Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek - wysokość montażu trójnika z komina systemowego


Librarian

Recommended Posts

Dzień dobry!

 

Mam następujące pytanie: nie mam jeszcze wybranego konkretnego modelu kominka, ale niedługo będę kładł dach, w związku z czym chcę wcześniej postawić komin systemowy (wysokość 6,5 metra), a w nim umieścić trójnik wlotowy. No i tutaj mam małą zagwozdkę - na jakiej wysokości przeważnie montuje się ten element?

Czy istnieją jakieś uwarunkowania, żeby np. ze względu na jakość ciągu umieszczać go najwyżej jak to możliwe, że może wręcz przeciwnie - jak najwyżej?

Zauważyłem również, że spora część producentów umożliwia zmianę standardowego trójnika 90 st. na 45 st. - czy warto wybierać ten drugi?

 

Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może nie chodzi tak o model paleniska jak o sposób ogrzewania. Można robić wlot dolny ( nad posadzką w przypadku pieców z dolną komorą zbiorczą spalin) a także wlot pod sufitem. Przeważnie stosuje się wlot ( jeżeli chodzi o górny) 70 cm pod sufitem przy standardach wysokościowych mieszkań. Ale coraz bardziej popularnym i profesjonalnym sposobem jest stawianie samego komina bez wlotów. Mając wybrany sposób ogrzewania, projekt i wkład przyjeżdża fachowiec, robi wklejkę do komina tam gdzie chce i jaką chce aby było najlepiej technicznie i problem z głowy. Koszt to 500 zł z materiałami i bardzo profesjonalnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób te 70 cm od sufitu standardowy wylot, jesli komin wystaje ze sciany, to zaplanuj kominek z któregoś boku i tam tez zamontuj trójnik -tez standardowy.

największym hitem jaki widuję jest trójnik na froncie wystającego komina na wysokosci 120 cm i wyczystka kawałek ponizej tez na froncie oczywiscie.

trójnik 45 st. zdecydowanie odradzam

wycinanie otworu w pozniejszym terminie- również

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób te 70 cm od sufitu standardowy wylot, jesli komin wystaje ze sciany, to zaplanuj kominek z któregoś boku i tam tez zamontuj trójnik -tez standardowy.

największym hitem jaki widuję jest trójnik na froncie wystającego komina na wysokosci 120 cm i wyczystka kawałek ponizej tez na froncie oczywiscie.

trójnik 45 st. zdecydowanie odradzam

wycinanie otworu w pozniejszym terminie- również

 

to co zrobisz jak masz wlot na wysokości120 cm nad posadzką w kominie ceramicznym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu zupełna zgoda problem ma klient, jeżeli wyczystka i trójnik zamontowany jest niewłaściwie.

Problem wynika zapewne z winy klienta (niedopatrzenie) lub co jest najczęściej z winy wykonawcy komina, no i projektu.

No ale z reguły wykonawca (budowniczy) komina, architekt, umywają ręce i ewentualne reklamacje aby poprawili niewłaściwy montaż są niemożliwe, lub trudne...

No i firma kominkowa w porozumieniu z klientem ingeruje w komin...

Komin zazwyczaj posiadający gwarancję, bardzo rygorystyczną gwarancję.

 

No i jak to rozwiazać...

 

 

  1. odstąpić od montażu wkładu kominkowego, motywując to niewłaściwie zainstalowanym kominem przez firme wykonawczą?
  2. zrobić się "dobrym wujkiem" i przerobić komin? Z reguły chodzi również o zlecenie, czyli zarobek

 

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo dbam o klienta i zapewniam mu autoryzowanego serwisanta schiedla, który poprawia komin nie tracąc gwarancji.!

Pamiętaj też, że gwarancja będzie uznana też wtedy jak właściwie postawisz taki komin, a wielu ma z tym ogromne problemy - szczególnie chodzi o prawidłową wentylacje wkładu kominowego.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i o to chodzi :cool:.Tak trzymaj Pan Panie.:cool:

 

Nie wstawiłem przecinka...a twoja uwaga żenująca. Jeżeli jest komin schiedla i ważna gwarancja - zapraszam serwisanta.

Jeżeli komin postawiony z błędami, gwarancji nikt ci nie uzna ( nawet schiedel ) wtedy ja robię wklejkę i daję swoją gwarancję.

Za błędy przecież się płaci, więc albo robisz raz a dobrze albo w ogóle nic nie rób tylko zlec to fachowcom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm, nie do końca rozumiem?

 

Nieprecyzyjnie się wyraziłem. Chodziło mi o to, że często (jeśli nie zawsze) siła ciągu kominowego zależy w znaczącym stopniu od jego wysokości - rozumowałem więc następująco: umieszczając trójnik jak najwyżej "skracamy" w pewien sposób część czynną komina, ale za to mamy potem komfort swobodnego manewrowania przewodem dymowym na linii kominek - komin.

 

W najbliższym czasie zamierzam odwiedzić producenta kominków PAMA (mieszkam w okolicy) i wtedy podejmę ostateczną decyzję.

 

Dziękuję jednak za pomocne podpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...