Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Moja wentylacja - Dom w daliach 2


Recommended Posts

Witam

jestem na etapie instalcji: c.o, wody, prądu no i wentylacji. W zamiarze jest grawitacyjna. Prosiłbym o poradę, wskazówki czy dobrze to jest wykombinowane. W domu są 2 systemy kominowe. Jeden do ogrzewania na piec eko z trzema kanałami wentylacji, a drugi to system kominka z jednym kanałem wentylacji. Planuje zrobic przebicia do owych kanałow z każdego z pomieszczeń (niebieskie strzałki na foto). Łazienki mają otwierane okno lub drzwi. W dolnej-malej planuje zrobic dziure w stropie i dalej po scianie kolankowej rurą pociągnąć w dachu miedzy krokwiami az do kominka wentylacyjnego na dachu. Górna łazienka byłaby podłączona do tej rury także na piętrze przez kratkę w KG na suficie. Wyciag z kotlowni byłby przez kanał w kominie, a nawiew powietrza przez otwory u dołu drzwi do garazu.

DOM.jpg

PARTER.jpg

PIETRO.jpg

PARTER.jpg

Edytowane przez grinch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pesymistycznie to widzę,

 

1. wyciąg [ przez komin wentylacyjny] to jedna część wentylacji

a skąd bedzie nawiew?

 

2. dwa pomieszczenia podłączone do jednego komina wentylacyjnego na dole

i do tego samego komina podłączone kolejne dwa pomieszczenia na poddaszu [ komin wentylacyjny przy kominku]

to raczej nie będzie działać poprawnie.

 

3. pionowe rury do wentylacji łazienek idące po ścianie kolankowej [ zimnej]

to oznacza skraplanie się wilgoci i spływanie wody na dół efektownym prysznicem.

 

4. pomysł wentylowania przez drzwi do garażu jest lekko samobójczy - skąd w garażu ma być świeże powietrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popieram całkowicie wątpliwości mojego poprzednika.

nie ma szansy zadziałać.

 

i powtórzę teraz po raz kolejny. domy budowane w dzisiejszych standardach izolacji, szczelności bez wentylacji mechanicznej to bardzo słabe domy.

w całej skandynawi WM jest obowiązkowa. niestety nasz kraj jest jeszcze trochę zacofany i o wentylacji się nie myśli w przepisach...

 

naprawdę sugeruję zastanowić się nad WM a zaoszczędzić na wyposażeniu domu czy na czymś innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Czyli jedynym rozsądnym wyjsciemi pozostaje zaprosić fachowców od mechanicznej i za rekuperatorem sie rozejrzec?

Tylko teraz po choinke mi beda kanały wentylacyjne w istniejacych systemach kominowych? A Jesli powietrze bedzie doprowadzane przez nawiewniki w oknach (w kazdym pokoju sa po 2okna) a wyprowadzane przez wiatraczki zamontowane w scianach/sufitach kanałow wentylacyjnych np. łazienka? Dlaczego mowiecie ze bedzie "prysznic" w lazience dolnej skoro ta rura bedzie szła w małym oddaleniu od scianki kolankowej . A moze zrobic przelot w murze w scianie w dolnej łazience i tak zrobic poprostu wywiew powietrza? Co do swiezego powietrza w garazu, to bedzie ono z nieszczelnosci pod brama gazrazową a dalej przez otwory w drzwiach od kotlowni by sie tam dostawało. Moze jeszcze inne pomysly macie jak to ogarnąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jedynym rozsądnym wyjsciemi pozostaje zaprosić fachowców od mechanicznej i za rekuperatorem sie rozejrzec?

Tylko teraz po choinke mi beda kanały wentylacyjne w istniejacych systemach kominowych? ...

 

Trza było myśleć zanim szpadel wbiłeś, a tak to jesteś w sytuacji jak pewnie 75% nieświadomych budujących, czyli w ciemnej doopie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...