Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

regulacja dolotu powietrza - z czym to się je?


mordimer_m

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

"

dać legary 15 cm i tam ułożyć a najlepiej to w ściany puścić .

 

[quote name= Robiąc urządzenie grzewcze w takim domu nie tylko trzeba mieć ogromną wiedzę z zakresu ppoż, jakości i zastosowań użytych materiałów, izolacji, temperatur i sposobu ogrzewania ale też być nad

 

10 cm to mało wiem to bo sam posiadam cztery kominki piąty w drodze :) i wszystko działa na dpg i wszystkie stoją w drewnianych domach , użytkuje je na co dzień , jedyne źródło ciepła

Razu pewnego nas nie było z żoną parę dni , przed powrotem poprosiliśmy kolegę by przepalił w kominku , Kolega wsadził tyle że drzwiczki ledwo zamkną a szybra nie ,

Wysoka temperatura turbinę przytopiła , podejrzewam że 10cm to mało i w moim przypadku bym się spalił . Sam pomysł wpuszczania kanałów w strop drewniany jest dyskusyjny choć sam posiadam takowe 8 lat minęło i nic się z nimi nie dziej .

Jak chcesz to przyjedź do mnie to ci pokarzę co i jak i będziesz mógł sobie popalić :)

Jesteś niebezpieczny danielu :)

pozdrawiam[/quote]"

 

więc słuchaj i lepiej czytaj. 10 cm legary dajemy, ponieważ wyżej absolutnie nie można, bo do tego dochodzi jeszcze podłogówka min 2,5 cm. W małych domach drewnianych wyższy legar to głowa zaraz nad jętkami. Poza tym legary daje się również po to aby wyeksponować belki stropowe!!!! Niektórzy daja ocieplenie między belki i są zadowoleni, tylko z czego. 10 cm starczy aby schować tam np kanały 5x10 bardzo dobrze zaizolowane do ciepłego powietrza. 10 cm starczy też np na odpływ kanalizy z łazienki górnej. 15 cm można dać w większych domach o większej kubaturze. Tam można dać kanały 20x9 bądź elastyczne fi 125 albo 150mm.

A jeżeli turbina ci się przytopiła to ktoś pojęcia nie miał o konstruowaniu komór grzewczych i właściwej jej wentylacji nawet w przypadku mega dowalonego ognia i braku prądu. I nic z tym wspólnego nie ma grubość posadzki człowieku! Zastanów się choć odrobinę a bzdur pisać nie będziesz.

Nie ma innej opcji jak tylko puścić kanały w podłodze od dgp i to nie jest sprawa nawet dyskusyjna, w ścianach robisz tylko wyloty 40 cm nad podłogą.

Jeżeli jest możliwość i miejsce aby komin stał centralnie i od komina odchodziły np pomieszczenia to można się pokusić o zrobienie kanałów w takim kominie do ciepłego powietrza. Ale oprócz komina spalinowego i wentylacji musisz budować kanały do dgp co spowoduje spory gabaryt.

Pozdrawiam bardzo serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra panowie wy tu gadu gadu o drewnianych domach, a może mi któryś z was tak na szybko tylko powiedzieć jak jest z tą ceną? Dla przypomnienia, nie chodzi mi o żadne elektroniczne sterowniki, tylko o wkład kominkowy do którego jest możliwość podłączenia dolotu powietrza z ręcznie sterowaną przepustnicą - takie wkłady są od razu zauważalnie droższe czy jedno z drugim nie ma nic wspólnego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który z wymienionych sterowników podłączyłeś (ałeś)? Z jakim urządzeniem. Jak ustawiłeś konfiguracje?

 

Kilka modeli Tatarka ( ze wzg. na cenę ) i głównie do wodniaków ( ma to jeszcze śladowy sens :p ) Gdybyś zapoznał się z procesem spalania , wiedziałbyś , że w każdej jego fazie potrzebna jest inna ilość powietrza a temperatura spalin nie ma bezpośredniego przełożenia na uzysk ciepłą :p Ale kondukcja czy promieniowanie jest chyba dla Ciebie terra incognita :D , co widać po lansie ''wytwornic gazów o wysokiej temperaturze'' .Zresztą , co się dziwić , gdy ktoś uznaje temp. spalin na wyjściu z układu na poziomie 200C za normalną :p, a pękające kominy systemowe za wadliwe :D i niedostosowane do kominków ........ horrror.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra ja się zamykam i nie pitolę będę nadal czytał tylko

 

Macieju nie uciekaj :) Trochę rozsądku zawsze się przyda. A i innym będzie łatwiej - nie będą musieli tłumaczyć zaczytanym w forum klientach,że durectwem jest transport powietrza kanałami 10x5cm oraz ,że izolacja takich kanałów gr.2,5cm to idiotyzm....

