Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

regulacja dolotu powietrza - z czym to się je?


mordimer_m

Recommended Posts

Witam,

 

Planujemy z żoną jakiś mały kominek narożny, na przykład bardzo podoba nam się Nordpeis Geilo. Dolot powietrza z czerpni wyprowadzony jest w podłodze.

Zastanawia mnie teraz w jaki sposób odbywa się taka regulacja dolotu powietrza, to znaczy jakąś wajchą w obudowie kominka? Przeglądam zdjęcia kominków i nie widzę za bardzo żadnych wystających elementów.. gdzie to się przeważnie montuje? Jak to wygląda?

No i drugie pytanie, najważniejsze. Wkład kominkowy musi być specjalnie przystosowany do takiego regulatora, czy jest to osobny element i można to stosować z każdym wkładem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

są dwa sposoby regulacji dopływu powietrza do spalania ( mówimy o przypadku gdy jest króciec przy wkładzie ). Można regulować to ręcznie za pomocą przepustnicy, wtedy cięgno montujemy gdzieś przy spodzie w sposób mało widoczny choć przyznam, że niektóre gałki wyglądają ładnie. W momencie rozpalania takie cięgno wyciągamy i jest otwarty kanał z powietrzem...następnie regulujemy sobie odpowiednio powietrze suwakami przy wkładzie.

Po dokładnym spaleniu drewna taką przepustnicę zamykamy i zabezpieczamy wkład przed zbyt szybkim wychłodzeniem. Jest też sposób dawkowania powietrza za pomocą optymalizatora spalania. Umieszczamy czujnik temperatury spalin w kanale spalinowym od kominka, a sterownik w zależności od ustawień tak dawkuje powietrze do paleniska aby optymalnie wykorzystać opał, nie przegrzać wkładu i utrzymać temperaturę spalin na żądanym poziomie.

Tak w skrócie to wygląda.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, sporo mi rozjaśniliście temat. Czyli z tego co zrozumiałem: interesuje mnie rozwiązanie manualne, czyli przepustnica z cięgnem, którego gałka zamontowana będzie w obudowie kominka. Będę do tego potrzebował odpowiednio przystosowany wkład kominkowy z króćcem.

Jeszcze tylko jedno pytanko - jest jakaś zauważalna różnica w cenie pomiędzy takimi wkładami z/bez króćca? Czy ten akurat "parametr" nie odbija się od razu na cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie zupełnie. Są jeszcze "sterowniki" Badera. Przymykają dopływ powietrza jak ma się palić, a otwierają na maksa, jak zgaśnie. tak żeby ciepło kominem uciekało...:D:D

 

Zajmij się raczej ''swoimi '' sterownikami , podającymi nadmiar powietrza do spalania , gdy to wcale nie jest potrzebne:P I odrób lekcje ( Margot też ma chyba z tym problemy ) z zapotrzebowania na tlen w procesie spalania paliw stałych - jakbyś nie wiedział( z tym też masz problemy :D ), drewno do nich należy :p

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bader ... Twoje ostatnich kilka wypowiedzi w temacie sterowania procesem spalania i samych sterowników, wprowadziło mnie w osłupienie ...

Mam w związku z tym trzy pytania:

1. Czy zamontowałeś chociaż jeden sterownik procesu spalania następujących firm: Brunner, Leda, Spartherm, Timpex, Tatarek ?

2. Czy wiesz w jaki sposób opracowuje się do takich sterowników tzw. "soft", obrazujący "krzywą" spalania i sterujący poborem powietrza do tego procesu ?

3. Czy Ty, jako "znawca tematu" miałeś możność mieć wpływ na rozwój i upowszechnienie tego tematu w naszym kraju ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bader ... Twoje ostatnich kilka wypowiedzi w temacie sterowania procesem spalania i samych sterowników, wprowadziło mnie w osłupienie ...

Mam w związku z tym trzy pytania:

1. Czy zamontowałeś chociaż jeden sterownik procesu spalania następujących firm: Brunner, Leda, Spartherm, Timpex, Tatarek ?

2. Czy wiesz w jaki sposób opracowuje się do takich sterowników tzw. "soft", obrazujący "krzywą" spalania i sterujący poborem powietrza do tego procesu ?

3. Czy Ty, jako "znawca tematu" miałeś możność mieć wpływ na rozwój i upowszechnienie tego tematu w naszym kraju ?

Pozdrawiam.

 

Ad1. A i owszem:P

 

Ad 2 A może tak podstaw pod to wzór na obliczenie zapotrzebowanie całkowite powietrza do spalania i skonfrontuj to z tzw. ''Softem" :D Jeżeli również nie możesz znaleźć wzoru - podam pomocną dłoń :D

 

Ad3 W odróżnieniu od Ciebie i kilku innych Panów nie lansuje rozwiązań , będących ślepą uliczką, za to wydatnie obciążających kieszeń klienta.

 

Za kilka lat zmienicie śpiewkę, licząc ,że nikt nie będzie pamiętał ''nowatorskich'' rozwiązań.

 

Przypomnę :D

 

pzdr.

 

ps. wystarczy temperatura spalin , by wiedzieć , czy energia jest marnotrawiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bader ... Twoje ostatnich kilka wypowiedzi w temacie sterowania procesem spalania i samych sterowników, wprowadziło mnie w osłupienie ...

