Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Co zmienić/uwzględnić podczas budowy w przypadku wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Cześć,

 

Zastanawiam się nad tym, co należy zmienić/uwzględnić w przypadku gdy decyduję się na wentylację mechaniczną z rekuperatorem.

Co do tej pory udało mi się "wygooglać":

- można kupić okna bez nawiewników czy innych rozszczelniających dodatków,

- można pozbyć się kanałów/kominów wentylacyjnych do WG,

- w drzwiach wewnętrznych należy zapewnić odpowiedni przepływ powietrza (podciąć, albo kupić odpowiednie),

- kominek tylko z zamkniętą komorą spalania,

 

Czy powinienem coś jeszcze uwzględnić podczas budowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto się też zastanowić, gdzie ma być czerpnia powietrza.

Czerpnia nie powinna zaciągać żadnych zapachów - także od sąsiadów, i w miarę możliwości kurzu

 

Wyrzutnia też wymaga przemyślenia.

 

Generalnie polecałbym przed podjęciem ostatecznej decyzji:

 

1. wysłanie zapytań ofertowych z prośbą o zrobienie wstępnego szkicu instalacji, miejsca montażu reku i szacunkowej wyceny

2. wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości [ różnic w koncepcjach od instalatorów] i porównanie ofert

3. sprawdzenie wiarygodności instalatorów i opinii o proponowanych rozwiązaniach [ reku, kanały,gwc itd]

4. w porozumieniu z wybranym instalatorem przygotowanie projektu wentylacji do późniejszej weryfikacji [ pomiary przy odbiorze]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Właśnie jestem na etapie kontaktu z kilkoma firmami się tym zajmującymi więc skorzystam z porad.

Co do lokalizacji czerpni/wyrzutni mam pewne pomysły, ale liczę, że firmy oferujące ten system będą w stanie mi w tym temacie doradzić.

 

Do COMAIR z resztą też napisałem, czekam na odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- w drzwiach wewnętrznych należy zapewnić odpowiedni przepływ powietrza (podciąć, albo kupić odpowiednie),

To akurat nie jest zakup specyficzny dla wentylacji mechanicznej -- w grawitacyjnej też jakoś trzeba ten przepływ powietrza z pomieszczeń z nawiewnikami do łazienki zapewnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A da się w jakiś sensowny sposób połączyć termofleks pod więźbą i jakieś przewody plastikowe w wylewce? I jak poradzić sobie z terivą bo tam ciężko będzie zostawić otwory na anemostaty 50-70cm od ścian Czy są też jakieś sposoby na to?

I inne pytanie czy reku lepiej na poddaszu czy w piwnicy (i tu tu by się dla niego miejsce znalazło)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...