogi ? Ja za tym nie przepadam ale jak ktoś bardzo lubi to może sobie wrzucić matę elektryczną. Koszt inwestycji prawie żaden, a myślę że eksploatacja kilku m2 podgrzania podłogi w łazience będzie znikoma ( przy założeniu że cała łazienka jest normalnie ogrzewana powietrzem ). Tak więc wszystkie te panele i kotły to moim zdaniem duże nakłady na małe efekty, ale jeżeli masz taką wizję to nie przejmuj się moją opinią i rób swoje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie przeczytalem całą dyskusję:

1.Ja również montuje ten system u siebie (full wypas) łącznie z podziałem na strefy.

 

2.W kazdej wyszukiwarce (onet, interia, wp) pod hasłem ogrzewanie nadmuchowe znajdziecie ok. 10 firm zajmujących się fachowo tym problemem. Ja wysłalem rzuty budynku do 5 firm i porównywałem oferty.

 

3. Ogrzewanie nadmuchowe + podłogówka: oczywiście tak, można.

Montujemy noramlny piec c.o z zasobnikiem (mamy c.w.u), dalej montujemy układ ogrzewania podłogowego, piec musi mieć jeszce jedno wyjście na nagrzewnice wodną,która ogrzeje powietrze w kanałach. To działa. Nie jestem taki mądry.. to oferuje firma z Białegostoku. Niestety nie oferują wykonastwa tylko projekt i porady techniczne, ja mieszkam we Wrocławiu więc troche daleko i biję się serwisu jak coś nie wyjdzie.

 

4.Tzw. gruntowy wymiennik ciepła oferuje coraz więcej firm. Dokładne dane techiczne jak go zbudować podaje jedna z firm na Górnym Sląsku. Generalnie również spełnia częściowo swoje zadanie rury pcv zakopane pod ziemia i doprowadzające powietrze do systemu. Jest to mniej wydajne ale ...jak ktoś ma małą działke albo urządzony ogród.

 

5.Naprawdę przemyślałem wiele róznych systemów ogrzewania (koszty nie grają roli) od pomp ciepła, wymienników gruntowych, odwiertów, pomp powietrze- powietrze systemów tradycyjnych wodnych i ten system wydaje mi się najbardziej komfortowy.

 

6.Gdybym decydował się na wodne ogrzewanie to chyba tylko podłogówka i ścienne (na ciepłowodach). Dziwię się tym którzy wybrali grzejniki i jeszcze sobie je chwalą.

 

Nie jestem fachowcem od ogrzewania (tylko lekarzem) więc nie podejmuje się dyskusji. Po prostu wymieniłem swoje poglady i systemu które poznałem serfująć po sieci lub rozmawiając z przedstawicielami wielu firm.

 

Pozdrawiam wszystkich Grzesiek ([email protected])

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Anonimie, dobra decyzja ! Fajnie że coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie powietrzem. Twoje rozwiązanie jest trochę przekombinowane i przez to pewnie drogie, zresztą jak napisałeś cena nie grała roli. Nie jestem przekonany czy "tędy droga" ja osobiście sugeruję trzymać się jak najbardziej oryginalenej wersji stosowanej w USA, wtedy można to wykonac w rozsądnej cenie, no i będzie działać perfekcyjnie. Co do jednego masz 100% racji - ja też się dziwię tym co instalują grzejniki !!! Robert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Powinienem sie przedstawic:

Jestem z tej "firmy z slaska ktora oferuje Wytyczne do wykonania Gruntowego Wymiennika Ciepla" - patrz watek wyzej

To co nizej bedzie i reklama i porada jak wspomoc ogrzewanie domu:

Temat jest malo znany ale wart chyba rozpowszechnienia:

Gruntowego Wymiennika Ciepła GWC (nie jest to element pompy ciepla)nie mozna traktowac jako podstawowego ogrzewania, ale do poprawienia efektu ekonomicznego ogrzewania(srednio w roku ok 20-30% oszczedności).

Ten sam GWC sluzy latem do klimatyzacji!!!

Mozna kupic tanszy rekuperator (bez czujnika i grzalki elektr.) gdyz nie ma potrzeby jego odmrazania bo temp. powietrza z GWC jest 0stC lub zawsze dodatnia.

Cena wykonania ok 1tys.zl - dla domu 150m2 Jezeli zdecydujemy sie

przed wykopaniem fundamentow to ta cena bedzie duzo nizsza (praca koparki i wywiezienie nadmiaru ziemi).

Jezeli zrobi sie to tak jak u mnie ja czyli w komorach murow fundamentowych to koszt bedzie jeszcze nizszy.

Mam dom nie podpiwniczony i w komory te musialbym sypac piasek. Ja zamiast piasku nasypalem zwiru - cena nizsza transport

troche drozszy wyszlo na to samo (zwiru nie trzeba ubijac - zaoszczedzilem na wynajeciu zageszczarki). Z dodatkowa robocizna zmiescilem sie w cenie 500zl slownie piecset zl.

Koszt eksploatacji ogrzewania i klimatyzowania - max

zuzycia energii 100-120W (silnk wentylatora) dla domu 250m2.

(mojemu wystarczy 80W - dom 160m2).

Pamietajmy ponosimy tylko koszty przesylu powietrza przez zloze (opor ok 200Pa) a nie jego ogrzewania lub chlodzenia!!!!!

Koszt rozprowadzenia tego powietrza od GWC po budynku nie jest wysoki gdyz moj dom jest w fazie budowy.

Szczegoly http://www.taniaklima.pl

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...