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mordimer_r ... z reguły takie paleniska są nieco (100 - 300 zł) droższe od tych, które nie posiadają możliwości przyłączenia powietrza bezpośrednio do paleniska. Ale mowa o tej "półce" najtańszej. Do nich są dedykowane dodatkowe adaptery do podpięcia flexa z przepustnicą.

Wkłady droższe i bardziej wyposażone technicznie mają już wbudowane króćce do podpięcia powietrza z zewnątrz. Ale nie zawsze posiadają regulację - zwłaszcza szczelną.

Bader ... widzisz różnicę w sterownikach do wody i do akumulacji ... ? A sterowanie wodą na podstawie temperatury spalin zamiast samej wody robiłeś ?

Naprawdę nie widzisz jak się pogrążasz w swojej własnej ignorancji i braku wiedzy technicznej w temacie, w którym próbujesz zabierać rzeczowo głos ... ?

Piotr jest niemal ojcem chrzestnym pierwszych polskich, kominkowych sterowników procesu spalania, Margod chyba jako pierwszy w kraju zaczął stosować sterowniki procesu spalania do sterowania "kominkową wodą" ... w ostatni czwartek w firmie Tatarek "wałkowałem" dwa nowe rodzaje sterowników - jeden z osobną regulacją powietrza pierwotnego i wtórnego, drugi - to jeszcze mała tajemnica, która będzie dopiero opracowywana do produkcji ...

Nasza rodzima myśl techniczna jest w tym względzie o spory krok do przodu w porównaniu do czołówki europejskiej, a parę osób na tym forum ma możliwość w tym uczestniczyć. Gdybyś nie był tak niereformowalny to na pewno skorzystał byś z tego i z ogromu wiedzy i doświadczenia jakie staramy się tutaj przekazać - obojętne czy w sposób komercyjny czy też zupełnie bezinteresowny ...

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka modeli Tatarka ( ze wzg. na cenę ) i głównie do wodniaków ( ma to jeszcze śladowy sens :p ) Gdybyś zapoznał się z procesem spalania , wiedziałbyś , że w każdej jego fazie potrzebna jest inna ilość powietrza a temperatura spalin nie ma bezpośredniego przełożenia na uzysk ciepłą :p Ale kondukcja czy promieniowanie jest chyba dla Ciebie terra incognita :D , co widać po lansie ''wytwornic gazów o wysokiej temperaturze'' .Zresztą , co się dziwić , gdy ktoś uznaje temp. spalin na wyjściu z układu na poziomie 200C za normalną :p, a pękające kominy systemowe za wadliwe :D i niedostosowane do kominków ........ horrror.

 

pzdr.

 

 

"Gdybyś zapoznał się z procesem spalania"...

Zastanawiam się jak mi to umknęło w siedmioletniej karierze Szkoły Kominkowej. :cool: Natomiast uznawanie pękających kominów systemowych za wadliwe to chwalebna i właściwa praktyka.

 

Ale wróćmy do meritum. Kilka modeli Tatarka, oprócz wodniaków jak mówisz. To jakie to były? Czym mierzysz temperaturę i w którym miejscu?

 

No i temperatura w kominie. Czym ją mierzysz? Jeśli pirometrem, możesz nie odpowiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Gdybyś zapoznał się z procesem spalania"...

Zastanawiam się jak mi to umknęło w siedmioletniej karierze Szkoły Kominkowej. :cool: Natomiast uznawanie pękających kominów systemowych za wadliwe to chwalebna i właściwa praktyka.

 

Ale wróćmy do meritum. Kilka modeli Tatarka, oprócz wodniaków jak mówisz. To jakie to były? Czym mierzysz temperaturę i w którym miejscu?

 

No i temperatura w kominie. Czym ją mierzysz? Jeśli pirometrem, możesz nie odpowiadać.

 

Jeżeli takich rzeczy nauczasz w tej szkółce niedzielnej , to współczuję kursantom :D Szczegółnie chwalebną praktyką jest promowanie produktów zza Odry , generujących tak wysokie temperatury spalin na wyjściu,że kominy systemowe pękają a potem zwalenie winy na nie :p Gratulacje :D

 

Temperaturę możesz sobie zmierzyć samym Tatarkiem :p A jak już zmierzysz temperaturę na wyjściu, sprawdź różnicę w poszczególnych fazach palenia w komorze i na wyjściu - może wtedy dotrze do Ciebie jaka jest różnica w fazie żarzenia - tylko zrób to bez manipulacji i nawiewem - na surowo :D Kondukcja i promieniowanie wciąż się kłania :p

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bader ... widzisz różnicę w sterownikach do wody i do akumulacji ... ? A sterowanie wodą na podstawie temperatury spalin zamiast samej wody robiłeś ?