Mam w związku z tym trzy pytania:

1. Czy zamontowałeś chociaż jeden sterownik procesu spalania następujących firm: Brunner, Leda, Spartherm, Timpex, Tatarek ?

2. Czy wiesz w jaki sposób opracowuje się do takich sterowników tzw. "soft", obrazujący "krzywą" spalania i sterujący poborem powietrza do tego procesu ?

3. Czy Ty, jako "znawca tematu" miałeś możność mieć wpływ na rozwój i upowszechnienie tego tematu w naszym kraju ?

Pozdrawiam.

 

Skoro pytasz to pozwolisz ,że i ja spytam ciebie.

Czy twój proces jest monitorowany przez sterownik???Czy posiada funkcję sygnalizującą koniec polan w komorze co się wiąże oczywiście z dźwiękiem aby domownik z rozsądkiem załadował kolejny wsad.Montujesz takie cudeńka bo powiem ,że jest to fajna rzecz szczególnie ,że w domu zaabsorbowani jesteśmy nie paleniem ale zupełnie czymś innym.:yes:.Zapewne ta trąbka ostrzegawcza ma wpisaną w pamieć by np.po ostatnim wsadzie -załadunku nie trąbić w nocy gdy smacznie sobie śpimy.To także posiadają twoje systemy??? Czy twój system-sterownik zabezpiecza na tyle domowników ,że gdy załadują komorę paleniskową,przepustnica otworzy się na 100% i w tym momencie następuje zanik napięcia a my -nas nie ma w domu robimy powiedzmy to ośnieżanie.Czy twój sterownik firm Brunner, Leda, Spartherm, Timpex, Tatarek zabezpieczy nas przed np. pożarem?Czy kominek się nie przegrzeje???Co wygasi to co może zaistnieć???A nas nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który z wymienionych sterowników podłączyłeś (ałeś)? Z jakim urządzeniem. Jak ustawiłeś konfiguracje?

 

A ty Batura to pytasz żeby spytać i dowiedzieć się z czym to się je czy po raz kolejny chcesz za pośrednictwem swej wiedzy zrobić z kogoś głupka.Zapytam w takim razie i ciebie masz takie sterowniki o które pytam foresta???Jak ty to konfigurujesz???Co chcesz udowodnić baderkowi???Że ty podłączyłeś ich np. 100???:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty Batura to pytasz żeby spytać i dowiedzieć się z czym to się je czy po raz kolejny chcesz za pośrednictwem swej wiedzy zrobić z kogoś głupka.Zapytam w takim razie i ciebie masz takie sterowniki o które pytam foresta???Jak ty to konfigurujesz???Co chcesz udowodnić baderkowi???Że ty podłączyłeś ich np. 100???:cool:
Bo nie rozumie pytania osoby .która o kominkach wie tyle samo co wiedzieć np. o kobiecie powinien.:):D:D:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale przecież dokładne charakterystyki sterowników są na stronach producentów. Pisze o producentach, nie o dystrybutorach sterowników. Tam sobie można poczytać, a nawet wydrukować do poczytania i ewentualnego zachowania w domowych zasobach wiedzy w dziale "instrukcje"

 

PS

PISAŁEM JUŻ W KTÓRYMŚ TEMACIE SWOJE, zapatrywania na sterowniki.

Według mnie aktualnie jednym z podstawowych parametrów na podstawie których sterownik pracuje i dobiera inne wartości, jest pomiar temperatury spalin. Pomiar oczywiście termoparą, dostosowaną zakresem do danego urządzenia.

 

Pomiar temperatury spalin rozwiązuje, albo inaczej, ułatwia sterowanie.

 

  • wkładami powietrznymi
  • wkładami (piecami) powietrznymi z systemem odzysku i akumulacji ciepła z spalin. Wtedy pomiar powinien być dokonywany w stosownym ściśle dobranym w zależności od konfiguracji systemu miejscu
  • wkładami z płaszczem wodnym i również z wkładami z zainstalowanymi nadstawkami wodnymi

 

 

Takie sterowniki mają systemy powiadomień również dźwiękiem.

 

Sytuacje gdy dokładamy do wkładu drewno i idziemy spać, nie przewidział ustawodawca. Prawdopodobnie zakładał rozumność i możliwość przewidywania u użytkowników kominków.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale przecież dokładne charakterystyki sterowników są na stronach producentów. Pisze o producentach, nie o dystrybutorach sterowników. Tam sobie można poczytać, a nawet wydrukować do poczytania i ewentualnego zachowania w domowych zasobach wiedzy w dziale "instrukcje"

 

Bohuniu a o co tobie chodzi?:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacje gdy dokładamy do wkładu drewno i idziemy spać, nie przewidział ustawodawca. Prawdopodobnie zakładał rozumność i możliwość przewidywania u użytkowników kominków.

A co ma piernik do wiatraka? Sugerujesz, że kominek wymaga ciągłego nadzoru? Bezpieczny kominek to taki, w którym palisz kiedy chcesz,.Nie zależnie czy idziemy spać, czy też wychodzimy z domu. Przed tym należy zwrócić uwagę, czy drewno się zajęło, czy jest prawidłowo ułożone - chodzi oto czy wypalając sie, polano nie przewróci się na szybę i nie stłucze jej, czy drzwiczki są zamknięte i na koniec, czy sterownik rozpoczął program spalania. Jak to nam wejdzie w nawyk, możemy bezpiecznie załadować na noc kominek drewnem i spać spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...