Naprawdę nie widzisz jak się pogrążasz w swojej własnej ignorancji i braku wiedzy technicznej w temacie, w którym próbujesz zabierać rzeczowo głos ... ?

Pozdrawiam.

 

Widzę :D , dlatego te pierwsze stosuję :p I nie trzeba być geniuszem , żeby wiedzieć dlaczego te drugie nie spełniają swej funkcji, a właściwie spełniają - spaliny są czystsze :D Tylko co to ma wspólnego z ekonomią spalania ?????

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli takich rzeczy nauczasz w tej szkółce niedzielnej , to współczuję kursantom :D Szczegółnie chwalebną praktyką jest promowanie produktów zza Odry , generujących tak wysokie temperatury spalin na wyjściu,że kominy systemowe pękają a potem zwalenie winy na nie :p Gratulacje :D

 

Temperaturę możesz sobie zmierzyć samym Tatarkiem :p A jak już zmierzysz temperaturę na wyjściu, sprawdź różnicę w poszczególnych fazach palenia w komorze i na wyjściu - może wtedy dotrze do Ciebie jaka jest różnica w fazie żarzenia - tylko zrób to bez manipulacji i nawiewem - na surowo :D Kondukcja i promieniowanie wciąż się kłania :p

 

pzdr.

 

Zajęcia w mojej szkole nie odbywają się w niedzielę. "Kursanci" muszą wygospodarować czas w tygodniu.

 

Ja wiem czym mierzyć temperaturę, gdzie i jak. To ja zadałem pytanie. Unikasz odpowiedzi?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajęcia w mojej szkole nie odbywają się w niedzielę. "Kursanci" muszą wygospodarować czas w tygodniu.

 

Ja wiem czym mierzyć temperaturę, gdzie i jak. To ja zadałem pytanie. Unikasz odpowiedzi?;)

 

Termopara typu K w osłonie ceramicznej do 1300C - pomiar na krućcu spalinowym wkładu- myślałem ,że to oczywiste :D

A w samej komorze miernik giserski Pk - 7 , bo i taką termoparę szlag mógłby trafić .....

 

i nie unikam .

 

A wartość Twojej wiedzy można ocenić tutaj http://forum.muratordom.pl/showthread.php?214310-Jak-dobrać-wkład-kominkowy-do-komina-Schiedel-Rondo-Plus&p=5930665&viewfull=1#post5930665 :D Przynajmniej dwa wkłady z wymienionych można stosować do kominów systemowych :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że w drugim poście Daniel Sis wszystko dość dobrze wyjaśnił i można już pitolić :D

Ale skoro wiesz coś więcej, to podziel się z nami Twą wiedzą. Chętnie dowiem się czegoś nowego, coś się nauczę...

 

Nie to ,że cię nie lubię Panie margod ale znudził mi się ten twój bajkowy świat.Przeciętny kowalski nie wie nic gdy chcesz go wprowadzić właśnie w ten świat.Pytam o sterowniki a trójca swoje.Pytam o zastosowanie a trójca swoje o naukach,wykładach.No to nic dziwnego ,ze niektórych ponosi.:cool:,Przecież kuźwa nie przyjadę do Batury do Łazisk by dowiedzieć się jakie przetwornice-falowniki-sterownik itp stosuje u siebie.

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macieju nie uciekaj :) Trochę rozsądku zawsze się przyda. A i innym będzie łatwiej - nie będą musieli tłumaczyć zaczytanym w forum klientach,że durectwem jest transport powietrza kanałami 10x5cm oraz ,że izolacja takich kanałów gr.2,5cm to idiotyzm....

 

pzdr.

 

widać, że ani nie umiesz czytać, nie masz wyobraźni i ogólnie uparty. Ale dobrze, dobrze....a w kwestii sterowników to zostałeś zmiażdżony przez Foresta i Baturę. Chyba słabo śledzisz rynek kominkowy i tendencje. W przeciwnym razie nigdy pewnych rzeczy byś nie pisał..

pzdr i szacuneczek mimo wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jazda najpierw mu nawsadzał a teraz płaszczy się pozdrawia i szanuje.Jakie to eleganckie.Nic nie wie o sterownikach a rozpisuje się co najmniej jak Pan enio. Przychodzi kowalski na FM i zadaje pytanie........Jaki sterownik mogę zastosować do mojego wkładu by bezpiecznie sterować procesem spalania drewna typu x mając instalacje typu x, zestaw kominowy typu x,itd.W zamian otrzyma odpowiedź.Instrukcje czytał,wie co to rozebrać komin,rozumie,że trza dużej rozpierduchy by to przedsięwzięcie zastosować.itd itd itd.:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie on....................to życie :yes:.Musi Pan to zrozumieć by zaistnieć .............................trzeba być kimś.............a Pan???:mad:

 

@niktspecjalny:

Od jakiegoś czasu przyglądam się temu forum i muszę stwierdzić, że twoje buractwo jest większe od twoich rzeczonych osiągnięć w jakiejkolwiek dziedzinie budowlanki.

Przeglądnąłem sporo, być może jakieś kilkaset twoich ostatnich "wypocin" na tym forum - poza typowym spamem i trollowaniem, nie potrafisz nawet gramatycznie sklecić zdania w naszym pięknym języku.

Poziom twojej wiedzy technicznej pomijam, gdyż jest, no cóż, tak jak całe fm - poniżej krytyki, pierwszy lepszy "po zawodówce" pozaginałby cię w lewo i prawo, o inżynierach nawet nie wspomnę - nie będą już dobijał chorego.

Twój dom - jak zacząłeś budować w poprzedniej dziesięciolatce, tak pozostał na poziomie "zero" (zresztą, jak to mówią jaki pan....) porastając badziewiem.

A może raczej nie chcesz się nim pochwalić w obawie o swoje spamem naciągnęte pseudo osiągnięcia na tym forum? Chyba tak, wstydzisz się własnego partactwa, ale za to dosrywanie innym stało się twoim hobby. Jedynie to opluwanie wychodzi ci doskonale. W sumie dobrze, coś w życiu trzeba robić dobrze.

Kup sobie tylko jeszcze słownik, weź jakieś korepetycje z gramtyki polskiej i będą z ciebie ludzie, zafajdany olimpie forumowy!

 

..trzeba być kimś.............

Na szczęście ty jesteś! niestety nikim, nawet nikim specjalnym, ot takie małe zakompleksione zero, chory człowieczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@niktspecjalny:

Od jakiegoś czasu przyglądam się temu forum i muszę stwierdzić, że twoje buractwo jest większe od twoich rzeczonych osiągnięć w jakiejkolwiek dziedzinie budowlanki.

Przeglądnąłem sporo, być może jakieś kilkaset twoich ostatnich "wypocin" na tym forum - poza typowym spamem i trollowaniem, nie potrafisz nawet gramatycznie sklecić zdania w naszym pięknym języku.

Poziom twojej wiedzy technicznej pomijam, gdyż jest, no cóż, tak jak całe fm - poniżej krytyki, pierwszy lepszy "po zawodówce" pozaginałby cię w lewo i prawo, o inżynierach nawet nie wspomnę - nie będą już dobijał chorego.

Twój dom - jak zacząłeś budować w poprzedniej dziesięciolatce, tak pozostał na poziomie "zero" (zresztą, jak to mówią jaki pan....) porastając badziewiem.

A może raczej nie chcesz się nim pochwalić w obawie o swoje spamem naciągnęte pseudo osiągnięcia na tym forum? Chyba tak, wstydzisz się własnego partactwa, ale za to dosrywanie innym stało się twoim hobby. Jedynie to opluwanie wychodzi ci doskonale. W sumie dobrze, coś w życiu trzeba robić dobrze.

Kup sobie tylko jeszcze słownik, weź jakieś korepetycje z gramtyki polskiej i będą z ciebie ludzie, zafajdany olimpie forumowy!

 

 

Na szczęście ty jesteś! niestety nikim, nawet nikim specjalnym, ot takie małe zakompleksione zero, chory człowieczek.

 

Adminie komuś puściły zwieracze.Ktoś ubliżając zapomina ,że każdy tak może..Proszę sprawdzić ID tego osobnika.Ja już sprawdzam i powiem kto to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adminie komuś puściły zwieracze.Ktoś ubliżając zapomina ,że każdy tak może..Proszę sprawdzić ID tego osobnika.Ja już sprawdzam i powiem kto to.

Uprzejmie donoszę...

No proszę, nie dość że nikt z ciebie specjalny to jeszcze konfident. Sprawdzaj sobie do woli. Wszak to przecież następny post w twoim zacnym dorobku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...